Anneler Günü

Anneler Günü Şarkıları

Hepimizin en kıymetlisi, biricik annelerimizin Anneler Günü yaklaşırken annelere yazılan şarkıları sizler için derledik.

Şarkıların büyük bir çoğunluğu tutkulu hisler için yazılır. Aşk, pişmanlık, nefret ve mutluluk üzerine yazılan binlerce, on binerce şarkı vardır. Söz konusu anne sevgisi oldu mu şarkılar biraz azalır. Bunun sebebi ise anne sevgisinin hassasiyetidir. Herkes için annesi çok özel, çok ayrıdır. Bu sebeple anneye şarkı yazmak o kadar da kolay değildir. Birçoğu da dinlendiğinde insanın burnunun direğini sızlatır. Hele ki annesinden ayrı kalanlar bu şarkıları dinlediklerinde gözyaşlarına hakim olmakta epey güçlük çekerler.

Bu yazıda sizler için anne temalı şarkıları listeledik. Elimizden geldiğince şarkıların hangi hisler ile yazıldığını da öğrenip sizler ile paylaştık. Daha fazla lafı uzatmadan anne şarkılarına geçelim.

1 – Candan Erçetin – Annem

Hani eski zaman masalları anlatır
Hüznümü huzura dolarsın
Kaşım gözümden çok içim bir parçan
Annem sen benim yanıma kalansın

En duygusal anne temalı şarkılardan biri olan Annem, Candan Erçetin için de çok özel bir şarkı. Ablasının kızı Aylin Atalay’ın sözlerini yazdığı, müziği ise Candan Erçetin’e ait olan bu şarkıyı Erçetin annesi için bestelemiş. 37 yaşında Candan’ı kucağına alan annesi ona hep “Seni çok geç doğurdum, her an bensiz kalabilirsin.” dermiş. Hayli büyüyen Candan da ona bir şarkı yazmak istemiş. Erçetin bir röportajında bunu şu cümle ile ifade ediyor: “Annem için bir şey yapmam lazım dedim. Ona bir hediye… ” Ardından da bir anneye verilebilecek en güzel hediyelerden birine imzasını atıyor…

2 – Kibariye – Eller Kadir Kıymet Bilmiyor Anne

Rastlarsan gözleri yaşlı yavruna
Suçunu bağışla, sarıl boynuna
Biz bize yaşarken, geldik oyuna
Eller kadir kıymet bilmiyor anne
Senin kadar kimse sevmiyor anne

Halit Çelikoğlu’nun kaleminden çıkan Eller Kadir Kıymet Bilmiyor Anne şarkısı bir hit. Bu şarkıyı duymayan veya dinlerken duygulanmayan bulmak zordur. Söz yazarının oğlu Kıvanç Çelikoğlu bir röportajında bu şarkının ortaya çıkış hikayesinden bahsetmiş. anlattığına göre Halit Bey’in daha önceki bir evliliğinde eşi, köyden evine misafirliğe gelen annesine kötü davranır. Başka misafirleri geldiğinde ondan utanır ve onu farklı odada oturtur. buna çok üzülen kadın akşam oğluna köyüne dönmek istediğini söyler ama sebebini oğlu ne kadar uğraşsa da ona anlatmaz.

Ünlü söz yazarının annesi evine döndüğünde olanları kızına anlatır ve Halit Bey tüm hikayeyi kız kardeşinden öğrenir. Bunun üzerine eşi ile tartışır ve bu tartışma ayrılık ile sonuçlanır. Ardından Halit Bet annesinden özür dilemeye gider ve annesi onu görünce dayanamayıp sarılıverir. Bu şarkı da bu olaydan esinlenerek yazılır. Rastlarsan gözleri yaşlı yavruna Suçuna bağışla sarıl boynuna …

3 – Edip Akbayram – Anneler Günü

Gök mavi deniz mavi kıyısında dur
Kayıyor yıldız annem içinden dilek tut
Koşar sana kısa pantolunlu bir çocuk
Gözünde gözümde gözlerinde bin umut

Edip Akbayram’ın Güzel Günler Göreceğiz albümünden bir parça olan Anneler Günü biraz hüzünlü bir şarkı. Nevzat Çelik’e ait olan bu şiir 1996 yılında Edip Akbayram tarafından seslendirilmiş. Ritmik bir şarkı olmasıyla birlikte duygusallığını da koruyan bir şarkıdır. Bizi çocukluğumuzdaki umutlu günlerimize götürür.

4 – Kibariye – Canım Anam

Ha benim garip anam
Derdimi kime yanam
Kokuna hasret kaldım
Dünya boş sensiz yalan

Kaybedilen annenin ardından yazılan bir şarkı Canım Anam. Her dinleyişimizde annelerimizin kıymetini onlar hayattayken bilmek gerektiğini bizlere hissettiren, dokunaklı bir şarkı.

5 – Ajda Pekkan – Ağlama Anne

Ağlama anne benim için ağlama
Ben de herkes kadar aldım acılardan
Ağlama anne benim için ağlama
Ben de herkes kadar yarandım

Ağlama anne sözlerini tekrarlasa da dinleyen annelerin de evlatların da gözlerini dolduran şarkılardan biri Ağlama Anne. Sözleri Sezen Aksu’ya ait olan bu şarkı Ajda Pekkan’ın isteği üzerine Yannis Parios’un Thalassa şarkısının bestesi üzerine yazılan sözler ile hayat bulur ve albüme girer.

Şakının verdiği duygu o kadar yoğun ki insanı hem acılarına hem de çocukluğuna götürüyor.

6 – Selda Bağcan – Ağlama Anne

Her birimiz başka bir hikaye anne
Bu ayrılıklar niye
Sen yine bir ninni söyle bana
Yavrum uyusun da büyüsün diye

Şarkının yalnızca dakikalar içerisinde yazıldığı söyleniyor. Ne diyelim, Sezen Aksu farkı.

Ağlama Anne şarkısı zaman içerisinde çok farklı sanatçılar tarafından seslendirildi. Her biri de şarkıya farklı bir tat kattı. Kim daha güzel söylemiş diye ayırmaya kalktığınızda cevap alamadığınız bir şarkı bu. Aynı bir anneye en çok hangi çocuğunu seviyorsun diye sormak gibi.

Ağlama Anne şarkısı bilhassa hayatta bazı şeylerin rast gitmediğinde ve sizi karşılıksız seven tek kişinin anneniz olduğunu bir kez daha fark ettiğiniz anlarda can yakan şarkılardandır.

7 – Zeki Müren – Annem

Mazide kalan hatıra gibi
Şefkatli kollarını aç bana anne
Geceler çok soğuk, sessiz ve karanlık
Üşüdüm, üstümü örtsene anne

Birçok ünlü şarkıcıya inanılmaz besteler yapan Özer Şenay’ın unutulmaz parçalarından biri Annem. Zeki Müren’in sesi ile de herkesi etkileyebilen bir şarkı. Şarkı Zeki Müren’in şarkı sözlerinin bir kısmını şiir olarak okumasıyla başlıyor ve eşsiz nağmeleri ile devam ediyor. Şarkının arasında da “Yanımda olmanı ne çok isterdim. Dizine yatıp da uyurdum anne. Dilimde dua gözümde rüyasın. Seni çok istedim hasretim anne, annem, annem, anneciğim bölümünü şarkı içerisinde söylemeden önce şiir olarak okuyor ve bizleri bir kez daha derinden etkiliyor Zeki Müren.

Bir çocuk edasıyla “Anneciğim” diyen Zeki Müren, hepimizi çocukluğumuzda uykudan uyanıp da annemizi aradığımız o anlara götürüyor.

8 – Nil Karaibrahimgil – Annelere Ninni

Ninni yalnızca bebekler için midir? Nil’den önce böyle düşünüyorduk. ama kendisi anneler için de bir ninni hazırlamış. Kendine has tarzı ile farklı şarkılara imza atan Nil Karaibrahimgil, anne olduğu andan itibaren bu yönde farklı şarkılar yazmaya başladı. Hislerini notalar ile en sevimli halde ifade eden Nil’in Annelere Ninni’si 2017 senesinin Anneler Günü’nde internet üzerinden yayınlandı.

Bu tatlı ninninin sözleri ise şöyle:

Yok yemek yemedi yok ateşi düşmedi
Anne olduğumdan beri endişeler bitmedi
N’apsam yanlış doğrusu nasıl olucak
Düşünmekten gözlerime uyku girmedi
Anne olmak zor ama gülüşü yeter
İçimde hala küçük bir kadın danseder
Anne diye abartmayın büyümedim ben
Hiç mükemmel olmadım olduğum yeter
Uyusun da büyüsün anne
Şıkır şıkır yürüsün anne
Elinden geleni yaptın daha ne
Hadi şimdi uyu güzel anne
Hayat mı onu o mu hayatı yenecek
Hangi okul sonunda içime sinicek
İyi şeyler pek tabi baba tarafı
Ama faturalar hep bana kesilecek
E e e e anne
E e e e anne

Birbirinden özel bu şarkılardan sizin ve annenizin favorisi hangisi? Bu listede olması gerektiğini düşündüğünüz başka şarkılar varsa onları da bizimle yorum olarak paylaşmayı unutmayın. Tüm annelerin Anneler Günü’nü kutluyor ve herkese annesi ile mutlu yeni anılar edineceği bir Anneler Günü diliyoruz.

Ev hanımı ya da çalışan annelere hediyeleri Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde bulabileceğinizi de hatırlatalım. Çok daha fazlası için Anneler Günü kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek bazı yazılar:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir