Moda & GüzellikKişisel Bakım İpuçları

Tüm Detaylarıyla: Makyaj Fırçası Temizleme Yöntemleri

Makyaj yaparken kullanılan yardımcı ekipmanların başında, makyaj fırçaları vardır. Allık, eyeliner, ruj, fondöten, far… Pek çok makyaj malzemesini uygulamak için makyaj fırçalarını kullanmanız gerekir. Bu fırçaları kullandıktan sonra temizlemek de de oldukça önemlidir. Hem cildinizin sağlığı için hem makyajınızı daha iyi yapabilmeniz için makyaj fırçalarını temizlemelisiniz. Makyaj fırçası temizleme hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Sağlıklı,güzel ve temiz bir cilt için, kullandığınız makyaj fırçalarını temizlemeniz oldukça önemli. Cildinize uyguladığınız güzellik rutinlerinin işe yaraması, cildinizdeki hasarın azalması ve makyajınızı en iyi şekilde yapabilmeniz için fırçalarınızı düzenli olarak temizlemelisiniz. Peki bu fırçaları nasıl temizleyebilirsiniz, nelere dikkat etmelisiniz, yazımıza göz atabilirsiniz.

Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir?

Makyaj fırçalarını temizlemek, fırçalarda oluşan bakterilerin önlenmesini sağladığı için önemlidir. Fırçalarda bakteri oluşması cildinizin sivilcelenmesine, gözeneklerinizin dolmasına sebep olur. Bu yüzden belli aralıklarla fırçalarınızı temizleyebilirsiniz. Fondöten, kapatıcı, allık ve pudra fırçalarını haftada bir defa;
ruj fırçalarınızı her kullanım sonra; far fırçalarını haftada iki kez temizlemeniz yeterlidir. Özellikle hassas olan göz çevresi fırçalarına ise ekstra özen göstermelisiniz.

Fırçalarınızı temizlemeniz hem hijyenik açıdan önemlidir hem de temiz fırçalar sayesinde daha düzgün bir makyaj görüntüsü elde edebilirsiniz. Fırçanın kıl tipine göre, fırçayı yıkama şekliniz değişir. Makyaj fırçalarını makyaj temizleme suları, bebek şampuanları ya da sabunlar ile temizleyebilirsiniz. Bunların her biri ile farklı şekilde temizlik sağlayabilirsiniz.

NASCİTA Pro Oval Yapılı Kapatıcı Fırça
Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir? NASCİTA Pro Oval Yapılı Kapatıcı Fırça

Makyaj temizleme suyu ile temizlik yapmak istiyorsanız temizleme suyunu bir kavanoza döküp fırçaları da kavanozun içine koyabilirsiniz. Fırçalarınızı, kullandığınız kısmı suyun içinde kalacak şekilde şekilde yerleştirebilirsiniz. Daha sonra bir süre inatçı kirlerin çözülmesini bekleyebilirsiniz. Fırçaların metal kısımlarının suya denk gelmemesine dikkat edebilirsiniz.

Bebek şampuanı ile makyaj temizliği de oldukça kolaydır. Elinize bir miktar şampuan döküp fırçalar ile şampuanı karıştırır gibi dairesel hareketler yapabilirsiniz. Bu sayede fırçalarınızın uç kısımlarındaki kirler çözülür, makyaj fırçanız da temizlenir.

Beyaz sabun da, makyaj fırçalarınızı temizlemek için kullanabileceğiniz malzemelerden biri. Katı bir sabunu elinize alıp makyaj fırçalarını katı sabuna sürterek fırçanın ucunu köpürtebilirsiniz. Daha sonra fırçaların ucunu durulayabilirsiniz. Yalnız bu yöntemi kullanırken beyaz sabunun, fırçanın kıllarını sertleştirebileceğiniz de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir?
Fırçalar Nasıl Temizlenir? Makyaj Fırçası Temizlik Aparatı

Makyaj fırçası temizleme aparatı çeşitleri de gelişen teknolojiler sayesinde tanıdığımız ürünlerden biri. Tüm makyaj fırçaları için kullanabileceğiniz bu aparat, oldukça kolay bir kullanıma sahiptir. Temizleme aparatını ıslattıktan sonra aparatın üzerine makyaj temizleyici dökebilirsiniz. Daha sonra fırçanın ucu ile köpürtme işlemi yapabilirsiniz. Kirli fırçanızın kirleri tamamen temizlendiğinde fırçayı durulayabilirsiniz.

Makyaj Fırçası Temizleme İpuçları

Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir?
Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir? Fırça Temizleme İpuçları, 20’li Makyaj Fırçası

İdeal düzende makyaj fırçalarını her kullanımdan önce yıkamalısınız. Özellikle fondöten gibi likit ürünleri makyaj fırçaları ile uyguladığınızda bakteri üremesi daha sık olur. Bu yüzden makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizlemeniz, her zaman temiz yedek makyaj fırçası bulundurmanız önemli.

Makyaj fırçasını temizledikten sonra fırçayı ters olarak kurutabilirsiniz. Bu sayede kuruma esnasında da bakteri oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Ayrıca kağıt havlu yardımıyla fırçanın nemini alıp kuru bir kağıt havlu üzerine fırçaları yerleştirebilirsiniz.

Makyaj fırçalarını başkası ile başlamak, oldukça kötüdür. Hijyenik açıdan fırçaları sadece sizin kullanmanız gerekir. Bakteri bulaşması gibi sorunlar yaşamamak için fırçaları sadece kendiniz kullanmaya özen gösterebilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir