Trend

Perde Yıkamanın Püf Noktaları Nelerdir? Perde Nasıl Yıkanır?

Perdeler, dekorasyonun tamamlayıcısı olan parçalardır. Ama zaman zaman yemeklerin buharı, sigara dumanı, dışarının isi derken perdelerinizde kötü kokular ve sararmalar olması mümkündür. Evinize ferahlık katan mis gibi perdeler için perdelerinizi düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Ayrıca düzenli olarak temizlenmeyen perdeler; toz, küf gibi sağlığa zararlı kirlere yuva olabilir. Siz de perde yıkamanın püf noktaları nelerdir diye merak ediyorsanız yazımızın devamına göz atabilirsiniz!

Perdeler, genellikle açık renktedir. Bu yüzden de daha sık şekilde kirlenmeleri mümkündür. Hatta en ufak bir leke bile hemen gözünüze çarpar. Bu durumda perdelerin beyaz görüntüsü giderek yok olur. Perdeleri açıp kaparken oluşan döküntüler de alerji riskinizi arttırır. Bu yüzden düzenli olarak perdelerinizi temizlemelisiniz. Tül ve perdeleri temizlerken bazı temel şeyleri bilmeniz, bazı temizlik ürünlerini kullanmanız da önemlidir. Şimdi gelin, tül ve perde temizliğinde püf noktalar neler, yakından bakalım!

Perde Yıkamanın Püf Noktaları

Tül ve perdelerinizi yıkarken bir rutin oluşturabilirsiniz. Belli aralıklarla tül ve perdelerinizi yıkadığınızda hem perdelerin daha az kirlendiğini fark edersiniz hem de rutin halindeki işleri yapmak çok daha kolaydır. Pek çok tül ve perde kumaşı, çamaşır makinesinde yıkansa da kimi perdeler çamaşır makinesinde yıkanmaz. Mümkün olan en düşük sıcaklıkta perdelerinizi makinede yıkadıktan sonra perdeleri direkt olarak asıp kendi yerlerinde kurumalarını sağlayabilirsiniz.

Yıkama türleri ve dereceleri perdelerin kumaşına göre değişir. Keten perdeler, pamuklu perdeler, saten perdeler… Çeşitli kumaşlardan üretilen perdeler vardır. Perdelerinizin solmaması, küçülmemesi, tertemiz olması için perdelerinizi doğru şekilde yıkamalısınız. Perdelerinizi düzenli şekilde yıkadığınızda, perdelerde oluşan renk solmalarının, toz ve kir birikmelerinin de önüne geçmiş olursunuz.

Tül Perde Makinede Nasıl Yıkanır?

Düz Sade Grek 2 Kat Pileli Tül Perde
Tül Perde Yıkamanın İncelikleri, Düz Sade Grek 2 Kat Pileli Tül Perde

Günümüzde pek çok farklı ürünü, çamaşır makinelerinde kolayca yıkayabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey, ürünlerin etiketlerinde yazan detaylardır. Mesela pamuklu kumaşlar, çok yüksek sıcaklıklarda çekebilir veya kumaşta bozulmalar olabilir. Kadife kumaşların yüzeyi, makinede bozulmaya yaşayabilir. Bu yüzden öncelikle kumaşınızın etiketinizi kontrol etmenizde fayda var. Daha sonra, perdenizi makinede yıkamaya karar verdiğinizde şu aşamaları izleyebilirsiniz:

  • Çamaşır makinesinin hassas yıkama modunu çalıştırın. Eğer makinenizde direkt hassas mod yoksa soğuk yıkama ayarını tercih edebilirsiniz.
  • Mümkün olan en düşük sıcaklıkta perdelerinizi yıkamanız gerekiyor. Bu sayede perdelerinizin zarar görmesini engelleyebilirsiniz.
  • Perdelerinizi uzun süredir yıkamadıysanız öncelikle bir ön yıkama yapabilirsiniz. Bu sayede perdelerin ilk kiri gitmiş olur. Daha sonra normal yıkamada perdeleri ikinci kez yıkayabilirsiniz.
  • Perdelerin kırışmamasında etkili olan en önemli şeylerden biri, yumuşatıcı kullanmaktır. Makinenin yumuşatıcı gözüne bir ölçek yumuşatıcı ekleyerek perdelerinizin hem kırışmamasını hem de mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.
  • Perdelerinizi yıkarken makinenin sıkma ayarını da düşük seviyede tutabilirsiniz. Bu sayede perdeleriniz daha az kırışır.
  • Son olarak perdelerinizi yıkanır yıkanmaz perdeleri makineden çıkarıp yerlerine asabilirsiniz. Bu sayede perdeleriniz kolayca kurur ve aynı zamanda kırışmamış olur.

Perdeler Nasıl Daha Beyaz Olur?

Bembeyaz perdeler, herkesin hayalidir. Bunun için deneyebileceğiniz çeşitli yöntemler ve deterjanlar vardır. Perdenizin daha beyaz olması için karbonatı da kullanabilirsiniz. Karbonatı hem makinenin deterjan gözüne koyabilirsiniz hem de direkt tamburun içindeki çamaşırların üzerine dökebilirsiniz. Bu sayede çamaşırlarınızın daha beyaz olduğunu görebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey, karbonatı çok kullanmamaktır. Eğer vaktiniz varsa soda ile de çamaşırlarınızı beyazlatabilirsiniz. Bunun için derin bir çamaşır leğeni içine perdeyi koyup perdenin üzerini geçecek kadar su doldurup leğenin içine de bir şişe soda koyabilirsiniz. Daha sonra perdenizi normal şekilde yıkayabilirsiniz. Ayrıca buharlı yıkayıcılar ile de perdelerinizi detaylı şekilde temizleyebilirsiniz. Buharlı temizleyicileri kullandığınızda perdelerinizi indirmeniz gerekmez. Perdeleri oldukları yerde kolayca temizleyebilirsiniz.

Evlerinizin temiz ve ferah görünmesi için perdelerinizin temizliği oldukça önemlidir. Siz de düzenli aralıklarla perdelerinizi temizleyerek evinizin daha da güzel olması, mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir