Kişisel Bakım İpuçları

Kısa Sürede Bronzlaşma İçin En Etkili Yöntemler

Yaz aylarının gelmesiyle güneşin o güzel hissiyatı her yeri sarar ve her yer cıvıl cıvıl olur. Yazın ruhunu hissetmenizi sağlayan renklere ek olarak deniz ve güneşin tadını çıkarmak gibisi yoktur. Tabii deniz ve güneş diyince de bronzlaşma en çok sevilen şeylerin başında gelir. Çünkü bronz bir tene her şey daha çok yakışmaktadır. Peki, sağlıklı ve kolay bir şekilde bronzlaşmak için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Güneş ışınlarının oldukça etkili olduğu yaz aylarında, özellikle güneşin en tepede olduğu zamanlarda güneşlenmek sağlığa zararlıdır. Uzmanların en çok uyardığı konuların başında gelen bu durum, hassas ve beyaz tenli kişiler için ekstra sorunlara neden olabilmektedir. Bronzlaşmak için direkt olarak güneşe yatmak veya uzun süre güneş altında vakit geçirmek gibi sakıncalı durumlar yerine doğru adımları uygulayarak harika sonuçlar alabilirsiniz. Gelin birlikte en etkili bronzlaşma yöntemlerine birlikte bakalım…

Kolay Bronzlaşma Yöntemleri

Bronzlaşma yöntemleri
İlk olarak kolay bronzlaşma, hızlı bronzlaşma değildir. Bunu aklınızın bir köşesine yazmalısınız.

Bir günde bronz bir tene sahip olmanız, cildinize yapabileceğiniz en kötü şeylerin başında gelmektedir. Cildinizi öncelikle bronzlaşma hazırlamalı ve doğru adımları takip ederek sağlıklı bir şekilde ilerlemelisiniz.

 • Sağlıklı bir şekilde bronzlaşmak için ilk olarak cildinizdeki ölü derilerden kurtulmalısınız. Çünkü ölü deriler, güneş ışınlarının cildinize işlemesinin önünde engel oluşturmaktadır. Çok sert olmayan bir yöntem seçerek ölü derilerden cildinizi arındırabilirsiniz. Kese veya vücut peeling‘i harika ölü deri atma yöntemleridir. Bu iki işlemden birini yaparak cildinizi güneş ışınlarına hazır hale getirebilirsiniz.
 • Birçok kişi kolay ve hızlı şekilde bronzlaştıran ürünleri tercih eder. Ancak kakao, havuç gibi kolay ve hızlı broznlaştıran ürünler güneş ışınlarını kontrolsüz bir şekilde çekerek cildinizde travma yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce bir adet havuç yemeyi tercih edebilirsiniz. Havuç içerisinde yer alan karaten sağlıklı bir şekilde bronzlaşmanıza yardımcı olacaktır.
 • Güneşin altına yatıp saatlerce beklemeniz, size sağlıklı bir bronzluk kazandırmaz. Bu nedenle gezin, hareket edin, yürüyüş yapın ve bolca yüzün..
 • Son olarak doğru güneş koruyucu ve bronzlaştırıcı ürünleri tercih etmeye çalışın. Katkı maddesi içermeyen, yüksek nemlilik sağlayan, hızlı bronzlaştırmayan ürünler, daha sağlıklı ve uzun süreli bir bronzluk elde etmenizi sağlayacaktır.

Sağlıklı Bir Bronzluk İçin Yapılması Gerekenler

Güneş kremi
Sağlıklı bir şekilde bronzlaşmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
 • Güneş koruyucusunu iki parmak kuralına göre kullanmanızı tavsiye ediyoruz. İşaret ve orta parmaklarınıza boydan boya güneş kremini sıkın. Sonrasında yüzünüze, üst gövdenize, alt gövdenize, bacaklarınıza ve bacaklarınızın arkaları ile kollarınıza sürün. Vücudunuzdaki 11 bölgenin de güneş kremi ile buluşmuş olmasına dikkat etmelisiniz. Güneş kremini güneşe çıkmadan en az 15-30 dakika önce sürmeyi unutmayın.
 • Güneş kremini bir kere sürmeniz yeterli değildir. Her iki üç saatte bir yukarıdaki işlemi tekrar yaparak güneş kremini tazelemeni gerekmektedir. Ayrıca güneşte olmasınız bile gölgede geçirdiğiniz zamanlarda da güneş kremini yenilemeniz gerekmektedir.
 • Gözlerinizi ve baş bölgenizi güneş ışınlarından korumanız oldukça önemlidir. Bu nedenle güneş gözlüğü ve şapkanızı yanınızdan ayırmayın.
 • Güneşlenmek için doğru saatleri seçmeni gerekir. 11:00 ve 15:00 saatleri arasında kesinlikle güneşlenmeyin. Kavurucu sıcaklarda güneşlenmekten kaçının. Aksi takdirde güneş yanıklarına daviyete çıkarabilirsiniz.
 • Güneşlenirken her iki tarafınız içinde 10-15 dakikalık periyotlar ayırmalısınız. 1-2 saat güneş altında yatmak gibi hatalara düşmemelisiniz.
 • Güneş altında bolca su kaybedeğiniz için bolca su tüketmeniz gerekmektedir. Deri, vücutta en fazla su bulunan bölgedir. Kendini tamir etmesi ve yenilemesi için bol suya ihtiyaç duyar. Bu nedenle bol su tüketmeli ve nemlendiricilerle cildinizi desteklemelisiniz. Bronzlaşma sonrası cildi yatıştıran ve nemlendire aloe vera jeli kullanabilirsiniz.
 • Son olarak parfüm ve deodorant kesinlikle sıkmamalısınız. Bu iki ürün, cildinizin güneş altında lekelenmesine neden olabilmektedir.

Bronz bir cilt ve harika tatil planlarınız için ihtiyacınız olan tüm ürünleri Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir