Hastaya Çiçek Gönderirken Nelere Dikkat Edilmeli(Geçmiş Olsun Çiçekleri)


Hasta ziyaretine giderken çiçek nasıl seçilir? Hangi çiçekler hastaya alınmaz? Bu yazımızda hasta yakınlarınıza çiçek gönderirken dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık. Buyurun başlayalım!

Arkadaşlık sadece iyi günde değil kötü günde de bir arada olmayı gerektirir. Birbirine destek olmayı, bedensel veya psikolojik yaraları birlikte sarmayı… Sevdiklerimiz zaman zaman geçici ya da kalıcı rahatsızlıklar yaşarlar. Uzun veya kısa süreli yatarak zaman geçirmek durumunda kalırlar ya da sosyal hayattan uzaklaşmak zorunda kalabilirler.

hasta olmak
Görsel: Giphy

Bu durumda hastalıklar yalnızca bedensel olarak değil ruhen de yaralayıcı bir hal alır. Hasta yakınlarımızın bu süreci en az hasarla atlatabilmelerine yardımcı olmak için bize de bazı görevler düşer. Mümkün olduğunca onları ziyaret etmemiz, sık sık arayarak durumlarını yakından takip etmememiz ve onlarla ilgilenmemiz gerekir.

Hastalar ilgi ister, ilgilenilmek ister. Bu durumla baş etmenin en iyi yolu çiçeklerdir; birini şımartmanın da en iyi yoludur çünkü. Bu da hasta arkadaşınızın C vitamininin yanı sıra ihtiyacı olan ikinci önemli unsur.

Kısacası birine ‘Geçmiş olsun’ demenin en tatlı yoludur çiçek göndermektir. Hele bir de yanında çikolata gönderirseniz, bu yılın en iyi arkadaşı oscar’ı size gelecek demektir. Hastalık zamanlarında moral faktörü en etkili ilaçtır ve gülümseyen bir yüz iyileşmiş demektir zaten… Çiçeklerin bir iyileştirme gücü olduğu aşikar. Birçok ilaçta çiçeklerin kullanıldığını da biliyoruz üstelik.

Hastaya çiçek göndermek aslında çok eski bir adettir. Eski Mısır döneminde çiçeklerin iyileştirme etkisine çok inanılırmış. Hatta hasta bir kişinin bir çiçeği kokladığında iyileşeceği düşünülürmüş. Çiçek yapraklarının döküldüğü sularda hasta kişiler yıkanırmış. O zamandan bu zamana kadar uzanan hasta ve çiçek ilişkisi günümüzde de etkisini sürdürüyor. Çiçek koklamak hastaları iyileştirir mi bilmiyoruz ancak psikolojik olarak etkisinin oldukça büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Geçmiş Olsun Çiçeği Nasıl Olmalı?
 • Hastaya hangi çiçek gider sorusunun cevabı kişinin tedavi sürecini geçirdiği yere ve hastalığının ne olduğuna bağlı olarak değişir.
 • Hastaya göndereceğiniz çiçeği seçmeden önce bazı kriterleri gözden geçirmeniz gerekir. Eğer çiçeği göndereceğiniz yer bir hastane ise, bazı hastalık durumlarında odaya çiçek kabul edilmemektedir. Bu sebeple yapay çiçekler gönderebilirsiniz. Eğer canlı çiçek gönderecekseniz de çok fazla kokulu ve polenli olan çiçekleri tercih etmemelisiniz.
 • Çiçeği eve gönderiyorsanız vazolu, saksılı veya buket halinde bir çiçek seçmenizde bir sakınca yoktur ancak hastane ortamına çiçek gönderiyorsanız taşınabilirliği ve muhafaza edilebilirliği açısından daha uygun çiçekleri tercih etmelisiniz. Çok büyük olmayan ve kendinden vazolu çiçekler hastane ortamları için daha uygundur.
hastaneye çiçek göndermek
Görsel: Orthopedic Institute
Geçmiş Olsun Çiçeği Kime Gönderilir?
 • Eşinize veya sevgilinize. O ünlü söz dizisini hepimiz biliriz. “Hastalıkta ve sağlıkta” İşte tam da bugünler için söylenmiştir bu söz. Hastaneye veya eve gelirken elinizde bir buket çiçek ile gitmek, sevdiğinizi çiçeklerle karşılamak onun moralini çok yükseltecek ve iyileşmesine yardımcı olacaktır. Sevgililer hastalık zamanlarında biraz nazlı olabilirler. Hatta burunları bir kere aksa yaygara koparırlar ve ilgi beklerler. Hasta olduğu için suratından düşen bin parça olan sevgilinizin iş yerine bir çiçek aranjmanı göndererek onu gülümsetebilir, beklediği ilgiyi fazlasıyla gösterebilirsiniz.

  hastane
  Görsel: Giphy
 • Arkadaşlarınıza. Hastalık atlatan arkadaşlarınıza moral desteği olmak için aslında bir buket gül yeter de artar bile. Onun kırmızı burnuna ithafen kırmızı gülleri, beyaz peçetesine ithafen de beyaz lilyumları bir araya getiren çiçek aranjmanlarını tercih edebilirsiniz 🙂
 • İş Arkadaşlarınıza. Aynı ofisi paylaştığınız iş arkadaşlarınızla çoğu zaman ailenizden ve sevgilinizden daha fazla zaman geçirirsiniz. İş arkadaşlarınızdan biri rahatsızlandığında ona moral vermek amacıyla ekip olarak bir çiçek yollayabilirsiniz. Onsuz ofisin çok boş ve sıkıcı olduğunu eklemeyi unutmayın yalnız! Moral desteği önemli.
 • Doğum yapan yakınlarınıza. Doğum yapmak bir rahatsızlık değil elbette. Ancak hastane işin içine girince bu kategoride küçücük de olsa bir yeri olmalı dedik. Yani doğum yapan yakınlarınıza, küçük veya büyük operasyonlar geçirip hastanede konaklaması gereken sevdiklerinize geçmiş olsun maksadı taşıyan bir çiçek göndererek sizden güç almalarını sağlayabilirsiniz.

Kime hangi çiçek gönderilir  detaylı olarak anlatan yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Hastaya Hangi Çiçekler Gönderilir?
 • Hasta yakınlarınıza çiçek gönderirken önceliği en sevdiği çiçeklere verin. Papatya aşıklarına papatyalarla donatılmış bir buket, orkide sevenlere pembe veya beyaz orkide göndererek mutlu olmalarını sağlayabilirsiniz.
 • hastaneye çiçek göndermek
  Görsel: Josie Dietrich

  Mevsim çiçeklerini tercih ederek yakınlarınıza taze çiçekler gönderebilirisiniz. Bilhassa en sevdiği çiçek hakkında fikriniz olmayan birine çiçek gönderecekseniz, en taze çiçekleri seçmek sizin için güzel bir kaçış noktası olabilir.

 • Özellikle soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar geçiren yakınlarınıza meyve sepetleri göndererek vitamin dolu bir çiçek yollayabilirsiniz.
 • Rengarenk güller ve gerberalar, beyaz lilyumlar ve papatyalar, laleler, lisyantuslar ve karanfiller ile oluşturulmuş çiçek buketleri veya vazolu çiçek aranjmanları tercih edebilirsiniz.
 • Saksı çiçeği göndermek düşüncesindeyseniz orkideler, antoryum, guzmania ve barış çiçekleri tercih edilebilir. Eğer daha yeşil saksı çiçekleri istiyorsanız dracena massengena ve dieffenbachia tercih edebilirsiniz.
 • Bir alternatif olarak şans bambuları, bonsaileri, teraryumlar ve minyatür bahçeleri de göz önünde bulundurabilirsiniz. Fazlasıyla şık olan bu çiçek tasarımları bilhassa rütbece sizden üst kişilere gönderebileceğiniz oldukça kaliteli çiçek aranjmanlarındandır.

Cicek Sepeti’nin ‘geçmiş olsun’ çiçekleri kategorisinde dilediğiniz çiçeği seçerek, sevdiklerinize özel olarak hazırlanmış bir sürpriz yapabilirsiniz.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir