Anne & BebekHamilelik ve Doğum

Baby Shower Partilerini Çiçekli Detaylarla Tamamlayın

Baby shower, son yıllarda çok fazla duyduğumuz ve gördüğümüz bir aktivite biçimi. Bir çeşit kutlama. Türkçe’de henüz bet bir kelime karşılığı yok ama sözlükler “doğacak bebeğe hediyeler verme etkinliği” olarak ifade ediyor.

Yeni bir bebeğin sevdiklerimizin hayatına dahil olduğunda bizde yapılacak şeyler genellikle aynıdır. Öncelikle eve veya hastaneye çiçek, çikolata gönderilir. Ardından mutlaka bebiş görmeye gidilir ve bir hediye götürülür. Bazen nazar boncuklu balonlar eşlik eder çiçeklere. Malum, nazar değmesin minik yavruya. Ancak son yıllarda bu durum değişti.

baby shower
Görsel: macarondesigncom

Şimdilerde yepyeni bir bebek karşılama etkinliği var. Adına baby shower deniliyor. Ancak hemen karşı çıkmayın eski köye yeni adet diye. Diğer tüm adetlerimiz hala güncelliğini korurken ve anne hala bebeği karnında sıkıca sarıp sarmalarken yapılıyor bu etkinlik. Etkinlik dediğimiz içerisinde genelde anne adayının arkadaşlarının yer aldığı bir parti. Parti alanının bir renk veya tema belirlenerek parti konsepti oluşturuluyor ve anne adayına moral vermek adına hamileliğin 7. ayından sonra genellikle bir sürpriz organizasyon olarak yapılıyor. Bir bakıma bebeğin gelişinin hediyelerle kutlanması olarak tarif edilebilir. Annenin bebek doğduktan sonra ihtiyacı olacak eşyaların hediye olarak getirilmesi bizce de çok kullanışlı bir fikir. Amerika ve Avrupa’da her anne adayı için düzenlenen bu parti çok popüler ve ülkemizde de son yıllarda oldukça revaçta.

Konsepte özel hediyelerin yanı sıra partinin dekorasyonu pastalardan ve tabii ki çiçeklerden oluşuyor. E baby shower da olsa yapılan partinin adı, yine nazar boncuklu bir dekorasyon olmazsa olmazlardan tabii!

Baby Shower Nasıl Yapılır?

İşte eğlence şimdi başlıyor! Öncelikle dediğimiz gibi bu sürpriz bir organizasyon, doğumuna kısa süre kalmış bir anne adayının organizasyon detayları peşinde koşmasını istemeyiz değil mi?  Gelelim detaylara!

  • Baby shower konsepti
baby shower malzemeleri
Görsel: notonthehighstreet

Baby shower partinizin bir konsepti olmalı. Bunu bebeğin cinsiyetine göre veya annenin en sevdiği renge göre düzenleyebilirsiniz. Konsepte karar verdikten sonra uygun malzemeleri de temin edebilirsiniz. Renkli tütüler, çiçekler, balonlar…

Eğer beklenen bebek kızsa; masanızda sergilemek üzere pembe güller, karanfiller ve birkaç tane de bebek nefesi çiçeği ile muhteşem bir buket elde edebilirsiniz. Bebek erkekse, papatyaları kullanabilirsiniz.

Hatta isterseniz mavi renkli güllerden de faydalanabilirsiniz. Tabii ki çiçekler cinsiyet seçmezler, istediğiniz rengi tercih edebilirsiniz.

baby shower davetiyesi
Görsel: Freepik

Baby shower davetiyesi

Konuklarınıza birer davetiye vererek partiye çağırmanız gerekir. Davete çağıracağınız kişileri önceden belirlemekte fayda var. Bu da partiyi anne adayının en yakın arkadaşı organize edecek demek oluyor. Davetliler konuşunda baba adayından da yardım alabilirsiniz.

Ayrıca partiye kısa bir süre kala anneye bu partiyi organize ettiğinizi haber vererek ondan çağırmak istediği kişilerin isimlerini alabilirsiniz.

  • Baby shower hediyeleri

Bu maddeyi 2 şekilde açabiliriz. Baby shower partisinde alınabilecek hediyeler ve davetlilere hatıra olarak verilebilecek hediyeler. İlk madde hakkında fikirlerimizi belirtelim hemen. Birçok baby shower hediyesi, bebek kıyafeti, biberon ve aksesuarların yanı sıra anneyi bir çiçekle kutlamak istiyorsanız fikrinizi tebrik ediyoruz! Anneler her zaman sever çiçekleri. Birbirinden renkli ve mis kokulu çiçekler anne adayı için neşe kaynağı olacaktır. Yanına da bir not elbette:  “Karnındaki çiçekten daha güzel değil ama…”

Diğer maddeye yani konuklarınıza sunacağınız anı hediyelerine gelecek olursak; renkli şeker kutuları, kokulu mumlar, o güne özel magnetler kısacası üzerine özel stickerlar eklenerek kişiselleştirilebilir her türlü hediyelik malzemeyi kullanabilirsiniz.

  • Baby shower ikramları
erkek bebek baby shower
Görsel: PartyCity

Sıra yemeklerde! Önce ikramın konseptini belirleyelim. Açık büfe ya da masa servisi… Seçiminiz açık büfe ise hazırladığınız açık büfedeki her tabağın etrafını papatya çemberleri ile süsleyebilirsiniz. Ya da açık büfe masasının kenarında kocaman bir vazo içinde büyük orkideler…

Eğer açık büfe değil de masa servisi ise istediğiniz, o zaman masanın ortasına büyük bir kase, içine su ve içine de çiçekler koyabilirisiniz. Beyaz gonca güller mesela… Ya da her tabağın yanındaki peçetenin üzerine birer papatya… Hatta peçeteleri katlayarak cepli hale getirebilir ve çiçekleri içine bile yerleştirebilirsiniz. Kafanızdan geçen organizasyona hangi çiçeğin daha çok yakışacağını az çok tahmin ediyorsunuzdur zaten. Çok da fazla karıştırmadan, organizasyona genel olarak aynı tür çiçekleri yedirirseniz her detay daha uyumlu duracaktır.

Babay shower partilerinin her detayında çiçekleri kullanabilirsiniz. Kapının dışına bir çiçek buketi asabilirsiniz. Ya da küçük bir yuvarlar çelenk. Renkler pembe beyaz ya da mavi beyaz. Merak etmeyin, çiçek mağazalarından her renk çiçek bulmak da mümkün. Bebeğin cinsiyetine göre ya da anne adayının zevkine göre. Davetlileriniz kapıdan girmeden önce çiçeklerle karşılayarak partiye güzel bir açılış verebilirsiniz.

Baby Shower Ne Zaman Yapılır?

Anne adayının daha rahat hareket edebilmesi ve o günün keyfini çıkarabilmesi için doğuma 1 veya 2 ay kala yapılması daha uygundur. Ayrıca erken doğum olasılığını da değerlendirecek olursak son 1 ayı da riske atmamakta fayda var. Bu sebeple hamileliğin 7. ayından sonra diyelim ama çok da geçe bırakmayalım :)

Baby Shower Partisi Nerede Yapılır ?

Eğer geniş bir salona sahipseniz evde yapılabilir. Ancak genellikle bahçeler, cafeler veya restoranlar tercih edilmekte. Ama bu durumun maliyeti oldukça etkileyeceği gerçeğini de dikkate almak lazım. Ayrıca seçtiğiniz yerin konuklarınız için de kolay ulaşılabilecek bir yer olması mühim.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir