Kendin Yap (DIY)

Evde Karınca Nasıl Yok Edilir: Karıncalardan Kurtaran Çözümler

Evimiz, bazı dönemlerde istenmeyen misafirlere ev sahipliği yapan bir ortama dönüşebilir. Bu davetsiz misafirlerin en başında ise karıncalar geliyor. Bu yazımızda size, evinizi karıncalardan kurtaran 5 çözüm önerisi sunuyoruz. Keyifli okumalar dileriz!

Karıncaları evden uzaklaştıran en etkili formüllerden biri, limon ve su karışımıdır.

Karıncalar, küçük yapıları ve çalışkan doğalarıyla dikkat çeken canlılardır. Ancak evlerimize girdiklerinde rahatsızlık vermeleri kaçınılmaz olur. Neyse ki, karıncalardan kurtulmanın birçok doğal ve çevre dostu yöntemi bulunuyor. Bu yazıda, evinizi karıncalardan kurtarmak için evdeki malzemeler ile hazırlayacağınız doğal kovucuları birlikte keşfedeceğiz.

Ancak bunların öncesinde, karıncaların evinize neden geldiğini anlamanız gerekiyor. Karıncalar genellikle yiyecek ve su kaynaklarını takip ederek evlerimize giriyor. Özellikle mutfaklar, karıncaların bir numaralı yaşam alanı oluyor. Bu nedenle mutfağınızda bir keşfe çıkarak; yiyecek artıklarını, tatlı ve şekerli besinleri açıkta bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Eğer mutfak ve banyodaki musluklarınız sızdırıyorsa, bunları tamir etmenizi de tavsiye ederiz.

Limon ve Su

Karınca dendiğinde akla ilk gelen şeylerden biri, limondur. Çünkü limon kokusu, karıncaları uzak tutan doğal bir kokudur. Bunun için yapmanız gereken şey oldukça basit. Bir bardak suya yarım limonun suyunu sıkın ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz bu limonlu suyu, karıncaların görüldüğü bölgelere veya giriş noktalarına püskürtün. Limon kokusu karıncaları rahatsız ederek evinizi terk etmelerine yardımcı olacaktır.

Tarçın ve Karanfil

Tarçın ve karanfil kullanarak, karıncaları yaşam alanlarınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

Karıncaları uzaklaştırmak için en etkili kombinasyonlardan biri, tarçın ve karanfildir. Bunun için eşit miktarda toz tarçın ve karanfili bir kapta karıştırın. Karışımı karıncaların izlediği yollara serpiştirin veya karıncaların yoğun olduğu bölgelere uygulayın. Bu karışım, karıncaların kokularını maskeleyerek onları uzaklaştıracaktır. Oldukça pratik olan bu yöntemle karıncalara veda edebilirsiniz.

Sirke ve Su

Ev temizlik ürünlerinde sıklıkla kullanılan sirke, söz konusu karıncalar ve böcekler olduğunda da sık sık başvurulan bir madde oluyor. Peki sirkeyi karınca uzaklaştırmak için nasıl kullanabilirsiniz? Eşit miktarda suyu ve beyaz sirkeyi bir sprey şişesine koyun ve iyice karıştırın. Karıncaların bulunduğu alanlara bu çözeltiyi püskürtün. Sirke, karıncaların izleyici yollarını bozarak onları engelleyecektir. Böylece kısa bir sürede karıncalar evinize veda edecektir.

Şeker ve Karbonat

Şeker, karıncaları hem çeken hem de uzaklaştıran bir besindir.

Karıncaların en sevdiği besinler arasında şeker, ilk sırada yer alıyor. Peki karıncaları uzaklaştırmak için şeker kullanmak ne kadar mantıklı? Hiç merak etmeyin, karbonattan destek alarak onları kovucu bir çözelti elde edebilirsiniz. Bunun için eşit miktarda şekeri ve karbonatı bir kasede karıştırın. Karışımı, karıncaların yoğun olarak gözlendiği bölgelere serpiştirin. Karıncalar, bu karışımı yediklerinde içerdikleri baking soda onların sindirim sistemini etkileyecektir.

Salatalık Dilimleri

Karıncalar şekeri ne kadar seviyorsa, salatalıktan da bir o kadar hoşlanmıyorlar. Çünkü karıncalar salatalık kokusunu pek sevmiyorlar. Bu nedenle, karıncaların bulunduğu alanlara taze salatalık dilimleri yerleştirebilirsiniz. Salatalık dilimleri, karıncaların uğramaktan kaçınacağı bir alan yaratacaktır. Ayrıca salatalık dilimleri kurudukça, kokuları daha etkili hale gelecektir.

Sizin için birbirinden farklı ve aynı zamanda oldukça pratik 5 karınca kovucu çözüm getirdik. Bu çözümleri uygularken, etkili sonuçlar için bir süre takip etmek önemlidir. Eğer karınca istilası çok yoğun ve çözümler işe yaramazsa, profesyonel yardım almayı düşünebilirsiniz. Ya da markaların ürettiği karınca ilacı ve tablet gibi maddeleri de kullanabilirsiniz. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, karıncalara şimdiden elveda deyin!

Ecem Karakuş

1993 yılında dünyaya gelen Ecem Karakuş, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Gazetecilik lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında Social Media Specialist, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2021 yılından itibaren Çiçeksepeti’nde Sr. Content Editor pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir