Trend

Tillandsia: Çiçek Açmak İçin Toprak Aramayan Hava Bitkisi

Air plant yani hava bitkisi olarak da bilinen, çiçek tasarımlarında görüp de adını tam olarak bilmediğimiz Tillandsia hakkında daha detaylı bilgi edinmeye ne dersiniz? Cevabınız evetse bu yazımız tam size göre…

Çiçekler yalnızca toprakta yetişir diye düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Air plant ya da sky plant olarak da bilinen hava bitkisi Tillandsia cyanea ezberleri bozan cinsten bir bitki. Daha önceki yazılarımızda topraksız bitki hatta sebze ve meyve yetiştirilebileceğinden bahsetmiştik. (Meraklısına Topraksız Çiçek Yetişir mi? Hidroponik Tarım Nedir? Nasıl Yapılır?) Ancak Tillandsia doğal olarak bu şekilde yetişiyor.

air plant
Görsel Kaynak: air plant city

Tillandsia Çiçeği Özellikleri

tillandsia
Görsel Kaynak: Ali Express

7-8 cm boylanabilen, su ihtiyacı diğer bitkiler gibi olmayan hava köklü bir bitkidir Tillandsia. Hava bitkisi olarak bilinmesinin sebebi de tam olarak buradan gelir. Bromeliaceae yani Ananasgiller familyasının en farklı bitkisidir diyebilmek mümkün onun için. Ömrü birkaç yıl ile sınırlıdır.

Düşünülenin aksine Tillandsia’nın suya ihtiyaç duymaması gibi bir durum söz konusu değildir ancak onun su ihtiyacını karşılama biçimi kendi familyasındaki bitkiler de dahil olmak üzere birçok bitkiden çok farklıdır. Tillandsialar kökleri ile başka bitkilere tutunup ihtiyaç duydukları suyu ve güneşi bu sayede sağlarlar.

Tillandsia sıcak iklim kuşağında doğal olarak yetişebilen, üzerine tutunabilecekleri bitkiler bulunan yağmur ormanları, çöller ve bataklıklar içerisinde yaşayabilen bir bitki çeşididir.

Hava Bitkisi Tillandsia Bakımı

Tillandsia bitkisi nasıl bakılır sorusunun cevabı son derece basittir. En önemli bakım detayı sulama ve nem ihtiyacını karşılayabilmedir.

  • Tillandsia susuzluğa dayanıklıdır. Suyu bünyelerinde uzun süre tutabilmeleri sayesinde susuzluğa dayanıklı bir form sergilerler. Onun güzel bir gelişim sağlayabilmesi için yeteri kadar güneş alması gerekmektedir. Doğal ortamında ihtiyaç duyduğu suyu havadaki nemden karşılayabilirler. Doğal ortamından ayrıldığında ve çeşitli aranjmanlara konulduğunda ise üzerine tutundukları bitki sayesinde su ihtiyaçlarını karşılarlar.
  • Bitkinizi sulamak için sprey kullanabilirsiniz. Yapraklara sıkacağınız su ona iyi gelecektir. Ancak tavsiye edilen sulama yöntemi bitkinin suya batırılıp çıkarılmasıdır. Bitkinizin ihtiyacına göre ayda iki defa ya da iki ayda üç defa olabilecek aralıklarla bitkinizi su dolu bir kap içerisine batırıp, birkaç saat bekletip çıkarabilirsiniz. Eğer bunu yapma şansınız yoksa bitkiyi musluk altında her yerini yıkayacak şekilde suya tutabilirsiniz. Eğer bitkinin üzerinde çiçeği varsa bu çiçeği suya tutmamanız tavsiye edilir. Fısfıs ile su püskürtme en son ihtimal olarak değerlendirilmelidir.
air plant
Görsel Kaynak: Small garden Ideas
hava bitkisi
Görsel Kaynak: Amazon
  • Tillandsia bitkisinin ışık ihtiyacı yüksektir. Bitkinin sağlıklı büyümesi ışıkla orantılıdır. Direkt olarak güneş ışığını almayacağı aydınlık ortamları severler.
  • Nem bitkinin hayati fonksiyonları açısından önemlidir. Doğal ortamlarındaki tropik iklim ona ihtiyacı olduğu nemi verir. Ancak ev ortamında bakılan Tillandsia için bu nemi siz sağlamalısınız. Tillandsia için nem kadar ışık da önemlidir. Bu sebeple nemli olan ancak ışıksız olan ortamlarda bakmanız önerilmez. Yani banyolar bu bitki için bu bakımdan çok uygun değildir. Eğer banyonuzun güneş ışığı alabilen bir köşesi var ise tabii ki durum değişir.
  • Bitki geceleri hafif serin ve gündüzleri sıcak olan iklimlerde yetiştiği için beklentisi olan sıcaklık da bu ölçüde değişir. Çok soğuk olmayan hemen her ortamın sıcaklığı uygundur.
  • Tillandsia budama ihtiyacı olmayan bir bitkidir. Zamanla alt yapraklar çürüyebilir. Bu normal bir durumdur. Bu durumda alt yaprakları kesebilirsiniz. Ancak kesmemeniz durumunda da bitkinize bir zarar vermezler.
  • Çoğaltmak için ekstra bir çaba sarf etmeniz gerekmez. Bitki bir süre sonra yavrulayacaktır. Tillandsia bitkisi yavruladıktan bir süre sonra yani yavrularını yetiştirdikten sonra yavaş yavaş ölmeye başlar. Böylece gerekli büyümeye ulaşan yavruları ayırabilirsiniz. Eğer ana çiçeğiniz ölmeden yavruyu almak isterseniz yavrunun ya da yavruların en az ana bitkinin yarısı kadar olmasını bekleyin.

Hava Bitkisi Fiyatı Nedir?

Hava bitkisinin fiyatı çok pahalı değildir. Eğer tohumdan yetiştirmek isterseniz tohum başına ödeyeceğiniz ücret 3-5 TL’yi geçmeyecektir. Yetiştirilmiş, teraryuma uygun boyutlardaki Tillandsia bitkisinin fiyatı da 20 TL civarındadır.

İçerisinde Tillandsia bulunan teraryumlar veya özel tasarım bahçelerden satın almak isterseniz de bu tasarımların ücretleri 100 TL’den başlıyor.

tillandsia bitkisi
Görsel Kaynak: Pinterest

Tillandsia Cyanea Nerelerde Kullanılır?

Tillandsia genellikle teraryumlar ve minyatür bahçeler içerisinde tercih edilir. Ancak bitki için havalandırma önem taşır. Onun bir hava bitkisi olduğunu unutmamak gerekir. Bu sebeple ağzı açık fanuslar tercih sebebidir.

Bununla birlikte teraryumunuz içerisinden kolayca çıkararak suya daldırabilmeniz bitki için sağlıklı sonuçlar doğurur ancak buna imkan yoksa fısfıs sulama da tercih edilebilir. Fısfıs ile sulamada bitkinizi gözlemleyip sulama miktarını artırabilirsiniz. Teraryum içerisinde kullanılacak diğer bitkiler ile benzer bakım isteklerinin olması çiçeğininizin sağlığı açısından önemlidir.

Bitkinin toprağa ihtiyaç duymaması onu çeşitli duvar süslemelerinde ve avizelerde kullanılabilir kılmış. Bu sebeple özel tasarım aydınlatma aksesuarları ve tablolarda da bu bitkileri görebilmek mümkün.

Tillandsia Çiçek Tasarımı Örnekleri

Cam ve Deniz Kabuğunda Tillandsia

Tillandsia ile yapılabilecek en zarif tasarımlardan biri. Bir deniz kabuğunun içerisinde dikey formda tasarlanan bu çiçek ile sıradışı bir sunum hazırlandığı kesin. Bu tasarımda farklı bitkilerden yardım alınmamış ya da farklı çiçeklerin yanında tamamlayıcı olarak yer almamış, tek başına sergilenmiş.

Baby Groot Tillandsia

Galaksinin Koruıyucuları ve Avengers fimlerinin sevilen karakterlerinden olan Groot’un saksı olarak kullanıldığı bu zarif Tillandsia da Marvel sevenler için seçilebilecek özel hediyelerden biri olmaya aday. Bitkinin çiçeği açtığında ayrı, çiçeksiz dönemlerinde ayrı bir güzel olacağı aşikar. Şüphesiz evlerin en güzel köşelerinin vazgeçilmez dekorlarından biri olacaktır.

Rodin Tillandsia

Evimizde kullanacağımız dekorların hem canlı hem de şık olmalarını isteriz. Bu sebeple çiçeklerimiz için seçtiğimiz vazolar veya saksılar önemlidir. El yapımı saksı içerisinde hazırlanan Rodin Tillandsia yüksek oranda emek içeren bir çiçek tasarımı. Ferah salonlara enerji katabilecek olan bu tasarımda çiçek kadar saksı da dikkat çekiyor. Evinde ya da ofisinde fark yaratmak isteyenlerin tercihi olabilir.

Flowers And Garden Tillandsia

Her alan için bir Tillandsia tasarımı bulabilmek mümkün. Bu tasarımlar bazen başka bitkiler ile birlikte hazırlanıyor bazen de tek başına, kendine uygun bir saksı içerisinde. aynı saksı içerisinde yan yana bulunan birden çok Tillandsia bulabilmek mümkün. Bununla birlikte bazen beğendiğimiz saksıların boyutları ya da drenaj için deliklerinin olmaması onları tercih etmememiz için sebep olabilirken toprağa ve direkt sulanmaya ihtiyacı olmayan bitkilerde dilediğimiz saksıları tercih edebilme gibi bir şansımız bulunuyor.

Helen Antik Serisi Tillandsia

Özel el yapımı bir biblo saksı içerisinde hazırlanan Helen Antik Serisi ile hem ilgi çekici bir çiçek hem de sanat dolu bir saksı bir araya gelmiş. Buram buram sanat ve zariflik kokan bir tasarım ortaya çıkmış.

Çiçeklerin bakımı ile ilgili yazılarımıza buradan ulaşabilir, aradığınız tüm çiçek ve bitkileri Çiçeksepeti‘nden sipariş edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir