Trend

Silikon Fırın Matı Nedir, Temizliği Nasıl Yapılır?

Fırında yemek pişirirken yemeklerin tavaya yapışmaması için kullanabileceğiniz bazı ürünler vardır. Özellikle kek, börek, kurabiye gibi yiyecekleri pişirirken yapışmaz fırın kağıdı, kurtarıcıdır. Bu sayede yemekleriniz tepsiye yapışmaz ve moraliniz bozulmaz. Ama kullandığınız yağlı kağıtlar, çevre için çok da faydalı değil. Bu yüzden onu, yeniden yeniden kullanabileceğiniz bir ürün ile değiştirmeniz gerekir. Hayatınızı kolaylaştıran bu yeni ürünün de adı: Silikon fırın matı! Siz de silikon fırın matı ile ilgili ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz!

Çırptınız çırptınız karıştırdınız, uzun saatler uğraştınız ama böreğiniz tavadan ayrılmadı… Güzel bir hikaye değil, değil mi? İşte böyle üzücü hikayeler anlatmamak için fırın yemekleri yaparken silikon fırın matını kullanmanız gerekir. Pişirme kağıdı/yağlı kağıttan farklı olan fırın matı, tekrar tekrar kullanabileceğiniz bir üründür. Kolayca temizleyebileceğiniz, yanmaz ve yapışmaz fırın matlarıyla ilgili her şeyi yazımızda bulabilirsiniz!

Silikon Fırın Matı ile Yapışmayan Yemekler!

Silikon fırın matı
Silikon Fırın Matı ile Yemeklerinizi Kolayca Pişirin

Pişirme matı, gıdalar için zararlı maddeler içermeyen ürünlerden biridir. Yüksek kaliteli silikondan üretilen bu ürün, uzun süreli kullanıma da uygundur. Farklı boyutlarıyla her tepsinizin içinde kullanabileceğiniz silikon matlar, ısıyı eşit şekilde dağıttıkları için yiyeceklerin de daha iyi pişmesini sağlarlar. 240-250 dereceye kadar dayanıklı olan bu matlar ile yemeklerinizi kolayca pişirebilirsiniz. Ayrıca doğru temizlik yöntemlerini uyguladığınızda uzun süre aynı matı kullanabilirsiniz.

Pişirme matı ile pişirme kağıdı arasında pek çok fark vardır:

  • Pişirme kağıtlarını en fazla 180 derece sıcaklıkta kullanmanızı öneriliyor. Daha yüksek sıcaklıklarda kağıtlar yanabiliyor. Pişirme matları ise 240-250 dereceye kadar dayanıyor.
  • Kullan-at pişirme kağıtları tek kullanımlık. Dolayısıyla sürekli olarak yeni pişirme kağıdı almanız gerekiyor. Ama silikon fırın matını uzun süre kullanabiliyorsunuz. Yeterli temizliği yaptığınız silikon fırın matları oldukça uzun süre harika lezzetler pişirmenize yardımcı oluyor.
  • Tek kullanımlık pişirme kağıtları, yağı ve şekeri emiyor. Bu da kağıtların tepsiyi kirletmesine sebep oluyor. Kağıtlara göre daha kalın olan pişirme matlarında ise bu sorunu yaşamıyorsunuz. Yani tepsinizi de her seferinde yıkamanız gerekmiyor.

Şimdi gelelim, silikon fırın matının nasıl temizleneceğine!

Silikon Fırın Matı Temizliği

Silikon fırın matı
Silikon Fırın Matıyla Yapılan, Yapışmayan Yemekler!

Kullanımı oldukça kolay olan fırın matının temizliği de oldukça basit!

  • İlk olarak mattaki büyük kalıntılardan kurtularak temizliğe başlayabilirsiniz. Mat biraz soğuduktan sonra tepsiden matı kaldırıp silkeleyebilirsiniz. Ayrıca peçete ile de mattaki büyük kalıntıları toplayabilirsiniz.
  • Daha sonra ılık ve temiz su ile matı ıslatabilirsiniz. Islattığınız mata yağ çözme özelliğine sahip bir bulaşık temizleyici döküp bulaşık yıkar gibi matı yıkayabilirsiniz.
  • Son olarak silikon fırın matını temiz su ile iyice durulayıp kurulayabilirsiniz.
  • Fırın matını kullanmadan önce matın tamamen kuruduğundan emin olmanız gerekir. Bu sayede olası problemlerin de önüne geçebilirsiniz.

Silikon fırın matını ayrıca makinede de yıkayarak temizleyebilirsiniz. İlk aşamadaki gibi mattaki büyük parçaları temizleyip daha sonra matı makineye atabilirsiniz. Fırın matını makineye atmak istiyorsanız matı, makineye düz şekilde serip herhangi bir yeri buruşmadan yıkayabilirsiniz.

ÇiçekSepeti’nin geniş ürün yelpazesinde her ihtiyacınıza uyun ürünleri bulabilirsiniz. Küçük ev aletleri, moda ürünleri, elektronik ürünler ve çok daha fazlasını keşfedebilirsiniz. Aradığınız her şeyi online olarak satın alabileceğini ÇiçekSepeti‘nde uygun fiyatlar da sizi bekliyor!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir