Trend

Toprak Güveç Çeşitleri

Mutfakta vakit geçirmeyi sevenler için farklı yemek pişiriciler kullanmak son derece keyiflidir. Zaten lezzetli yemekler yapmanın en önemli ayrıntılarından biri de kullandığınız malzemelerdir. Mutfakta lezzet dolu, eski yemekleri andıran ve sağlıklı yemekler yapmak için siz de toprak güveç çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Yemekten tatlıya pek çok lezzeti pişirmenizi sağlayan güveçleri gelin yakından inceleyelim!

Yemekleri ağır ağır pişiren ve yemeklerin vitaminini kaybetmesini engelleyen toprak güveçler, kullanımı aslında kolay olan ürünlerden biridir. Doğru şekilde kullandığınızda ve bakımını yaptığınızda toprak güveçler uzun süre kullanabileceğiniz mutfak malzemelerindendir. Güveç bakımına ve temizliğine geçmeden önce güveci kullanmanın birkaç püf noktasından bahsedelim:

  • Öncelikle çömleği kullanırken dikkatli olmanız gerekir. Fırında ya da ocakta kullandığınız güveci soğuk bir zemine kullanmamanız gerekir. Çünkü ani ısı değişimlerinde güveç çatlayabilir. Bu yüzden bir nihale kullanabilirsiniz.
  • Yemeği pişirdikten sonra yemeği güvecin içinde bırakmamanız gerekir. Pişirdiğiniz yemeği depolama ve saklama için farklı saklama kapları tercih edebilirsiniz.
  • Güvecin ilk kullanımından önce güveci mutlaka fırınlamanız gerekir. Ürünün kokularının giderilmesi ve kirin temizlenmesi için bu işlemi yapabilirsiniz.

Toprak Güveç Bakımı ve Temizliği

Güvecin bakımını ve temizliğini ayrıntılarıyla anlatacağız tabii ama önce bir de doğru güveç seçimi nasıl olur ondan bahsedelim! Güvecinizi seçerken şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Güveci seçerken dikkat etmeniz gereken ilk konu tabii ki ürünün sağlamlığı. Çömleğinizi seçerken ürünün yüksek sıcaklıklara dayanıklı olması için sağlamlığı önemlidir. Çizik, kırık, çatlak ve benzeri detaylara dikkat ederek ürününüzü seçebilirsiniz.
  • Toprak güveci eğer kapaklı olarak seçecekseniz kapak ve güvecin birbirine tamamen oturmasına da dikkat edebilirsiniz. Eğer kapak tam olarak çömleğe oturmuyorsa yemek pişerken kapağın açılması mümkündür. Bu da yemeğin tadının bozulmasına sebep olabilir.
  • Sırlı ve sırsız toprak güveç çeşitleri vardır. Uzun süreli kullanım için dikkat etmeniz gereken konulardan biri de budur. Güveçlerin içerisindeki parlak katman sayesinde güveçten dışarı su sızmaz. Ama sırlama işlemi esnasında farklı metal kullanımları olabilir. Bu yüzden sırsız güveç çeşitlerini tercih ederek daha sağlıklı seçimler yapabilirsiniz.
Toprak güveç
Toprak Güveç Çeşitleriyle Leziz Yemekler Pişirin, Görsel: patelbros.com

Şimdi sıra, çok beklediğiniz o sorunun cevabında! Güveç/çömlek temizliği nasıl olur?

  • İlk olarak söylememiz gerekir ki güveçlerin temizliğini asla bulaşık makinesinde yapmamalısınız. Yani, yiyemeyeceğiniz hiçbir şeyi güveci temizlemek için kullanmamalısınız. Kimyasal maddeler güvece yapışabilir ve böylece her kullanımda kimyasal yemeye devam edersiniz. Güveci temizlerken öncelikle güveci ıslatmanız gerekir. Güvecin içini ılık suyla doldurup bir süre bekleyebilirsiniz. Daha sonra yumuşak olduğundan emin olduğunuz bir temizleme süngeri ile güvecin içini yavaş yavaş temizleyebilirsiniz.
  • Çömleği/güveci iyice temizlediğinizden emin olduktan sonra duru su ile son dokunuşları yapabilirsiniz. Son olarak çömleği ters çevirerek mutfak tezgahında kurutabilirsiniz. Eğer çömleği tamamen kurutmazsanız sonraki kullanımlarınızda küflenmelerle karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla son aşamada pamuklu bir bez ile güvecin nemini alabilirsiniz.
  • Sık sık kullandığınız ve tam olarak temizleyemediğiniz çömleklerde zaman zaman kötü kokular oluşabilir. Bu kokuların giderilmesi için de doğal içeriklerden faydalanabilirsiniz. Karbonat ve su ile bir macun oluşturup güvecin içine sürebilirsiniz. Daha sonra macundan güveci arındırıp temizlik işlemini tamamlayabilirsiniz.

En kullanışlı güveç çeşitlerini ve yardımcı ürünleri ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz! Şimdi birkaç farklı model güveci inceleyelim!

Toprak Güveç Çeşitleri

1-) 6’lı Toprak Güveç Seti

6'lı Toprak Güveç Seti
Herkes için Porsiyonluk Lezzetler Hazırlayın, 6’lı Toprak Güveç

İlk ürünümüz porsiyonluk lezzetler hazırlamanızı sağlayacak modellerden biri. Hem tatlılar hem de leziz yemekler hazırlayabileceğiniz bu ürün, fırında kullanıma da uygun. Şık görünümlere sahip olan bu güveçleri fırından çıkardığınız gibi direkt servis edebilirsiniz. Pişirim esnasındaki ısıyı servis esnasında da koruyan yapısıyla 6’lı güveç, oldukça kullanışlıdır. Yemeklerinizin lezzetini koruyan, porsiyonluk ve şık güveçlere siz de yemek sofralarında yer verebilirsiniz!

2-) 4-5 Litre Toprak Güveç

Toprak Güveç
Büyük Aileler için Büyük Güveçler Kullanın, Büyük Boy Toprak Güveç

Klasik güveç modellerinden biri de büyük olanlardır. Koku yapmayan, sızdırmayan, ateşte ve fırında kullanılabilen güveçler ile siz de büyük ailelere leziz yemekler hazırlayabilirsiniz. Yemeklerinizi en doğal şekilde pişirmenizi sağlayan bu güveçte et yemekleri gibi uzun süre piştiğinde lezzeti artan yemekler hazırlayabilirsiniz.

3-) Toprak Fırın Güveç 2’li

Toprak Fırın Güveç 2'li
Lezzetini Kaybetmeyen Yemekler Yapmak için 2’li Toprak Güveç

Fırın yemekleri içim kullanabileceğiniz en pratik modellerden biri var şimdi karşınızda! Fırında atıştırmalıklar yapmak için en uygun pişirme kaplarından biri olan 2’li güveçler, aynı zamanda şık sunumların da vazgeçilmezi. Porsiyonluk fırın yemekleri, atıştırmalıklar ve tatlılar yapmak için siz de bu ikili kapları tercih edebilirsiniz. Mantar yemeğinden et yemeğine kadar pek çok lezzeti güveç içerisinde lezzeti kaybolmadan pişirebilirsiniz!

Mutfakta kullanabileceğiniz ürünlerden moda ürünlerine, süpermarket ürünlerinden çiçek çeşitlerine kadar aradığınız her şeyi ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz! Uygun fiyatlı, farklı ödeme seçeneklerine sahip olan binlerce ürün sizi bekliyor!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir