Sağlıklı YaşamBeslenme

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

İş hayatı, koşturmaca, stres, trafik ve diğer ufak tefek sorunların birikmesi sonucunda baş ağrısı hemen hemen herkesin yaşadığı bir problemdir. Özellikle stresli durumlarda ortaya çıkan bu rahatsızlık yaşam standartlarını oldukça etkiler. Tabii ki sadece stres kaynaklı değil; migren, yüksek tansiyon, depresyon gibi rahatsızlar nedeniyle de baş ağrısı sorunu yaşanabilir. Bu yazımızda baş ağrısına iyi gelen bitkiler hakkında bilgiler vereceğiz.

Yazımızın hemen başında belirtmekte fayda var; eğer baş ağrınız oldukça şiddetli ve hayatınızı olumsuz olarak etkiliyorsa doktora gitmelisiniz. Bu uyarıdan sonra günlük hayatın getirdiği stres sonucunda veya bedenin gereğinden fazla yorulması gibi nedenlerle ortaya çıkan baş ağrısı, gününüzü berbat edebilir. Bunun önüne geçmek için ise doğanın mucizesi olan bitkiler harika seçenekler sunuyor. Ofis, iş yeri ya da evlerinizde dakikalar içerisinde yapabileceğiniz bitki çayları sayesinde stresi azaltarak baş ağrınızı hafifletebilirsiniz. 

Baş Ağrısına Doğal Çözüm

Baş ağrısına iyi gelen bitkiler
Bitkiler, baş ağrısı için doğal çözümler sunar.

Baş ağrısı, gündelik hayatı olumsuz etkileyen bir durumdur. Konsantrasyon eksikliği, asabiyet, uykusuzluk gibi birçok soruna da neden olduğu bilinmektedir. Baş ağrısına iyi gelen bitkiler sayesinde tüm bunlardan kurtulmanız oldukça kolay! Üstelik bu bitkilerin hemen hemen hepsi lezzetli…

1-) Sarı Kantoron

baş ağrısına iyi gelen sarı kantaron
Sarı kantaron çayı baş ağrısına iyi gelmektedir.
Görsel kaynak: Pinterest

Sarı kantaron, rahatlatıcı özelliği sayesinde strese dayalı baş ağrılarına oldukça iyi gelir. Doğal bir kas gevşetici olması nedeniyle kas ağrılarında da sarı kantaron yağı tercih edilir. Ayrıca anti depresan olarak da adlandırılan sarı kantaron, çay şeklinde de tüketilmektedir.

2-) Nane

Nane
Yemeklerde de kullanılan nane, oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Mis gibi taze nane kokusunu sevmeyen çok az kişi olsa gerek. Çayını tüketebileceğiniz gibi yağını da kullanabilirsiniz. Örneğin, nane yağını kaynamış su içerisine damlatarak buharı solumanız baş ağrısına iyi geleceği gibi burun tıkanıklığınız varsa onu da azaltacaktır. Ayrıca nane yağını alın ve şakak bölgelerinize sürerek kısa süreli masaj yapmanız bağ ağrısı için oldukça iyi bir çözümdür.

3-) Zencefil

Baş ağrısına iyi gelen zencefil
Zencefili farklı lezzetlerle tüketebileceğiniz gibi zencefil çayı şeklinde de tüketebilirsiniz.
Görsel kaynak: runnersworld.com

Baş ağrısına iyi gelen bitkiler arasında belki de en çok kullanılanı zencefildir. Özellikle migrene bağlı baş ağrısını yatıştırmak için oldukça etkili olan zencefil, tarçın ile birlikte tüketildiğinde daha sağlıklı ve lezzetli bir hal alır. Fakat migren için ilaç kullanıyorsanız zencefil kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

4-) Lavanta

lavanta
Görüntüsü ile herkesi büyüleyen lavanta, baş ağrısı için kullanılabilir.

Baş ağrısına iyi gelen bitkiler arasında yer alan lavanta, en lezzetli bitki çaylarından biridir. Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi uyku problemleri içinde faydalıdır. Ayrıca baş ağrısı olan bölgeye lavanta yağını masaj yaparak uygulamak baş ağrısını hızlıca hafifletecektir.

5-) Ihlamur

Bağ ağrısına iyi gelen ıhlamur
Ihlamur, özellikle kış aylarında en çok tüketilen bitkiler arasında yer alır.
Görsel kaynak: Pinterest

Ihlamur birçok kültürde çok uzun zamandır rahatsızlıklar için kullanılan bir bitki. Boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı başta olmak üzere soğuk algınlığının tedavisinde tercih edilen ıhlamur, baş ağrısı içinde oldukça faydalı. Yatıştırıcı etkisi sayesinde stresi azaltan bu özel bitki, C vitamini kaynağı olması sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesi içinde birebir.

6-) Papatya

Papatya
Papatya, güzel olduğu kadar faydalı bir çiçektir.

En çok tüketilen çaylardan biri olan papatya çayı, baş ağrısı için eşsiz bir destek sunar. Sakinleştirici olması nedeniyle sinir sisteminizi gevşeten papatya, stres kaynaklı baş ağrılarında en büyük yardımcınız olacaktır. Gün içerisinde istediğiniz zaman tüketebileceğiniz bu bitkiyi yatmadan önce içmeniz kaliteli bir uykunun kapılarını sonuna kadar aralamanızı sağlar.

7-) Yeşil Çay

baş ağrısına iyi gelen yeşil çay
Yeşil çay, sağlıklı bir yaşam için günlük olarak tüketilebilir.

Sinüzit problemi yaşayanlar zaten yeşil çay mucizesine daha önce tanık olmuştur. Fakat bilmeyenler için hemen söyleyelim yeşil çay, baş ağrısı için harika bir bitkisel çözümdür. Ayrıca antioksidan etkisine sahip olması nedeniyle de gün içerisinde yeşil çay tüketmeniz bedeninize oldukça iyi gelecektir.

Baş ağrısına iyi gelen bitkiler yazımız burada sona eriyor. Tüm bitki çayları başta olmak üzere doğal bitkileri ÇiçekSepeti‘nde bulabilirsiniz. İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir