Kendin Yap (DIY)

Kreatif ve Dekoratif 10 Saksı Modeli

Kimi çiçekleri bir saç gibi göstermiş, kimi bir bot içerisinde! İşte karşınızda birbirinden ilginç saksı modelleri! Hem de ev ve bahçelerinizde kullanabileceğiniz kadar güzeller.

Ev içinde ya da balkonda kullandığımız çiçekler aynı zamanda başarılı birer dekorasyon malzemesidir bizim için. Çiçeklerin kendi doğal görsel şölenlerinin yanı sıra saksılar da konuşur evin içinde. Büyük saksılar, küçük saksılar, renkli saksılar, toprak saksılar, seramik saksılar… Saymakla bitmez saksı çeşitleri ve modelleri.

Toprak saksıların çiçeklerin ömrünü uzattığı bilinen bir gerçektir. Sonuçta her canlı özüne dönmeye meyilli değil midir?  Toprak saksıları; kendi – rustik bir hava veren – tarzıyla kullanabilir ya da isterseniz renklendirebilir, boyayabilir ya da üzerlerini zevkinize göre kaplayabilirsiniz. Kendi saksınızı kendinize özel hale getirebilmek sizin elinizde ancak bu başka bir yazının konusu. Bu yazının konusu ise yaratıcı ve neşeli saksılar. Her gün gittikçe gelişen çiçekçilik sektöründe her zevke hitap eden yaratıcı saksılarda sunuluyor piyasaya.

Toprak ya da değil; işte kreatif ve dekoratif, neşeli saksı fikirleri:

1- Yumurta Şekilli Saksı
yumurta şekilli saksı
Görsel: jeyyu.com

İşte yaratıcı bir saksı uygulaması örneği! Tam bir mutfak saksısı değil mi? Her görenin eline alıp ‘nereden buldun bunu?’ diye soracağı tipten bir saksı. Mutfak pencerelerinin kenarlarına ya da masa üzerine yerleştirip, içerisinde kaktüs, sukulent veya nane yetiştirmek için ideal.

2- Çift Taraflı Saksı
saksı modelleri
Görsel: sashe.sk

Bu da bir diğer değişik fikir… İki ayrı saksı ancak yarım şekilde düzenlenmiş, bir araya getiriliyor ve eşsiz bir görüntü sağlıyor. Birçok internet sitesinde ya da mağazalarda bulabileceğiniz bu model hem iki çiçeği birleştirmenizi hem de farklı bir görüntü vermeyi amaçlıyor. Komşunuzla bahçenizi birbirinden ayıran bir tel örgünüz varsa hemen bir adet sipariş vermelisiniz. Tel örgülerle hissizleştirilmiş alanlar için adeta bir enerji kaynağı!

3- Kitap Saksı
kitap saksı
Görsel: designdeskark2.com

Karşısına geçip saatlerce izleyebileceğiniz bir tasarım var sırada. Her bir detayı özenle oluşturulmuş. Salondaki sehpa üzerine özenle yerleştirebileceğiniz ya da iş yerinizin en havalı köşesinde sergileyebileceğiniz; bulunduğu her ortama farklı hava katacağı kesin olan, tek kelime ile mükemmel bir tasarım. Okunamayacak derecede zarar gören veya basım hatası olan kitaplarla hazırlanan bu saksı tasarımları son yıllarda oldukça popüler. Çiçek Sepeti’nin her biri birbirinden özel butik çiçekçilerinde de buna benzer tasarımlar bulabilmeniz mümkün. Butik çiçekler hakkında daha detaylı bir bilgi edinmek için ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

4- Havada Asılı Kavanoz Saksı
saksı modelleri
Görsel: diyjoy.com

Havada durdum, şahitlerim var! Çerçeve içerisine hasır iplerle tutturulmuş bir saksı. Oldukça sade ve şık. İster duvarda ister masada, siz nerede isterseniz tüm ihtişamı ile sergilemeye hazır kendini. Dilerseniz rengarenk çerçevelerle ya da renkli boyanmış kavanozlarla da bu tasarımı yapabilirsiniz. Vana monte ederek özellikle alçak tavanlı mekanları dekore ederken zevkle kullanabilirsiniz.

6- Kutu Kolaları Saklatan Saksılar
metal kutu saksı
Görsel: uncommonplant.com

İçeceklerinizi bitirdikten sonra kutularını atmaktan vazgeçirecek bir fikir var karşınızda. Listenin 6 numarası belki de en yaratıcı ve basit tasarımlardan biri. Metal içecek kutuları içerisine dikilen bitkiler ile mutfak ve bahçelerinize eğlenceli çiçek dekorları yapabilirsiniz. İçtiğiniz kutu içeceklerin kaplarına alıcı bir gözle bakmanızı sağlayacak bir tasarım öyle değil mi? Bu dekoratif kutuları balkon saksı modelleri arasında da değerlendirirsek bizim puanımız 9!

7- Büst Saksılar
büst saksı
Görsel: studiogblog.com

Biraz korkutucu mu? Aslında büstler sizin olmadığı sürede çok da değil. Özellikle bahçe süslemelerinde şık ve eğlenceli bir konsept oluşturabilen saksılardan diyebiliriz. İşyerleri ve müze bahçeleri için ise mükemmel bir tercih. Saksının öne çıkan özelliği elbette içerisine ekilen çiçeklerin büstlerin saçı gibi durması. (Küçük köpekçik de büstlerin arasında pozunu vermeyi ihmal etmemiş.)

8- Ampul İçerisinde Bitkiler
ampul içinde bitki
Görsel: apartmenttherapy.com

Aslında bunlara saksı değil de bir çeşit teraryum diyebiliriz. Teraryum, bir çeşit akvaryumdur denilebilir. Nasıl akvaryum bazı deniz canlılarının ve su bitkilerinin yapay bir ortamda yetiştirilmesi ise teraryumlar da aynısını kara canlıları için gerçekleştirir. Ampullerin içerisindeki mekanik kısmı çıkardıktan sonra içerisinde oluşturacağınız bu sade tasarım her göreni kendine hayran bırakacak.

Bu arada kendi tararyumunuzu yapmak veya mevcut teraryumunuz hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz, Teraryum Yapımı ve Bakımı yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

9- Abajur Saksılar
Avize saksı
Görsel: lightpublic.com

Salonlara, yatak odalarına, koridorlara… Her yere ayrı bir hava katacak saksı tasarımlarından biri de abajur saksılar. Işıklı ortamlardan hoşlanan ve yapay ışık ile de beslenebilen bitkiler için ideal. Yatak odalarında oksijen tüketmeleri sebebi ile çok fazla çiçek bulundurulması önerilmemekte. Ancak siz bu şık dekorasyonu başucunuza taşımaya kararlıysanız aynı etkiyi yapay çiçeklerle de yaratabilirsiniz.

10- Bot İçerisinde Çiçekler
bot saksı
Görsel: kidtimes.wordpress.com

Ayakkabılarınız çiçek açıyor. Eskiyen ve kullanılmaz hale gelen ayakkabılarla yapılacak en güzel değerlendirme şekli bu olsa gerek. Ayakkabının patlayan ve deforme olan her bir köşesi ayrı bir hava katıyor desek yanlış olmaz.

Dilerseniz eşleri kaybolmuş botları da ayakkabıcılardan ucuza satın alabilir ve aşağıdakş gibi bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

bottan saksı
Görsel: grillo-designs.com

Çeşitleri ve örnekleri çoğaltmak mümkün. Siz sadece nasıl bir ortam için ne tarz bir dekorasyon oluşturmak istediğinize karar verin yeter

Bonus: Bulut Saksı
bulut saksı
Ürüne gitmek için tıklayınız. 

Çiçeğinize bulutlardan yağmur damlası gibi inen su ile sulayabileceğiniz bir saksı tasarımı. Bulutun içerisine biraz su ekleyin, sonra yapay yağmurunuz çiçeğinizi sulasın…

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir