Trend

Tahta Kaşık Temizliği Nasıl Yapılır?

Yemek yaparken kullandığınız tahta kaşıkları nasıl temizlemeniz gerektiğini biliyor musunuz? Çevre dostu tahta kaşıklar, pek çok kişinin evinde kullandığı ürünlerdir. Peki bu ürünlerin hijyenik kalması için tahta kaşık temizliği nasıl yapılır? Gelin, detaylara geçelim!

Tahta kaşıklar, yemek yaparken kullanabileceğiniz doğal ve sürdürülebilir bir kaşık seçeneğidir. Bu haliyle de sık sık mutfaklardadır. Ama doğal malzemelerden üretilen bu ürünün, uygun şekilde temizlenmesi de önemlidir. Daha temiz tahta kaşıklar içinse uygulayabileceğiniz bazı temizlik ipuçları var. Hazırsanız detaylara geçelim!

Tahta Kaşık Temizliği

Öncelikle tahta kaşıkları bulaşık makinesinde değil elde yıkamanız gerektiğini söyleyelim. Çünkü araştırmalara göre tahta kaşığın emiciliği yüksek olduğu için deterjanlar, tahta kaşığın içine işliyor. Bu da, kaşığınızın deterjanlı olmasına sebep oluyor. Yani kaşığın içine giren pis su yüzünden bakteri oluşması mümkün. Ayrıca aynı sebepler dolayısıyla tahta kaşığı yemek pişirirken de tencerenin içinde bırakmamanız gerekiyor.

Kaşıkları temizleme aşamasında bulaşık makinesini kullanmak yerine; tahta kaşığı elde yıkayarak, sirke ile temizleyerek ya da yağlayarak kaşığı tertemiz yapabilirsiniz!

Doğal Tahta Kaşıkların temizliği

Elde Yıkama

Bu kaşıkları temizlemek için en etkili yöntemlerden biri, elde yıkamadır. Peki bunu nasıl yapabiliriz diyorsanız cevabı şöyle;

 • İlk olarak sıcak su kullanarak kaşığınızı durulayın. Sıcak su ile bakteri ve kirleri daha etkili şekilde temizleyebilirsiniz.
 • Doğal bir sabun ya da deterjan kullanarak tahta kaşığı sabunlayın. Tahta kaşıklar hassastır. Bu yüzden sert cisimlerle kaşığı ovmak yerine yumuşak temizlik süngerlerini kullanmaya özen gösterin.
 • Kaşığın tüm yüzeylerini iyice temizlediğinizden emin olun. Kaşığın gövdesini ve sapını iyice köpükleyin.
 • Temizlediğiniz kaşığı yine sıcak su ile durulayın. Kaşıkta kalan fazla suyu ise temiz bir havlu ile kurulayın. Kurulama aşamasında kaşığı dik tutarak kuruma süresini hızlandırabilirsiniz.

Sirke ile Temizlik

Kaşığınızda kötü kokular ya da lekeler varsa kullanabileceğiniz en iyi malzemelerden biri, sirke. Doğal bir temizlik malzemesi ve dezenfektan olan sirke ile tahta kaşığı temizleyebilirsiniz:

 • İlk olarak eşit oranda suyu ve beyaz sirkeyi bir kabın içinde karıştırın.
 • Daha sonra kaşığı da kabın içine koyup birkaç dakika bekletin. Sirke sayesinde kaşıktaki kötü kokular azalacak, lekeler çözülecek.
 • Sonrasında kaşığı, tıpkı yukarıdaki gibi temizleyip durulayın.
 • Son olarak kaşığı iyice durulayıp güneş ışığına maruz bırakın. Bu sayede doğal dezenfeksiyon sağlayabilirsiniz.

Yağlama

Kaşıkların ömrünü uzatmak ve dayanıklılığını arttırmak için yağlama, en iyi yöntemlerden biridir. Belli aralıkarla tahta kaşığı yağlayabilirsiniz:

 • Temiz ve kurutulmuş tahta kaşığı, doğal bir yağ (örneğin zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı) ile ovun. Bu, kaşığı nemden koruyacak ve kaşığın çatlaklara karşı dayanıklılığını artıracaktır.
 • Yağlama işlemini yaparken aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Aşırıya kaçmadan kaşığı yağlayın ve fazla yağı bir bezle silerek temizleyin.
 • Yağlama işlemi sonrasında kaşığı bir süre havada kurumaya bırakın. Ayrıca tahta kaşıkları 180 derece fırında, kontrollü olarak 3 dakika kurutabilirsiniz. Ardından kaşığı düzgün bir şekilde saklayın.

Tahta Kaşık Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Temizlikten bahsettik, şimdi sırada tahta kaşık kullanırken dikkat edebileceğiniz birkaç detaydan bahsedelim!

Tahta Kaşık Temizliği
 • Tahta kaşıkların günlük temizliği için yukarıdaki işlemleri yapmanıza gerek yok. Günlük olarak tahta kaşık kullanıyorsanız kullanım sonrasında sünger ile kaşığı temizleyebilirsiniz.
 • Yine günlük kullanımda tahta kaşıkları sünger ile temizleyip bir bardak suda bekleterek temizleyebilirsiniz. Daha sonra kaşığı kurulayıp kaldırabilirsiniz.
 • Ayrıca bir tahta kaşığı 2 yıldan uzun süre kullanmamaya dikkat edebilirsiniz.
 • Kaşıkların, uzun süreli sıvı temasında bulundurmamaya çalışın. Tahta kaşığın suda veya sulu yiyeceklerde uzun süre beklemesi, malzemenin zarar görmesine neden olabilir. Hızlı bir şekilde kaşıkları yıkayıp kurulamaya özen gösterin.
 • Tahta kaşığı aşırı ısıya maruz bırakmaktan kaçının. Örneğin kaşığı sıcak tencereye sokmak veya ateş üzerinde bırakmak, tahta kaşığın şeklini ve yapısını bozabilir.

Her zaman olduğu gibi tahta kaşık kullanımında da düzenlilik önemlidir. Kaşıklara düzenli olarak bakım ve temizlik yapmalısınız. Elde yıkama, sirke ile temizleme ve periyodik yağlama gibi yöntemlerle tahta kaşıklarınızın sağlığını koruyabilirsiniz.

Mutfak gereçleri kategorisinde hem tahta kaşıkları hem de mutfağınızda ihtiyacınız olan tüm ürünleri bulabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir