TrendKozmetik ÜrünlerModa & Güzellik

Makyaj Sabitleyici Nasıl Kullanılır ve Ne İşe Yarar?

Makyaj yapmak, her ne kadar çok kolay gibi görünse de aslında uğraştırıcıdır. Ve makyaj yaptıktan sonra makyajın bozulmasını kimse istemez. Bu yüzden makyaj sonrası, makyaj sabitleyici kullanımı yaygındır. Makyajınızı neme, tere, gözyaşlarına karşı koruyucu hale getirmek için makyaj sabitleyici çeşitlerini kullanabilirsiniz!

Yüzünde etkileyici bir makyaj varken o makyajın bozulmasını kim ister? Tabii ki hiç kimse! Bu yüzden kozmetik dünyasında çok sevilen bazı ürünler vardır. Makyaj ürünlerinin ciltteki tutuşunu arttıran makyaj sabitleyiciler de bunlardan biri! Sprey ya da pudra halinde cilde uygulayabileceğiniz makyaj sabitleyiciler ile siz de gün boyunca makyajınızın bozulmasından endişe etmeden hareket edebilirsiniz! Peki makyaj sabitleyiciler ne işe yarar, nasıl kullanılır, hangi makyaj sabitleyici ne için kullanabilirsiniz gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Makyaj Sabitleyici Ne İşe Yarar?

Makyaj sabitleyici
Cildinizi Işıl Işıl Parlatacak Makyaj Sabitleyicileri Keşfedin! Revolution Professional Fixing

Makyajın son adımında uygulanan ürün, makyaj sabitleyicidir. Tüm makyajınızı tamamladıktan sonra bu makyajın cildinizde daha uzun süre sabit kalmasını sağlamak için makyaj sabitleyicileri kullanmanız önemlidir. Neden makyaj sabitleyicisi kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz makyaj sabitleyicilerin birkaç faydasından daha bahsedelim;

 • Ciltte ferahlatıcı bir etki sağlar: Özellikle sıcak yaz günlerinde cildinizi serinletecek ürünler kullanmanız, cildinizde ferahlatıcı bir etki sağlıyor. Sprey makyaj sabitleyici çeşitlerini kullanarak hem makyajınızı sabitleyebilirsiniz hem de cildinizde ferahlık hissi oluşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca spreyi buzdolabında muhafaza ederek cildinize daha serin bir uygulama da yapabilirsiniz.
 • Makyajınızı neme ve sıcağa karşı korumada etkilidir: Makyaj sabitleyicilerin en önemli özelliği, makyajın dağılmasını engellemektir. Cildinizdeki makyajın akmaması için ve dağılmaması için makyaj sabitleyicileri kullanabilirsiniz. Nemli ve sıcak günlerde fondötenin sabit kalması, göz kaleminin akmaması ya da rimelinizin yapış yapış olmaması için sabitleyici önemlidir.
 • Fondöteninizin katman katman görünmemesini sağlıyor: Sabitleyicilerin en önemli etkilerinden biri de fondöten üzerindedir. Özellikle sıcak yaz günlerinde fondötenlerde katman katman bir görüntü oluşması mümkündür. Bunu engellemek için sprey formdaki makyaj sabitleyicisi çeşitlerini kullanabilirsiniz. Böylece cildinizde pul pul bir görüntü değil, ıslak ve nemli bir görüntü oluşur.

Farklı cilt tipleri için kullanabileceğiniz makyaj sabitleyiciler vardır. Normal ve karma ciltler için daha çok parlak bitişli ürünleri; daha yağlı ciltler için mat bitişli makyaj sabitleyicileri kullanabilirsiniz. Bu sayede cildinizde istediğiniz gibi doğal bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Makyaj Sabitleyici Nasıl Kullanılır?

Makyajın son adımı olan makyaj sabitleyici, kullanımı oldukça kolay bir üründür. Bu ürünü nasıl kullanabilirim diyenler için birkaç maddede makyaj sabitleyicilerinin kullanımından bahsedelim:

 • Genellikle makyajın son adımı olarak kullanabileceğiniz makyaj sabitleyicileri fondötenin kalıcılığını arttırmak için makyajın ilk adımı olarak da kullanabilirsiniz. Cildinize sabitleyiciyi uyguladıktan sonra fondöteni sürebilirsiniz.
 • Makyajın son adımı olarak eğer sprey sabitleyici kullanıyorsanız spreyi yüzünüzden 20-25 cm mesafeden yüzünüze sıkabilirsiniz. Bu sayede makyajınızı tamamlayabilirsiniz.
 • Sabitleyici çok yakın mesafeden sıkarsanız yüzünüzde istemediğiniz izler oluşması mümkündür. Bu yüzden doğru mesafeden spreyi uygulamanız oldukça önemli.

Farklı Çeşitlerde Makyaj Sabitleyiciler

Cildinize uygun makyaj sabitleyici kullanabileceğiniz gibi farklı tarzlarda makyaj sabitleyiciler de kullanabilirsiniz. Kullanım alışkanlıklarınıza, cilt tipinize, hangi ürünü daha çok sevdiğinize göre farklı sabitleyicileri kullanabilirsiniz.

Makyaj sabitleyici
Makyaj Sabitleyici Çeşitleri ve Kullanımları, Flormar Make Up Fix Spray

Pudra Sabitleyici

Pudra makyaj sabitleyiciler daha çok mat ten makyajları için uygun ürünlerdir. Cildiniz daha yağlıysa ya da yağlanmaya yatkınsa pudra sabitleyici çeşitlerini kullanabilirsiniz. Transparan, yani renksiz, olan pudra sabitleyicileri kullanarak cildinizdeki parlaklıkları kamufle edebilirsiniz. Fondöteninizi uyguladıktan sonra en çok yağlanan bölgelere pudra süngeri ile makyaj sabitleyici uygulayabilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken noktala;

 • Sabitleyiciyi uyguladıktan sonra göz kenarlarınızda ve dudak kenarlarınızda 10-15 saniye kadar mimik yapmamaya çalışın. Bu sayede çizgilerinize pudra dolmasını engellemiş olursunuz.
 • Pudrayı çok fazla uygulamamak için pudra fırçası ile pudra aldıktan sonra fırçayı hafifçe silkeleyin.
 • En çok yağlanan bölgelerinize sabitleyici ile küçük dokunuşlar yapabilirsiniz. Özellikle T bölgesini atlamamaya dikkat etmeniz oldukça önemli.

Sprey Sabitleyici

Kullanımı biraz daha pratik olan sprey sabitleyiciler de makyajınızı bitirirken kullanabileceğiniz ürünlerden biri. Bu tarz ürünler özellikle düğün makyajı gibi ağır makyajların yapıldığı zamanlarda kolay bir kullanım sunuyor. Daha ışıltılı ve nemli bir görüntü oluşmasını sağlayan sprey sabitleyicileri kullanarak cildinize farklı bir hava katabilirsiniz.

 • Sprey sabitleyicileri kullanırken makyajınızı tamamen bitirmiş olmanız gerekiyor. Makyajınızı bitirmeden sabitleyici uygulamamaya dikkat edebilirsiniz.
 • Özellikle fondöten sürdükten sonra sabitleyici kullanmanız da oldukça önemli. Bu sayede cildinizde pul pu bir görünüm oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde birbirinden güzel, kullanışlı ve farklı makyaj malzemelerini bulabilirsiniz. Makyaj sabitleyiciler, göz kalemleri, temizleyiciler, farlar, allıklar, rujlar… Makyajınızı tamamlayacak ne varsa Çiçeksepeti’nde sizi bekliyor!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir