Kendin Yap (DIY)Trend

Araba Farı Temizleme Yöntemleri

Otomobil kullanırken sürüş güvenliği açısından tüm ekipmanların tam olarak en iyi performansı ile çalışması gerekir. Farlar, özellikle akşam saatlerinde sürüş güvenliğinde önemli rol oynar ve güvenli bir yolculuk için iyi durumda olmaları elzemdir. Fakat dış şartlar nedeniyle zamanla ışık kaynağının önünde kir ve sararma gibi sorunlar oluşur. Temiz ve lekesiz olmayan far, eski performansını veremez. Bu yazımızda “Sararan ve kirlenen otomobil far temizliği nasıl yapılır?” sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Far siteminde yer alan ampullerin güçlü ve iyi ışıtıyor olması tek başına yeterli değildir. Farların dış yüzeyi ve iç yüzeyinin de temiz olması gerekir. Bu nedenle far temizleme ve far parlatma konusunda düzenli bakım yapmak önemli bir konudur. Peki, araç farı nasıl temizlenir? Gelin birlikte bakalım…

Aracınızı şımartma zamanı geldi! Oto aksesuarlarının geniş dünyasına adım atın ve sürüş deneyiminizi mükemmelleştirin! Uygulamamızı hemen indirin!
👉 Play Store için tıklayın!
👉 App Store için tıklayın!
Pratik organizerlerden keyifli dekoratif ürünlere kadar, aracınıza özel her şey burada! 🚗🌟

Oto Far Temizleme

Otomobil far temizliği nasıl yapılır?
Otomobil farları, güvenli bir yolculuk için daima en iyi şekilde çalışmalıdır.

Otomobil farlarının en detaylı temizliği için oto servislerden hizmet almanız gerekir. Fakat farların dış yüzeyleri için aşağıda anlattığımız yöntemleri kullanabilirsiniz. Kirlenmiş ve sararmış farların dış yüzeylerini bu yöntemleri kullanarak temizleyebilirsiniz.

1-) Far Temizleme Spreyi

Otomobil far temizliği - far temizleme spreyi
Oto far spreyi ile farlarınızı pratik bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Farlardaki sararma ve kirlenme üst seviyede değilse far temizleme spreyi ile düzenli temizlik yaparak pratik bir şekilde far camını temizleyebilirsiniz. Oldukça pratik olan sprey ile temizlik yapmak sadece birkaç dakikanızı alacaktır. Spreyi farların üzerine sıkın ve 10-15 saniye kadar beklettikten sonra pamuklu bir bez yardımıyla silin. Fakat bu ürünler farın iç kısmında yer alan terleme ve yanık benzeri lekelerde etkili değildir. Farın dış camında olan sararma, solma ve buğulanmaları temizlemenizi sağlar.

Far temizleme spreyi dışında hızlı ve etkili sonuç veren far temizleme mendili çeşitlerini de tercih edebilirsiniz. Sararma ve çizikleri gidermede etkili olan mendiller, parlatma işlemi içinde kullanılmaktadır.

2-) Araç Pasta – Cila

Otomobil far temizliği - araba pastası

Farlarda yer alan buğulanma ve sararmalar için oto pasta cila kullanabilirsiniz. Farların parlaklığını da korumanızı sağlayacak pasta ile istediğiniz sonucu almanız oldukça pratiktir. Fakat bu ürünü kullanacaksanız, sonrasında düzenli bir şekilde tekrar etmenizde fayda vardır. Pasta kullanımı için araç pastası, nemli bir bez ve eski bir diş fırçasına ihtiyacını olacak. Eski fiş fırçası ve bez yardımıyla dış yüzeyi ovalayıp, temizleyin. Sonra pastayı diş fırçası ile güzelce yedirin ve bir süre bekletin. Bekleme süresi sonrasında nemli bezle silmeniz yeterli olacaktır.

3-) Sirke – Karbonat Karışımı ve Diş Macunu

Sirke
Doğal temizleyici olan sirke ve karbonat, far temizliğinde de etkilidir.

Doğal yöntemlerle otomobil farı temizlemek için kullanabileceğiniz ürünler bulunmaktadır. Her evde bulunan sirke ve karbonat, temizlik işlerinde oldukça etkilidir. Bu nedenle far temizliğinde de sonuç verir. 2 yemek kaşığı karbonatı 1 çay kaşığı sirkenin içine ekleyip iyice karıştırın. karışımı nemli bir bez ile farın üzerine yayın ve güzelce ovalayın. Bir süre beklettikten sonra temiz nemli bir bezle silin.

Yine her evde bulunan diş macunu da far temizliği için etkili bir üründür. Diş macununu farın dış yüzeyine sıktıktan sonra eski bir diş fırçasıyla ovalayın. Ovalama işlemini dairesel hareketlerle yapmanız, daha etkili bir sonuç almanızı sağlar. Sonrasında bir süre bekletip farı nemli bir bez ile silin.

4-) Far Temizleme Seti

Otomobil far temizliği - far temizleme seti
Oto far temizleme setleri ile farlarınızın düzenli temizliği ve bakımını yapabilirsiniz.

Farklı markalarca üretilen far temizleme setleri içerik olarak farklılık göstermektedir. Fakat genel setlerin içerisinde far temizleme spreyi veya losyonu, pasta, zımpara kağıdı, ısıtıcı cihaz, huni başlık, mikrofiber bez ve eldiven gibi parçalar bulunmaktadır. Seti kullanırken losyonu ısıtıcı cihazda ısıtıp huni yardımıyla farlara buhar olarak uygulamanız gerekir. Bu nedenle buharlı far temizliği olarak da bilinmektedir.

Otomobil far temizliği için gerekli malzemeler ve tüm oto aksesuarları Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir