Kültür & Sanat

Ahşap Boyama Teknikleri ve Doğru Fırça Seçimi Hakkında Her Şey

Yeni bir hobi edindiğinizde hem farklı şeyler öğrenirsiniz hem de artık farklı bir dünyanın kapılarını aralamış olursunuz. Hobi seçimi yaparken ise elinizin yatkınlığı, merakınız ve seçtiğiniz konuda istekli olmanız önemlidir. Çünkü hangi iş olursa olsun ilk başladığınızda aldığınız sonuçlar pek hoşunuza gitmeyecektir. Fakat zamanla doğru teknikleri ve doğru malzeme seçimini öğrenerek harika işler çıkarabilirsiniz. En çok tercih edilen hobilerin başında gelen ahşap boyama, tüm bu aşamaları yaşayacağınız ve zamanla ustalaşacağınız bir alandır. Bu yazımızda ahşap boyama teknikleri ve doğru fırça seçimi hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Ahşap boyama, oldukça keyifli ve özel ürünler ortaya çıkarabildiğiniz bir hobidir. Uzaktan bakıldığında oldukça zahmetli gibi görünse de aslında kısa sürede tüm detaylarına hakim olabilirsiniz. Aklınızda dönüp duran “Ahşap boyama fırçası nasıl olmalı, hangi tür malzemeleri seçmeliyim, nelere ihtiyacım var?” gibi soruların cevaplarını sırasıyla aşağıda vermeye çalışacağız. O zaman başlayalım…

Ahşap Boyama Aşamaları

Ahşap boyama konusunda dikkat edilmesi gerekenler
Ahşap boyama öğrenmek istiyorsanız öncelikle aşağıda yer alan konulara dikkat etmeniz gerekir.

Boyama Öncesi Hazırlık

 • Öncelikle ahşap boyama yapmak için boyama objeleri arasından kendi tercihinize uygun bir obje seçimi ile başlamalısınız. Çünkü seçeceğiniz objenin yüzeyi, diğer tüm unsurları etkileyen ana faktör olacaktır. Boyamak için objenizi seçin ve diğer adımları takip edin.
 • Obje seçiminden sonra temel birkaç malzemeye ihtiyacınız olacaktır. Ahşap boyası, boyama yapacağınız alana uygun fırça, zımpara ilk akla gelen malzemelerdir. Fırça yerine boyama rulosu veya ahşap boyama kalemi gibi ürünler de kullanabilirsiniz. Boya olarak genelde akrilik boya tercih edilir. Fakat son dönemlerde ahşap boyama spreyleri de oldukça revaçtadır.
 • Boyanızı seçtikten sonra boyanın kullanımı için açıklama kısmını dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Eğer su bazlı boya tercih ettiyseniz boyayı uygun oranda sulandırmanız gerekir. Boya, çok koyu veya çok açık olmamalıdır. Koyu olduğunda ahşap üzerinde iz bırakma ihtimali artar. Çok açık olduğunda ise ahşabı tutmayacaktır. Sulandırma işlemi sonrasında müsvedde bir ahşap parçası üzerinde deneme yapmanız en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır.
 • Boyamaya geçmeden önce ahşap yüzeyinin pürüzsüz olması gerekir. Bu nedenle üzerinde çıkıntılar varsa zımpara yardımıyla pürüzsüz bir hale getirmelisiniz. Ayrıca kullanacağınız ahşap üzerinde küçük delik benzeri alanlar varsa bunları da macunla kapatabilirsiniz.

Fırça Seçimi

Ahşap boyama fırça seçimi
Ahşap boyamaya geçmeden önce doğru fırçayı seçmek oldukça önemlidir.

Fırça seçiminde boya seçimi oldukça önemlidir. Sentetik fırçalar suyu emmez ve akıcı bir şekilde aktarım yapar. Naylon fırçalar, doğal fırçalara göre daha dayanıklıdır ve kolay temizlenir. Fakat mat bir yüzey istiyorsanız doğal kıllı fırçaları tercih etmeniz gerekir. Solvent bazlı boyalar da ise doğal veya sentetik, iki tür fırçayı da kullanabilirsiniz.

Fırça çeşitleri kılların biçimlendirilmesine göre isimlendirilir. En çok kullanılan fırçalar:

 • Düz kesik: Genel olarak kullanılan ve büyük oranda sentetik malzemeden üretilen fırçadır. Çok amaçlı olarak kullanılır ve kıl dökmez. Kalınlığı 3 cm olan modeller vernikleme içinde kullanılabilir.
 • Yan kesik: Girintili çıkıntılı yüzeylerin iç kısımlarının boyanması ve desen çalışmalarında kullanılan fırçadır. Bir kısmı geniş bir kısmı dardır. Dar kısımdan düze doğru bir kesimi vardır. 8-14 numara arasında ölçülerde bulabilirsiniz.
 • Yelpaze: Daha çok resim yapanların manzara veya portre çalışmalarında kullandığı fırça türüdür. Ahşap boyamada ise efekt ve gölge çalışmaları gibi özel teknikler için kullanılmaktadır.
 • Ayrıntı: İnce boyamaların yapılması için kullanılan ve 5-12 arasında ölçüleri olan fırçalardır. Ahşabın köşe ve zorlu kısımları için önemlidir. Bu fırçaların dip temizliği iyi yapılmalıdır. Aksi takdirde fırça işlevselliğini yitirir.
 • Kedi dili: 2-24 numara arasında ölçüleri olan çok amaçlı bir fırça türüdür. Ahşap boyamanın her evresinde kullanılabilir.

İhtiyacınız olan fırçaları tek tek satın alabileceğiniz gibi özel olarak hazırlanan ahşap boyama setleri içerisinde de satın alabilirsiniz. Set halinde alınan fırçalar, fiyat olarak daha uyguna gelecektir.

Ahşap Boyama Aşaması

 • Pürüzsüz bir yüzey elde ettikten sonra boyama aşamasına geçebilirsiniz. Öncelikle sulu boya yapıyormuşçasına fırçanızı ıslatın ve boyaya batırın. Boyama sırasında parça parça bir görüntü olmaması için tek yönde boyama yapmaya dikkat edin. İlk kat boya sonrasında yarım saat kadar kuruması için bekleyin. Ardından tekrar ahşabı zımparalayın ve ikinci kat boyayı sürün. Kuruma süresi sonrası son katı sürün ve boyama işlemini tamamlayın.
 • Ahşap boyamanın başlangıç aşamasında desen ve görseller eklemek oldukça keyifli hissettirecektir. Bunun için şablon ile boyama tekniğini kullanabilirsiniz. Yalnızca renklerle boyama yaparken desenler için ölçü almanıza yardımcı olan ahşap boyama modülü, işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
 • Basit şablonlar ve teknikler sonrasında aşama aşama eskitme yönteminden transfer tekniğine kadar birçok yöntemi deneyebilirsiniz. Hatta kendinizi zorlamayı seviyorsanız kağıt veya fotoğrafların ahşaba yapıştırılmasıyla elde edilen dekupaj tekniğini bile deneyebilirsiniz.
 • Son aşama olarak boyadığınız ahşabın dış etkenlere karşı dayanıklı olması ve kolay tozlanmaması için verniklemeniz gerekir. Verniği ister parlak isterseniz de mat bir görüntüde tercih edebilirsiniz. Ayrıca verniği tiner ile sulandırmalı ve düz kesik fırça ile sürmelisiniz. Kuruma işlemi sonrası boyadığınız ahşap her şeyiyle hazır olacaktır.

Ahşap Boyama Ürünleri

Ahşap boyama ile ilgili tüm detayları anlattığımıza göre sıra geldi size yardımcı olacak ürün tavsiyelerimize.

1-) Ahşap Maket

Ahşap boyama maketi
Yel değirmeni ahşap maket, boyandığında oldukça güzel bir görüntü sunar.

Ahşap boyama için malzeme seçimi ilk aşamayı oluşturur. Bu nedenle seçeceğiniz malzemenin sizin için özel ve kullanılabilir olmasına özen göstermeniz gerekir. Ahşap maketler, tam olarak bu düşünceden yola çıkarak hazırlanan ürünlerdir. Farklı tasarım ve simgeler bulabileceğiniz ahşap maketler arasından seçim yaparak boyamaya başlayabilirsiniz.

2-) Ahşap Boyası

Ahşap boyama boya seti
Südor 10’lu ahşap boya seti, temel olarak ihtiyacınız olan tüm renklerden oluşur.

Ahşap boyama sırasında ihtiyacınız olan boya renklerini ister tekli olarak isterseniz de set halinde alabilirsiniz. Sadece belirli renklerle çalışacaksanız tekli boyalar sizin için daha uygundur. Fakat kafanızda belirli bir plan yoksa set boyalar içerisinde birçok rengi barındırdığı için daha avantajlı olur. Ahşap boyası için tavsiyemiz ise Südor 10’lu ahşap boya seti.

3-) Düz Kesik Fırça Seti

Ahşap boyama düz kesik fırça seti
Rich 6’lı düz kesik fırça seti, ahşap boyama için özel olarak tasarlanmıştır.

Boyama için en önemli konuların başında fırça seçimi gelir. Düz kesik fırçalar, genel olarak ahşap boyamanın her aşamasında kullanılan fırçalardır. Numaralar doğru şekilde kullanıldığında harika sonuçlar verir. Rich 6’lı düz kesik fırça seti; 2, 4, 6, 8, 10, 12 numara olmak üzere 6 farklı uçlu fırçadan oluşmaktadır. İhtiyacınız olan düz kesik fırçaları bu set sayesinde temin edebilirsiniz.

4-) Viktori Naturel Fırça Seti

Ahşap boyama doğal fırça seti
Viktori naturel fırça seti ile ahşap boyama daha eğlenceli ve daha kolay.

Düz kesik fırçalar dışında boyama sırasında yan, yuvarlak ve kedi dili gibi fırça uçlarına da ihtiyacınız olacaktır. Tüm bu ihtiyaçlarınızı Viktori naturel fırça seti ile tek seferde karşılayabilirsiniz.

5-) Ahşap Oyuncak Bebek Boyama Seti

 Bebek Boyama Seti
Bebek boyama seti ile ahşap boyama, eğlenceli ve oldukça basit bir hale gelir.

Ahşap boyamaya yeni başlayanlar için özel olarak hazırlanan bebek boyama seti, içerisinde ihtiyacınız olan tüm malzemeleri bulundurmaktadır. Set içerisinde; Südor 6’lı akrilik boya, 12 bölmeli resim paleti, beyaz tutkal, boyama fırçası, 3 renk ip ve 5 renk keçe bulunmaktadır.

6-) Ahşap Verniği

Mat vernik
Clou Clourethan mat ahşap verniği, dayanıklı ve iyi doldurucu özelliktedir.

Ahşap boyama bittikten sonra modelinizin daha uzun ömürlü ve sağlıklı kalması için verniklemeniz gerekir. Burada ister parlak vernik seçerek modelin parlamasını sağlayabilir veya mat renk vernik seçerek daha sade bir görüntü elde edebilirsiniz. Ahşap verniği konusunda önerimiz ise Clou Clourethan Mat Ahşap Verniği.

7-) Bosch Dremel Bant Zımpara 

Bosch Dremel Bant Zımpara
Bosch Dremel bant zımpara, ahşap ve fiberglas malzemelerde kaba bileme ile düzeltme yapmak için tasarlanmıştır.

Ahşap boyamaya geçmeden önce kullanacağınız malzemenin pürüzsüz olması gerektiğini belirtmiştik. Model üzerinde çıkıntılar varsa Bosch Dremel bant zımpara ile pürüzsüz bir hale getirerek boyama işlemine geçebilirsiniz.

Ahşap boyama başta olmak üzere tüm hobi ürünlerini ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. İndirimler, fırsatlar ve kampanyalar için sosyal medya hesaplarını takip edebilir, mobil uygulama üzerinden bildirimlere izin verebilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir