Ev & DekorasyonKendin Yap (DIY)

Buzdolabı Kaç Derece Olmalı? İdeal Derece Belirleme Yöntemleri

Yaşam alanlarında olmazsa olmaz beyaz eşyaların başında gelen buzdolabı, gıdaların taze bir şekilde saklanması için tasarlanmıştır. Bunu yaparken iç kısmın ve buzluk kısmının ideal bir derecede olması oldukça önemlidir. Yaz ve kış aylarında buzdolabı ayarlarının ne şekilde yapılması gerektiğini merak ediyorsanız, bu yazımızda buzdolabı derecesi ayarı hakkında merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

Buzdolabının iç kısmında marka ve modele göre değişkenlik gösteren bir ayar kısmı bulunmaktadır. Bu ayar kısmı, buzdolabı derecesi ayarlamak için kullanır. Buzdolabı derecesi; mevsim sıcaklığı, buzdolabının açılış sıklığı, dolabın doluluk oranı ve açık kalma süresi gibi birçok faktöre göre ayarlanmalıdır. Ayrıca dolabın sunduğu kapasite ve soğutma sistemleri de ideal ayar için önemlidir.

Buzdolabı Derecesi Nasıl Ayarlanır?

Buzdolabı derecesi nasıl ayarlanır?
Buzdolabı ayarı yapmak aslında oldukça basit bir işlemdir.

Mutfakta yer alan buzdolabının kapağını açtınız ve derecesini ayarlamak istiyorsunuz. Fakat tam olarak nasıl yapacağınıza ve ideal derecenin ne olmasına karar veremediniz. Eğer yeni bir buzdolabınız varsa bu işlem genelde ön kısımda yer alan dijital panel üzerinden yapılmaktadır. Fakat bazı modeller de ve biraz daha eski sürümlerde bu kısım buzdolabının içinde yer alan düğmelerle yapılmaktadır. Derecelerin yer aldığı düğmeyi çevirmeniz veya basmanız, derece ayarı için yeterli olacaktır.

Klasik iç kısımda yer alan buzdolabı derece ayarlarında genelde 1, 2, 3, 4, 5 şeklinde derece ayarlamaları bulunmaktadır. Bu derecelerde 1 sıcak, 5 ise en soğuk derece ayarını ifade etmektedir. 3 derece ise ne sıcak ne de soğuk şeklinde ifade edilebilir. Ayar yaparken mevsim şartlarını, kullanım şeklinizi ve buzdolabının kapasitesini göz önünde bulundurmalısınız. İdeal ayar için birazdan size gerekli tüyoları vereceğiz. Fakat ayar yapmamanız, buzdolabının gereksiz yere fazladan enerji harcamasına neden olacaktır. Örneğin; kış ayları ayarı ile yaz ayarı aynı olmamalıdır. Kış aylarında daha ideal bir sıcaklıkta olan evinizde buzdolabı daha düşük bir ayarda daha az enerji harcayarak çalışır. Yaz aylarında ise sıcakların artmasıyla soğutma için daha yüksek bir ayar gerekir. Kış ayarını kullandığınız takdirde yeterli soğuk oluşturmayan buzdolabında gıdaların bozulmasına neden olabilirsiniz.

Buzdolabı Derecesi Kaç Olmalıdır?

Gıda
İdeal buzdolabı derecesi hakkında bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Buzdolabı derecesini ayarlamak hakkında fikir edindiğinize göre sıra geldi “İdeal buzdolabı derecesi kaç olmalı?” sorusunu cevaplamaya. Buzdolabı derecesi daha öncede belirttiğimiz gibi yaz ve kış aylarında farklı olmalıdır. Yaz ayarlında havanın sıcak olması nedeniyle bakteri üretimi hızlanır. Bu da buzdolabının üzerine daha fazla yük binmesi demektir. Doğru ayarları yaparak hem buzdolabını rahatlatabilir hem de gıdaların bakteri üretmesinin önüne geçerek daha uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

Eski model bir buzdolabınız varsa iç panelde yer alan derecelendirmelere göre ayar yapmalısınız. İdeal olarak bu derece mevsime göre 2-5 arasında değişir. No-Frost buzdolapları içinde bu geçerlidir. Kış aylarında dereceyi 2 veya 3’e getirmeniz yeterli olacaktır. Yaz aylarında ise yaşadığınız yer eğer çok sıcaksa 5, ortalama sıcaklıkta ise 4 ayarı yeterli olacaktır. Yeni nesil dijital panelli buzdolaplarında ise genelde +4 ile -20 derece arasında ayar seçenekleri sunulmaktadır. Kış aylarında geniş kısmın derecesi +4 veya +2 civarında olabilir. Hatta eğer az gıda bulunduruyorsanız +4 derecede kullanabilirsiniz. Buzluk kısmının ise derecesi -18 altına düşmemelidir. Yaz aylarında ise geniş kısmı yine +2 şeklinde kullanırken buzluk kısmını çok sıcak yerlerde -20 ayarına getirebilirsiniz. Bu sayede dondurulmuş alandaki kırmızı et, beyaz et gibi besinlerin çözünmesi zorlaşır ve bozulması engellenmiş olur.

Mevsime göre buzdolabı derecesi ayarlarken mutlaka cihazının çalışma kapasitesini göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunun için bazı ayarları deneyerek kendi gözlemlerinizi kullanabilir veya kullanım kılavuzunda yer alan ideal derece ayarlamalarından yararlanabilirsiniz. Zamanla doğru ayar ve değişim zamanını kendiniz belirler hale geleceksiniz. Mevsimsel geçişlerde kış ayarı için ideal zaman Ekim- Kasım aylarıdır. Yaz ayarlarına geçişi ise Nisan- Mayıs aylarında yapabilirsiniz.

Buzdolabı başta olmak üzere tüm beyaz eşya ihtiyaçlarınızı uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir