Teknoloji

Chat GPT Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Teknoloji her alanda her gün yenilikler sunarken hayatımıza bir sürü yeni kavram dahil oluyor. Bu kavramların belki de en dikkat çekici olanı yapay zeka… Son dönemde belki adını duyduğunuz ama ne olduğunu tam olarak bilmediğiniz Chat GPT, bir yapay zeka robotu. Peki Chat GPT nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar?

İlk olarak “Chat GPT nedir?” sorusu ile başlayalım. Chat GPT, yapay zeka araştırma şirketi OpenAI tarafından  GPT-3.5 dil modelini temel alan sohbet robotudur. Henüz Beta yani test aşamasında olan bu sohbet robotu, sorulan sorulara verdiği ayrıntılı ve oldukça ilgi çekici mesajlarla gündeme geldi. Hatta bazıları Google’ın yerini alacağını bile söyledi. O kadar ileri seviyeye gider mi bilemeyiz ama şu an için oldukça ilgi çekici olduğu bir gerçek…

Bugüne kadar birçok yapay zeka destekli sohbet robotu ortaya çıktı. Ancak Chat GTP’yi bu chatbot sürümlerinden ayıran birçok özellik var. Neler mi? Gelin birlikte bakalım.

Chat GPT Özellikleri

Chat GPT nedir?
Sohbet tabanlı çalışan Chat GPT, önceden eğitilmiş modeli sayesinde kendisine sorulan sorulara insana benzer yanıtlar vermektedir.

ChatGPT’nin en temel özelliği sormuş olduğunuz soruya gerçek zamanlı bir şekilde yanıtlar oluşturmasıdır. Aklınıza gelen her konu hakkında soru sorabilirsiniz ve doğal, akıcı cevaplar alabilirsiniz. Üstelik Türkçe dil desteği de oldukça başarılı.

2021 yılına kadar var olan tüm verileri okuyup öğrenen sohbet robotu, bu bilgiler ışığında en doğru şekilde soruları cevaplamaktadır. Gelişim süreci devam ettiği için ilerleyen zamanlarda anlık olarak da her şeyi taramış ve buna göre cevaplar vermiş olacak. Peki, sorulan sorulara cevap vermek dışında neler yapabiliyor?

 • Soru-cevap: En temel özelliği ve yukarıda ayrıntılı olarak anlattık. Ayrıca herhangi bir şeyin ne işe yaradığını açıklamakta işlevleri arasındadır.
 • Matematik denklemleri çözme: Zorlu denklemleri bile saniyeler içerisinde çözme yeteneğine sahiptir. Hatta size nasıl çözdüğünü basit bir şekilde anlatabilir. İyi bir öğretmen olduğunu söylememiz lazım.
 • Metin yazma: Temel akademik makaleler, edebi metinler, film senaryosu vb. tüm metinleri oluşturmada başarılı. Tabii ki burada doğru şekilde yönlendirmeniz ve en doğru bilgileri vermeniz oldukça önemli.
 • Yazılım geliştirme, yazılım hata ayıklama ve düzeltme: Kod yazma konusunda oldukça başarılı olan Chat GPT, yazdığını kod bloğundaki hataları düzeltme ve doğrusunu ekleme işlemini de yapmaktadır.
 • Diller arası çeviri: Tüm diller arası çeviri işlemlerini yaparken aynı zamanda isterseniz basit seviyeden en zorlu seviyeye sizinle o dillerde sohbet ederek dilinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.
 • Metin özetleme ve metindeki anahtar kelimeleri tespit etme: Uzun makale ve metinleri okumak istemediğinizde size özet çıkarabilir.
 • Sınıflandırma: Bilgileri kategorize etme ve doğru şekilde sınıflandırma işlemi yapar.
 • Tavsiyelerde bulunma: Bir konu veya etkinlik hakkında sorular sorduğunuzda bir arkadaş gibi tavsiyelerini iletebilir.

Teknoloji konusunda meraklıysanız sizi teknoloji sayfamızdaki içerikleri incelemeye davet ediyoruz. En güncel konular ve ürünler hakkında bilgileri hızlıca bulabilirsiniz.

Chat GPT Nasıl Kullanılır?

Chat GPT nasıl kullanılır?
Bu oldukça kullanışlı sohbet robotunu kullanmak için yapmanız gerekenler oldukça basit:
 • ChatGPT kullanmak için ilk olarak chat.openai.com internet sitesine giriş yapın ve bir OpenAI hesabı oluşturun. Eğer bir hesabınız varsa direkt olarak giriş yapabilirsiniz.
 • Kaydol kısmına girin ve e-posta adresinizi yazın. Sonrasında sizden bir şifre oluşturmanız istenecek. Şifreyi belirledikten sonra çıkan ekrana telefon numaranızı girin.
 • Telefonunuza bir doğrulama kodu gelecektir. Gelen kodu ekrana girdikten sonra kayıt aşamasını tamamlamış olacaksınız. Sonrasında sohbet robotunu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

yapay zeka
Sohbet robotu hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.
 • Chat GPT nasıl yüklenir?

Chat GPT uygulaması şu an için akıllı telefon veya bilgisayara indirerek kullanılamıyor. Web tarayıcı üzerinden yukarıda anlattığımız gibi üye olduktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

 • Chat GPT ücretli mi?

Kullanımı tamamen ücretsiz olan sohbet robotunun şu an için bir üyelik vb. bir ücreti bulunmamaktadır.

 • Chat GPT “Network Error” hatası neden olur?

Uygulamayı kullanırken karşınız ağ hatası çıkıyorsa bu çok fazla istek almasından kaynaklıdır. Çok sık istek gönderiyorsanız, bunu yavaşlatmanız gerekir. Bir de uygulamanın çok sık kullanıldığı zamanlarda da hatalar ortaya çıkmaktadır. Unutmayın ki bu uygulamanın Beta sürümü ve hala gelişme aşamasında… Hata aldığınızda önbelleği temizlemeyi deneyin. Bu işe yaramazsa hesabınızdan çıkış yapıp giriş işlemi yaparak yeniden kullanıma başlayabilirsiniz.

Teknoloji dünyasının en yeni ve gelişmiş ürünlerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir