Moda & GüzellikAksesuar & Takı Önerileri

Peruk Nasıl Seçilir, Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Gündelik hayatta, film ve dizi çekimlerinde, tiyatro oyunlarında kullanılan peruk; oldukça kullanışlı bir ürün olmanın yanı sıra değişim isteyenler içinde ideal bir seçenektir. Saç problemi yaşayanların ilk başvurduğu ürünlerin başında gelen peruk seçimi hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Peruk seçimi yaparken nerede ve ne kadar süre kullanacağınız oldukça önemlidir. Çünkü sürdürülebilir kullanım açısından doğal saçlardan yapılan peruklar ve yapay malzemeden üretilen peruklar arasında seçim yapmanız gerekir. Her iki grubun kendine has özellikleri olmakla beraber farklılıkları vardır. Ayrıca peruk kullanımını protez saç kullanımı ile karıştırmamak gerekir. İki uygulamanın tek ortak noktası dış görünüşe yaptığı estetik katkıdır.

Peruk Seçimi Nasıl Yapılmalı?

peruk seçimi nasıl yapılır?
Peruk seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenleri adım adım aşağıda bulabilirsiniz.

1-) Yüz Hattınıza Dikkat Edin

Öncelikle peruk kullanımı estetik açıdan bir değişim yapmanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle yüz hatlarınıza göre seçim yapmanız, daha iyi sonuç almanızı sağlar. Örneğin; kadınlarda sivri yüz hatları için kısa peruklar yuvarlak hatlar için ise daha uzun peruklar daha iyi sonuç verir. Bunun gibi seçenekleri değerlendirerek yüzünüze uygun olan uzunluk, kalınlık ve saç tipine karar verebilirsiniz.

2-) Kalite Seviyesini Kontrol Edin

Daha uzun süre kullanım açısından peruk kalitesi oldukça önemli bir konudur. Yüksek kalitedeki malzemeden üretilen modeller, daha yüksek bütçeli gibi gelse de uzun süre kullanacağınız için aslında daha hesaplı olmaktadır. Ayrıca estetik açıdan daha iyi sonuç almak için kaliteli malzeme şarttır. Koku, yapaylık, sürdürülebilirlik, hijyen ve rahatlık açısından yüksek kalite malzemeden üretilen perukları tercih etmelisiniz.

3-) Doğal mı, Sentetik mi?

Doğal peruk
Peruklar, yukarıda da belirttiğimiz üzere iki seçenekte sunulmaktadır; doğal ve sentetik.

Sentetik peruklar, fiyat olarak daha uygun olmasına karşın malzeme kalitesine göre oldukça büyük farklılık gösterir. Sentetik saçtan üretildiği için daha yapay bir görüntü sağlamaktadır. Her ne kadar gelişen teknoloji ile daha kaliteli sentetik peruklar üretilse de birebir saç kalitesine henüz ulaşıldığı tam olarak söylenemez. Ayrıca sentetik peruklar daha sabit ve farklı kullanımlar için daha sınırlıdır.

Doğal saçtan üretilen peruk modelleri, daha uzun süre kullanım sağlar ve sürdürülebilirliği oldukça uzundur. Doğal saçtan üretilen perukların genel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Doğal peruk saça şekil verilebilir, boyayabilir ve uzun süre kullanabilirsiniz.
  • Sentetik saç tellerinden yapılan peruklara göre daha pahalı olmasına rağmen çok daha uzun ömürlüdür.
  • Ergonomik bir alan sağlar ve doğal bir görüntü elde etmenize yardımcı olur.
  • Daha sağlıklıdır ve yapay koku yapmaz.  Doğru bakım yöntemleri ile gerçek bir saç gibi görüntü elde edebilirsiniz.

Tabii ki peruk seçiminde bütçeniz oldukça önemlidir. Bu nedenle sentetik peruk modelleri bütçeniz açısından daha faydalı gelebilir. Ancak çok uzun süre kullanmak ve daha doğal bir görüntü elde etmek istiyorsanız, doğal peruk modellerine yönelmenizi tavsiye ederiz.

4-) Günlük Hayatta Kullanım Özellikleri

Sentetik saç
Günlük hayatta kullanmak için peruk alıyorsanız, peruğun yüksek kalitede olmasına oldukça önemlidir. Aldığınız peruğu şu kriterlere uymasına dikkat etmeniz gerekir:
  • Dayanıklılık: Uzun saatler boyunca kullanılacak peruğun dayanıklı olması şarttır.
  • Koku oluşumu: Peruk, terleme ve diğer çevresel faktörlerden minimum seviyede etkilenmelidir. Uzun saatler sonunda dahi koku yapmamalıdır.
  • Terletme: Peruğun terleme yapması hem sağlık açısından hem de kullanım açısından oldukça rahatsız edicidir. Bu nedenle terleme yapmayan doğal ürünler tercih edilmelidir.
  • Erime: Özellikle sıcak iklimlerde ve yaz günlerinde peruğun sık kullanımdan dolayı saç teli görünümünü kaybetmemesi gerekir.
  • Doğal görünüm: Estetik açıdan daha zarif ve doğal bir görünüm için gerçek saçtan üretilen modelleri tercih etmeniz faydalı olacaktır.
  • Alerjik reaksiyon: Peruk yapımında kullanılan malzemelerin doğal olması ve alerjik herhangi bir reaksiyona neden olmaması önemlidir.

Bu şartları yerine getiren bir peruğu rahatlıkla gündelik hayatınızda kullanabilirsiniz. Bunun dışında yüz hatlarınıza, ten renginize ve istediğiniz saç modeline göre seçim yapabilirsiniz.

En iyi markaların peruk modellerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir