Trend

Ülkelere Göre Popüler Çiçekler (Hangi Çiçek Hangi Ülkeye Ait?)

Her ülkeyi temsil eden bazı özellikleri vardır. Renkler, semboller, bazıları için spesifik aktiviteler veya yemekler ve çiçekler bu simgeler arasındadır.

Hemen hemen her ülkeyi temsil eden bir ulusal çiçek vardır. Bu çiçekler hem o ülkede yetişen en popüler çiçekler olup aynı zamanda da dış dünyaya karşı kendilerini tanıttıkları çiçeklerdir.

Bir çiçek türü birden fazla ülkeyi de temsil edebilir. Türkiye, bilhassa da İstanbul için sembol çiçek olan lale aynı zamanda Hollanda ve Macaristan için de semboldür. Aynı şekilde gül de Slovakya, Amerika Birleşik Devletleri, İran ve birçok ülke için de sembol olarak belirlenen çiçektir.

Çiçek Haritası
Çiçek Haritası, Görsel Kaynak: Pinterest

İşte bu ülkelerden ve temsilcileri çiçeklerden bazıları:

Almanya – Kantaron

Kantaron, 19. yüzyılda Almanya’nın simgesel çiçeği olarak anılmaya başlanmıştır. Almanya’da siyasi bir simge haline gelmiştir.

Bulgaristan, Amerika Birleşik Devletleri, Çek Cumhuriyeti, Ekvator, Irak – Gül

Güller kendilerine her kültürde, her dinde ve sanatın her alanında bir yer bulmuşlardır. Her rengi ve türü farklı bir anlama gelen güller hemen her coğrafyada yetişebilen ve güzelliği ile öne çıkan çiçeklerdir.

Birçok ülkenin bu çiçeği sembol olarak seçmesinin de sebebi budur. Mesela Amerika Birleşik Devletleri 20 Kasım 1986 tarihinde resmi olarak gülü sembol çiçek olarak seçmiştir.

Ayrıca İran’da kırmızı güller, Maldivler’de pembe güller ve Romanya’da botanikteki adı Rosa Canina olarak bilinen köpek gülü simgesel çiçeklerdir.

Gelincik
Gelincik, Görsel Kaynak: Science News

Belçika – Kırmızı Gelincik

Roma kültüründen geldiği bilinen gelincik, Belçika’nın en popüler çiçeğidir. Kırlarda kolayca yetişen ve kesme çiçekçilikte kullanılamayan gelincik ile ilgili detaylı bilgiye Gelincik Çiçeği Özellikleri, Faydaları ve Hikayesi yazımızdan erişebilirsiniz.

Kanada – Akçaağaç Yaprağı (Acer)

Kanada’nın bayrağında da yer alan Akçaağaç Yaprağı elbette ülkenin sembolüdür. Bununla birlikte ülkeninin en popüler çiçekleri kasımpatı ve sardunyadır.

Brezilya – Cattleya Orkide (Cattleya Labiata)

Kosta Rika’dan Güney Arjantin’e kadar uzanan bir orkide türü olan Cattleya, Brezilya’nın en popüler çiçeğidir.

Çin – Erik Çiçeği

Erik Çiçeği Çin’in en popüler çiçeğidir. Aynı zamanda orkide, nilüfer ve Çin gülleri de bu listeye dahil edilebilir.

Estonya – Mavi Kantaron

Bilimsel adı Centaurea Cyanus olan Mavi Kantaron, 1968 yılından beri Estonya’nın temsili çiçeği olarak anılmaktadır.

lale
Lale, Görsel Kaynak: Istanbul Insider

Türkiye, Hollanda ve Macaristan – Lale

İstanbul’a baharı müjdeleyen çiçek olan Lale, hem Türkiye’nin hem Hollanda’nın hem de Macaristan’ın sembol çiçeğidir. Macaristan bu tartışmadan uzak kalsa da Hollanda ve Türkiye arasında bu güzel çiçeğin kime ait olduğu yıllardır konuşulur. Anavatanı Orta Asya olan bu güzel çiçek iki ülkede de festivallere konu olmaktadır.

Fransa ve Hırvatistan – İris

Latince’de adı “cennetin gözü” anlamında olan İris, Yunanca’da gökkuşağı manasına gelmektedir. İris çiçeği 13. yüzyıldan beri Fransız Krallığı’nı temsil etmektedir ve bunun anlamının mükemmellik, ışık ve yaşam olduğu söylenmektedir. İris çiçeği aynı zamanda Hırvatistan’ın da öne çıkan çiçeğidir.

Yunanistan – Anemon

En güzel çiçeklerden biri olan anemon, Yunanistan’ın en popüler çiçeğidir. Bununla birlikte Ayı pençesi olarak adlandırılan Acanthus Mollis de Yunanistan için sembolize edilmiş çiçeklerden biridir.

Finlandiya – Müge Çiçeği

İnci çiçeği ismi ile de bildiğimiz müge çiçeği, ılıman iklimi seven bir bitki olmasına rağmen Finlandiya ile eşleşmiş bir çiçektir. Çekici görünümü ve hoş kokusu onun Finlandiya’nın ulusal çiçeği olarak seçilmesine yetmiştir.

Mısır – Lotus

Ruhani temizliği simgeleyen lotus çiçeği ise Mısır’a aittir. Bulunduğu kirli su içerisinde üzerinde toz bile olmadan yaşayan bu güzel çiçek aynı zamanda Hinduizm ve Budizm’de insanın kendini bulma sürecini simgeler. Bu çiçeğe çok benzeyen nilüfer çiçeği ise Sri Lanka’nın en popüler çiçeğidir.

Lotus Çiçeği
Lotus Çiçeği, Görsel: Irish Central

İrlanda – Yonca

Şans getirdiğine inandığımız yoncanın da İrlanda’nın en popüler çiçeği olduğunu tahmin etmek çok da zor değil. Ancak 18. yüzyıldan itibaren İrlanda’nın resmi simgesi kabul edilen yoncalar şans getiren yoncalar gibi 4 değil, 3 yaprağa sahip.

Japonya – Kasımpatı ve Sakura

Japon kültürü birçok kendine has ögeyi içerisinde barındırır. Japonlar için en popüler olan çiçekler ise başka kültürlerde hüznü simgeleyen Kasımpatı ve kiraz çiçeği de denilen sakuradır.

İçerisinde sakuranında bulunduğu, Bakmaya Doyamayacağınız Güzellikleri ile Çiçekleri Kıskandıran Dünyanın En Güzel 10 Ağacı yazısı için buraya tıklayın!

Portekiz – Lavanta

Güzel kokusu, rahatlatıcı etkisi ve zarif güzelliği ile öne çıkan lavanta ise Portekiz’in simgesel çiçeği olarak biliniyor. Akdeniz iklimini seven lavanta çiçeği, Portekiz’in en popüler ve öne çıkan çiçeğidir.

İspanya – Kırmızı Karanfil

Slovenya’nın en popüler çiçeği olan karanfil, her rengi ile benimsenmişken İspanya’da özellikle kırmızı karanfiller sahiplenilmiş. İspanya’nın en popüler çiçeği olan kırmızı karanfiller başka farklı ülkelerde de sevgi ve hayranlık sembolü olarak kabul edilir.

Venezuela – Orkide

İhtişam ve zerafetin çiçeği orkide ise Venezuella’nın simgesel çiçeğidir. Ayrıca orkide çiçeğinin farklı türleri de başka ülkelerde sembol olarak tercih ediliyor. Mesela Kolombiya’da Noel orkidesi adı verilen Cattleya Trianae ve Kosta Rika’daki mor orkide bunlara örnek olarak verilebilir.

Bunlara ek olarak mis kokulu papatyalar Rusya’nın, duruşu ile herkesi kendine hayran bırakan kala zambağı Etiyopya’nın, Mariposa da denilen Kelebek Yaseminleri Küba’nın, nar çiçeği Libya’nın, yasemin Suriye’nin, ayçiçeği Ukrayna’nın ve devedikeni İskoçya’nın öne çıkan çiçekleridir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir