Trend

Otomobil Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

Otomobil sahibi olanlar bilirler ki otomobil bakımı takip gerektiren bir iştir. Düzenli olarak aracınızın her parçasının bakımını yaptırmanız gerekir. Bakımı aksayan veya düzenli yapılmayan araçlarda sorun çıkma ihtimali daha yüksektir. Bu nedenle otomobil bakımını aksatmamanız gerekir. Otomobilin en önemli parçalarından biri olan klima, düzenli bakımla çok daha iyi çalışır. Düzenli olarak temizlenmeyen klima, çeşitli şekillerde arızalar vererek sizi yarı yolda bırakabilir. Bu yazımızda otomobil klima temizliği hakkında her şeyi bulabilirsiniz.

Klima, otomobil içindeki hava sirkülasyonunu sağlayan ve içinden geçen havayı direkt olarak soluduğunuz bir mekanizmadır. Bu nedenle otomobil klima temizliği oldukça önemli bir konudur. Düzenli temizlenmeyen klima, hem kendi sağlığınız hem de otomobilin düzenli çalışması için kötü sonuçlar doğurabilir. Peki, otomobil klima temizliği nasıl yapılır? Gelin tüm sorularınızın cevaplarına birlikte bakalım…

Aracınızı şımartma zamanı geldi! Oto aksesuarlarının geniş dünyasına adım atın ve sürüş deneyiminizi mükemmelleştirin! Uygulamamızı hemen indirin!
👉 Play Store için tıklayın!
👉 App Store için tıklayın!
Pratik organizerlerden keyifli dekoratif ürünlere kadar, aracınıza özel her şey burada! 🚗🌟

Oto Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima temizliği nasıl yapılır?
Otomobil klimasını rahatça kullanmak için düzenli bakım yapmanız gerekir.

Otomobil kliması, yoğun olarak yaz aylarında çalıştırılmaktadır. Bu mevsimde de toz ve kir oldukça fazla olduğundan klimanın düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Ayrıca klimanız çalıştığında küf veya rutubet gibi kokular geliyorsa klima fanında bazı birikintiler olduğu ve temizlenmesi gerektiği anlamına geliyordur. Otomobil kliması temizlerken iki yöntemi düzenli periyodlarla yapmanız faydalı olacaktır. Bu yöntemler; polen filtresi temizliği ve hava kanalları temizliğidir.

Oto Klima Polen Filtresi Nasıl Temizlenir?

Klimanın polen filtresi, havalandırma kısmının ön panelinde yer alan ve araç dışından gelen havanın filtrelenmesini sağlayan bölümdür. Klima sisteminin dış yüzeyinde yer alan peteklerden oluşan filtre, dış etkenler nedeniyle kısa sürede kirlenir. Düzenliği temizlenmediğinde ise klimanızdan kötü kokular gelmesine neden olur. Polen filtresi peteklerini sık sık kontrol etmeli ve petekleri düzenli olarak temizlemesiniz. Petek kanalları içerisinde kalan kir, toz, toprak ve polen gibi yabancı maddeleri bez ve temizleyici su ile güzelce çıkarmalısınız. Kanallarda birikinti kalmadığından emin olmak için hava kompresörü veya süpürge ile kanalları çektirebilirsiniz. Ayrıca araba klima temizleme fırçası gibi ürünler oldukça faydalıdır. Fırça sayesinde ızgara içindeki tozları fırça ile aldıktan sonra güzel kokan bir oto sprey uygulayarak klimayı çalıştırabilirsiniz.

Oto Klima Hava Kanalları Nasıl Temizlenir?

Otomobil
Düzenli klima temizliği, araç performansınızı da olumlu yönden etkiler.

Klima bakımının önemli adımlarından biri olan hava kanalı temizliği, klimanızın araç içerisinde kötü koku yaymasını engeller. Ayrıca klima performansının artmasında da oldukça etkilidir. Klima hava kanallarını temizlemek için klima temizleme spreyi en etkili yöntemdir. Kullanımı oldukça basit olan bu sprey sayesinde klimanızın performansını daima yüksek tutabilirsiniz.

Klima temizleme spreyi şu şekilde kullanılır:

  • Öncelikle aracınızı çalıştırın ve klimanızı kalorifer moduna getirip 5 dakika kadar bekleyin. Klimanızın maksimum performansta çalışması bu adımda önemlidir.
  • Daha sonra spreyi üzerindeki talimatlara göre hazır hale getirin ve klima peteklerinden içeri doğru sıkın. Uzun sprey başlıklarını kullanarak sprey içindeki sıvının daha derinlere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
  •  Sonra klimanın ayarını düşük moda alın ve iç sirkülasyon modunu kapatın. Sprey hava kanallarında kirleri ve bakterileri dışarı atacaktır. Atılanları bir bez yardımıyla temizleyin. Bu işlemi 4-6 ayda bir yaparak klimanızın kusursuz bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Klima filtresi ve kanalları dışında araba klima radyatörü temizleme işlemi de düzenli yapılması gereken bir işlemdir. Radyatör içerisinde yer alan suyun zamanla kireçlenmesi ve bu kireçlenmenin uzun süre kalması kanallarda tıkanmalara sebep olur. Bu durumun önüne geçmek için özellikle kış ayalarında klima temizliği ve radyatör bakımının yapılarak kanalların kontrol edilmesi gerekir. Bu işlem profesyonel kişiler tarafından özel makineler ve kimyasal ürünlerle yapılmalıdır.

Otomobili klima temizliği sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer detay araç klima borusunun temizlenmesidir. Klimanız ısıtma veya soğutma sorunu yaşıyorsa ya da klima çalıştığında araçta bir çekiş gücü sorunu hissediyorsanız, klima borusunun kontrol edilmesi gerekmektedir. Fakat bu işlemi kendiniz yapmamalısınız. Profesyonel oto bakım merkezlerinde yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Otomobil klima temizliği ve diğer tüm işlemler için ihtiyacınız olan tüm oto aksesuar ürünlerini ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir