Mor Renkli Şifalı Bitkiler


-2
-2 points

Mor çok güçlü bir renktir. İnsanlara birçok şeyi ifade eder. Rahatlatıcı ve duygusal etkilere sahip olan mor çiçekler, zenginlik ve zarafeti de ortaya koyuyor. Bunların yanı sıra o güzel renk, altında bir de şifalandırıcı etkiler barındırıyor. Gelin, mor renkli şifalı bitkileri ve etkilerini inceleyelim.

Bahçelerinize, balkonlarınıza renk katmak için birbirinden güzel bu mor renkli bitkileri de ekleyebilirsiniz. Her bitki gibi birçok faydası bulunan mor renkli bitkilere de evinizde her zaman yer verebilirsiniz.

Şimdi, mor renkli şifalı bitkiler hangileri, bu bitkilerin şifaları neler birlikte inceleyelim.

Mor Renkli Şifalı Bitkiler

Lavanta

Lavanta
Lavanta, Görsel Kaynağı: sozcu.com

Mis kokusu ve etkileyici lavantanın her bir tanesi ayrı şifa desek abartmış olmayız! Ağrı kesici özelliği, egzama kaşıntılarına iyi gelmesi, romatizmal hastalıkları iyileştirmesi, saçların uzamasına yardımcı olması, antiseptik özelliği ve kokusuyla sinir sistemine iyi gelerek sakinleştirici etkisiyle uykusuzluğu gidermesi lavantanın en bilinen özellikleri arasında yer alıyor.

Lavanta bitkisinin nasıl yetiştirileceğine dair bilgi sahibi olmak isterseniz Lavanta Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? (Lavanta Bakım Rehberi) yazımıza; keyifli ve sizi mutlu edecek, hem de lavantayla ilgili bir yazı okumak isterseniz Lavanta Bahçesinde Poz Veren Köpeklerin Birbirinden Minnoş 10 Fotoğrafı yazımıza göz atabilirsiniz.

Akşamyıldızı

Akşamyıldızı
Akşamyıldızı, Görsel Kaynağı: dogalhayat.org

Beyaz veya mor çiçekleriyle bilinen güzel kokusu akşamyıldızı çiçeği de mor renkli şifalı bitkiler arasında yer alıyor. Bulunduğu ortama kattığı güzelliğiyle ve kokusuyla zihinsel olarak rahatlamanıza, sakinleşmenize ve odaklanmanıza yardımcı oluyor akşamyıldızı bitkisi. Evinizin birçok köşesini süsleyebileceğiniz bu bitkiye bu yıl bir şans vermeye ne dersiniz?

Allium

Allium Bitkisi
Allium Bitkisi, Görsel Kaynağı: favoriev.com

Beyaz, pembe ve mor renklerde çeşitleri olan allium bitkisi, sadece rengiyle değil aynı zamanda küresel şekliyle de oldukça şık görüntülü ve dikkat çekici bir bitkidir. Allium çiçeğinin en tanındık kardeşleri soğan, sarımsak ve pırasa olarak biliniyor. Günümüzde yaygın olarak kullanımı olmamasına rağmen Antik Çağlar’da allium bitkisiyle birtakım tedaviler yapıldığı biliniyor. Soğan, sarımsak gibi bitkilere benzer özelliklere sahip olduğu için benzer kullanım alanları olduğu da görülüyor. Haftalarca çiçek açmış halde duracak kadar dayanıklı bitkiler oldukları için arı ve kelebek gibi bitkilere de tozlaştırıcı olarak daha uzun bir süre boyunca ev sahipliği yapabilyorlar.

Adaçayı

Adaçayı
Adaçayı, Görsel Kaynağı: tarim.com.tr

Hoş kokusuyla baş döndüren, tazesiyle de kurusuyla da çeşitli yararları bulunan adaçayı, bulunduğu yerde de görsel bir şölen yaratır. Yapılan araştırmalara göre adaçayının faydaları çok eski yıllara dayanıyor. Hatta 13. asırdan kalma bir kitabede; “Eğer dikmişsen adaçayını bahçeye, ne gerek var ölmeye.” dizeleri yer alıyor. Peki nedir bu mor renkli bitkinin faydaları derseniz; saymakla bitmiyor diyebiliriz. Adaçayı boğaz ağrılarına iyi geliyor, yorgunluğu önlüyor, omurilik sorunlarının önüne geçiyor, karaciğer rahatsızlıklarını gideriyor, bağırsakları çalıştırıyor ve yaraları iyileştiriyor. Mucizelerle dolu bir bitki, değil mi?

Catmint (Kedi Nanesi)

Catmint/Kedi Nanesi
Catmint/Kedi Nanesi, Görsel Kaynağı: tr.insterne.com

Genellikle bahçelerde yetiştirilen, aromatik bir bitki olan kedi nanesinin de hikayesi geçmişe dayanıyor. Catmint/Kedi Nanesi bitkisinin ilk olarak bitkisel çay ve böcek kovucu olarak Roma’da yetiştirildiği ve kullanıldığı düşünülüyor. Hatta yıllar sonra Iowa State Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre catmint bitkisinden elde edilen bitki yağının haşere kovucu olarak kullanılabileceği belirtiliyor. Bu yağ, sineklere püskürtüldüğü zaman 10 kat etkili olduğu tespit ediliyor. Yaz aylarında uzun ömürlü yapraklarıyla da gösterişli bir güzelliği doğaya sunuyor.

Mine Çiçeği

Mine Çiçeği
Mine Çiçeği, Görsel Kaynağı: onikibilgi.com

Latince adı Verbena officinalis olan, halk arasında unutma beni çiçeği olarak da bilinen mine çiçeği, izlediğimiz vampir dizi/filmlerinden tanık olduğumuz bir bitki. Film ve dizilerdeki efsaneye göre üzerinde mine çiçeği taşıyan insanlar vampirlerin etkisi altına girmiyor. Tabii ki güzeller güzeli mine çiçeğinin bunun haricinde de birçok faydası bulunuyor. Mine çiçeğinin; sindirimi kolaylaştırma, soğuk algınlıklarının atlatılmasında etkili olma, gerginlik ve stresi azaltarak yatıştırıcı etki sağlamak gibi faydaları bulunuyor. Mine çiçeğiyle her türlü ayrıntıyı öğrenmek için ÇiçekSepeti Blog’daki Mine Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Mine Çiçeği Bakımı ve Faydaları yazımıza göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek bazı yazılarımız:


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aybuke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke Dizman, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya, içerik üretimi, editörlük gibi pozisyonlarda çalıştıktan sonra 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.