Kendin Yap (DIY)

Evde Kavanoz Süsleme Etkinliği

Mutfağımızda en fazla biriken ve atmaya kıyamadığımız malzemelerin başında kavanoz geliyor. Satın aldığımız turşuların, reçellerin ve salçaların kavanozları hemen hemen her evde bir köşede biriktiriliyor. Kimi zaman yeniden turşu kurmak ya da salça yapmak için kullanılan bu kavanozlar, bazı evlerde öylesine beklemeye bırakılıyor. Peki, bu kavanozları muhteşem süslemelerle yeniden hayata döndürmeye ne dersiniz? Üstelik bu süsleme örnekleri sayesinde kavanozları asıl amacının dışında, çok farklı kullanım alanlarında da değerlendirebildiğinizi fark edeceksiniz. Kavanozlarla hazırlayabileceğiniz romantik hediyeler için ise yazımıza göz atabilirsiniz. Evinizde kullanacağınız kavanozdan farklı objeler yapmanın yanı sıra çocuklarınızla kavanoz etkinliği gerçekleştirebilirsiniz.

Kavanoz Süsleme Örnekleri

Evinizde farklı ebatlarda ve formlarda çok sayıda kavanoz varsa dekoratif objelere bir servet yatırmak zorunda değilsiniz. Abajurdan saksıya, mumluktan kalemliğe kadar çok farklı alanlarda süslediğiniz kavanozlarınızı kullanabilirsiniz. Üstelik bu tamamen sizin üretiminiz olan kavanozları sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz.

Kavanozdan Avize

Kavanozları avize olarak kullanmak son yıllarda bir hayli popüler. Kavanozdan yapılmış avizeleri, retro ve bohem bir atmosfer oluşturan mekanlarda dekorasyonu tamamlamak için kullanabilirsiniz. Kavanozdan atmosfer yapımında kullanılacak malzemeler arasında; en az 3 adet kavanoz, aydınlatma için elektrik tesisatı parçaları, sprey boya (tercihen), çivi ve çekiç bulunuyor. İlk olarak kavanozun kapağını delip duy bağlantısını içine geçirmelisiniz. Bu sonra aşamadan sonra isterseniz kavanozu dekoratif görünmesi için boyayabilirsiniz. Zevkinize uygun bir ampul taktıktan sonra kavanozu tavana monte edebilirsiniz.

Kavanoz ile Sebze Yetiştiriciliği

Kenarda bekleyen kavanozlarınızın hem dekoratif hem de faydalı anlamda hayata dönmesini istiyorsanız içerisine toprak ve gübre doldurup maydanoz, nane, roka, marul ve dereotu fideleri ekebilirsiniz. Kullanırken karıştırmamak için kavanozların üstüne şık etiketlerle hangi sebzenin bulunduğunu yazabilirsiniz. Üstelik bu sayede kavanozların çok daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz.  

Kavanozlu Yılbaşı Objeleri

Yılbaşında evinize misafir gelecekse ve evinizde yeni yıl atmosferi yaratmak istiyorsanız kavanozlardan yararlanabilirsiniz. Kavanozu plastik yılbaşı ağacı parçaları, kırmızı-beyaz ipler ve tarçın çubuklarıyla süsleyebilir; içerisine ister mum isterseniz de şekerleme koyabilirsiniz.

Kavanozda Teraryum

Yeterince büyük ve geniş ağızlı bir kavanozunuz varsa teraryum yapmamak için hiçbir sebebiniz yok. Çakıl taşı, aktif kömür, torf toprak, teraryum için uygun bitkiler ve süsleme malzemeleri edinerek harika bir teraryum yapabilirsiniz. Bunun için teraryum yapımı ve bakımı ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz. 

Rengarenk Kavanozlar

Kavanozları süslerken farklı renklerle cıvıl cıvıl bir ortam yaratmak istiyorsanız kesinlikle kavanozu boyama yoluna gitmelisiniz. Bunun için de cam boyalarından yararlanabilirsiniz. Cam boyaları ince yapıları sayesinde kavanozun şeffaf görünümünü korumasına yardımcı olurken çok keyifli renkler sağlıyor. Boyadığınız kavanozları ister dekoratif obje olarak isterseniz de bakliyat doldurmak için kullanabilirsiniz.

İçi Dolu Kavanozlar

Kavanozları yalnızca dışından süslemek zorunda değilsiniz. Kavanozun içerisine peri LED ışık ve çok sayıda kozalak doldurarak oldukça şık bir obje elde edebilirsiniz. Böylece kavanozlarınızı hem yılbaşı akşamlarında hem de yaz akşamlarında balkonda sohbet ederken hoş bir ortam yaratması için kullanabilirsiniz. 

Kavanozlara Tekstil Ürünleri

Kavanozlara jüt kumaşlar ve danteller oldukça yakışıyor. Bu yüzden pek çok insan kavanozları süslemek için bu ürünleri kullanıyor. Siz de kavanozun kapak takılan noktasını jüt kumaşla sarabilir ya da kavanozun gövdesine silikon tabanca yardımıyla dantel yapıştırabilirsiniz.

Kavanoz ile ilgili Merak Edilenler

  • Kavanozların Üstündeki Etiketler Nasıl Çıkar?

Satın aldığınız kavanozlu gıdaların tamamında etiket bulunuyor. Bu etiketleri elle çıkarmak, zeminde yapışkan kalmasına ve insanı çileden çıkartacak bir uğraşa sebep oluyor. Oysa etiketin üstüne yağlı bez ya da asetonlu pamuk sürerek etiketi kavanozdan kolayca ayırmak mümkün.

  • Ağzı Dar Kavanozlar Nasıl Temizlenir?

Ağzı geniş olan kavanozlar bulaşık deterjanı ve sünger ile kolayca temizleniyorken ağzı daha dar olan kavanozların temizliği için biraz daha uğraşmak gerekiyor. Kavanozları, dibinde kalan kirlerden arındırmak için kavanoza sıcak su ve limon suyu dökerek bir gece bekletebilirsiniz. Dilerseniz soda ve limon suyu döküp birkaç saat bekledikten sonra çalkalayarak da başarılı bir temizlik sağlayabilirsiniz.

  • Cam Kavanoz Nasıl Delinir?

Cam kavanozu delmek için bir adet matkap ve cam delici uç gerekiyor. Ancak kavanoz delme işlemi sırasında özellikle dikkatli olmak, etrafa sıçrayabilecek parçalardan korunmak, kırılma riskini en aza indirmek için önlem almak ve kavanoza fazla güç uygulamamak gerekiyor.

  • Cam Kavanoz Nasıl Kesilir?

Cam kavanozu kesmek için öncelikle kesilecek noktayı aseton içinde bekletilmiş iple sarmak gerekiyor. Ardından dikkatli bir şekilde ip yakılıyor. Ateş sönmek üzereyken kavanoz, ipli olan bölümü tamamen girecek şekilde buz dolu bir kabın içine atılıyor. Bu işlemin ardından kavanoz iki parçaya ayrılıyor. Kırıldığı bölgeyi törpü ile düzleştirebilirsiniz.

Farklı kavanoz ürünleri ve kavanozlarla hazırlanmış ilgi çekici hediye alternatifleri için hemen ciceksepeti.com’u ziyaret edebilir ve beğendiğiniz ürünlerin siparişini hızla verebilirsiniz.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir