Sağlıklı YaşamBeslenme

Ceviz Yağı Faydaları Nelerdir?

Sağlık açısından sayısız faydası olan ceviz, bağışıklık sisteminden beyin sağlığına kadar birçok alanda güçlendirici özelliği olan bir yemiştir. İçeriğinde bulunan vitaminlerle tam bir şifa kaynağı olan cevizin farklı bir kullanımı olan yağı ise az bilinen ama oldukça faydalı olan bir yağ türüdür. Bu yazımızda ceviz yağı hakkındaki tüm merak edilenlerin cevabını bulabilirsiniz.

Ceviz, ana vatanı tam bilinmese de Türkiye, Afganistan, Güney Rusya, Irak, İran, Hindistan, Çin ve Kore bölgelerinde oldukça fazla yetişen bir türdür. Ceviz yağı ise Yunan ve Romalıların MÖ 300’lü yıllarda keşfetmesiyle ortaya çıkmış ve günümüzde de kullanılan bir yağdır. Birçok faydası olan bu özel yağı gelin daha yakından inceleyelim.

Ceviz Yağı Nasıl Yapılır?

ceviz yağı nasıl yapılır?
Kuru meyve olarak oldukça sevilen ceviz, yağ olarak da tüketilmektedir.

Hasat zamanı geldiğinde olgunlaşan ceviz, sert ve koyu tonlu dış dokuya kavuşur. Bu cevizin içinin de olduğu anlamına gelir ve hasat zamanı gelmiş demektir. İki yılda bir meyve veren cevizin hasadında bu konuya dikkat etmek oldukça önemlidir. Toplanan cevizler kuruyemiş olarak tüketime hazırdır. Ancak ceviz yağı için kabuklarından ayrılan cevizler fabrikalarda soğuk pres makinelerinde yağa dönüştürülür. Oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü olan soğuk pres ceviz yağı, rutubetsiz ve güneş almayan bir yerde uzun süre saklanabilir.

Ceviz Yağı Faydaları

Ceviz yağı faydaları
Düzenli ve belli bir oranda kullanılan ceviz yağının birçok faydası vardır. Bilinen faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Güçlü bir antioksidan olması nedeniyle kanser türlerinin oluşmasına karşı önleyicidir. Vücut dinginliği ve huzuru için ihtiyaç olan melatonin bakımından oldukça zengindir. Bu sayede uyku düzeninin sağlanmasına da yardımcı olur.
 • Kemik oluşumunu destekleyen manganez içerdiğinden bağ dokuları ve tiroid fonksiyonlarının düzenlenmesine de katkı sağlar.
 • Omega 3, omega 6 ve omega 9 yağ asitleri sayesinde damaları korur ve kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olur. Bu sayede kalp krizi riski de azalmaktadır.
 • Fosfor, çinko, demir, kalsiyum ve selenyum içeren yağ, vücudun hormon düzeninin sağlanmasında yardımcıdır.
 • İçeriğindeki vitamin, mineral ve yağ asitleri sayesinde cilde yardımcı olur. Yaşlanma karşıtı için oldukça faydalı bir besindir.
 • Düzenli kullanımda unutkanlığa ve dikkat dağınıklığı sorununa iyi gelir. Beyin hücrelerini korur ve hafızanın güçlenmesini sağlar.
 • Göz altı torbaları için uygulandığında etkilidir. Ayrıca vücuttaki morlukların giderilmesinde de faydalıdır.

Ceviz Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Ceviz
Saç, sakal ve kirpikler için ceviz yağı oldukça faydalı bir üründür.
 • Düzenli kullanıldığında 15 gün sonunda saçlarınız ve kirpiklerinizde etki gösterir. Daha canlı ve parlak bir görüntü elde etmenin yanı sıra uzamada da oldukça faydalıdır.
 • Hava koşulları, güneş, boyama gibi etkilerle yıpranan saçların parlak, sağlık ve canlı görünmesine yardımcı olur.
 • Saç derisine uygulandığında bakterileri yok ederek derinin nefes almasını sağlar. Saç dökülmesi ve kırılmalarının azalmasında yardımcıdır.
 • Saç rengi üzerinde etkisi vardır. Saçların koyulaşmasını sağlayan ceviz yağı saç beyazlamasının azalmasına yardımcı olur. Bebeklerin saç çıkarmasını hızlandırmada da etkilidir.
 • Kirpik sağlığı için faydalıdır. Hint yağı ile karıştırılarak kullanıldığında kaşları ve kirpikleri gürleştirir.
 • Saç tellerini kökten uca besleyerek kepek sorunu başta olmak üzere sorunların çözülmesinde yardımcıdır.
 • Düzenli olarak duş öncesinde saça uygulayarak bir süre bekletmeniz faydalı olacaktır. Bu sayede saçlarınız daha hızlı uzama sağlar.
 • Sakal ve bıyık çıkarmak isteyenler için faydalıdır. Ek olarak sakalların daha gür ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Ceviz Yağı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kuruyemiş yağı
Yukarıda faydalarını anlattığımız ceviz yağı hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Ceviz yağı nasıl kullanılır?

Isıtılması pek önerilmeyen bir yağ türüdür. Bu nedenle ister içebilir isterseniz de sürerek veya karışımlara ekleyerek kullanabilirsiniz. Yemeklerde salata ve soslara ekleyerek kullanabilirsiniz. Sabahları bir tatlı kaşığı kadar yağ içmeniz de yararlı olacaktır. Direkt olarak içemiyorsanız bir bardak su içerisine 3 damla kadar ekleyerek tüketebilirsiniz.

Ceviz yağı bronzlaşma için kullanılır mı?

Masaj yaparak cilde uygulanan yağ, bronzlaşma sürecinde oldukça faydalıdır. Ayrıca güneş nedeniyle oluşan cilt lekeleri ve diğer sorunların da önüne geçmenize yardımcı olur.

Ceviz yağı cilt lekelerine iyi gelir mi?

Düzenli kullanıldığında cildi sakinleştirici ve gençleştirici etkiye sahiptir. Tüze masaj yapılarak uygulandığında cilt lekeleri ve sivilcelerin giderilmesine de yardımcı olur. Ayrıca maske gibi uygulamalar da oldukça etkilidir. Ceviz yağı sabunu kullanarak cildinizi derinlemesine temizleyebilirsiniz. Bu uygulama lekelerden kurtulabilirsiniz.

Bitkisel yağlar ve diğer tüm sağlıklı ürünleri uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir