Trend

Koltuktan, Kumaştan, Duvardan; Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Çocukların en çok sevdiği boyama kalem türü olan keçeli kalem; evlerde, iş yerlerinde ve okullarda sıkça kullanılan bir üründür. Ancak kullanımı kadar leke yapma özelliği de oldukça yüksektir. İnatçı bir leke olan keçeli kalem lekesi, çıkarmakta size zorluk yaşatabilir. Bu yazımızda farklı eşyalara bulaşan keçeli kalem lekelerini çıkarmak için tüyolar sizi bekliyor.

Hayatın birçok alanında kullanılan keçeli kalem, renkli pigmentlerden oluşan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle çıkarılması oldukça zor bir lekedir. Giysilere bulaştığında birçok kişi için kabusa dönüşen keçeli kalem lekesine hızlıca müdahale etmek oldukça önemlidir. Bunun dışında masa örtüleri, halılar, duvarlar ve farklı türlerdeki kumaşlardan keçeli kalem lekesini çıkarmanın püf noktalarını hızlıca anlatmaya başlıyoruz.

Yüzeylerden keçeli kalem lekesi çıkarma yöntemleri:

keçeli kalem lekesi çıkarma yöntemleri
Farklı alanlardan kalem lekesi çıkarmak için gerekli yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.
  • Duvardaki kalem lekesini çıkarmak için mikropartiküllü temizleyicileri kullanmanız gerekir. Cif krem başta olmak üzere bu tarz bir temizleyiciyi ılık suyla batırılmış bez yardımıyla yüzeye uygulamasınız. Silme işlemi sonrasında ovalamanız, lekelerin daha hızlı çıkmasını sağlayacaktır.
  • Bir diğer yöntem ise aseton uygulamasıdır. Ama asetonun yüzeyi bozabileceğini göz önünde bulundurarak nazikçe ve ovalamadan uygulamasınız.
  • Eğer elinize keçeli kalem bulaştı ve çıkmıyorsa domatesi ikiye bölerek elinizdeki lekeye sürmeniz yeterli olacaktır. Leke kolayca çıkacaktır.

Farklı kumaş türlerinden ve koltuklardan keçeli kalem çıkarma yöntemleri:

koltuklardan keçeli kalem lekesi çıkarma
Keçeli kalem lekesi koltuk veya farklı bir alandaki kumaşa bulaştıysa hangi tür kumaş olursa olsun anında müdahale etmeniz gerekir. Leke ne kadar süre uzun kalırsa o kadar çıkması zor olacaktır.

Kadife, kaşe, nubuk veya tüylü kumaşlardan leke çıkarmak için öncelikle birkaç damla yağlı sütü lekeli alana damlatın. Sonrasında mürekkep lekesini bir bez veya pamuk yardımıyla hafifçe silin. Bez veya pamuğun diğer tarafıyla biraz daha sert bastırın. Leke kalması durumunda alana biraz kolonya sıkın ve bir kağıt havlu veya bezle bastırarak lekeye nüfuz etmesini sağlayın. Sonra alanı su ile karıştırdığınız bulaşık deterjanı ile silin ve kurumaya bırakın.

Deri koltuktan leke çıkarmak için ise temiz bir pamuğa aseton dökün ve ovalamadan yüzeye yumuşak bir şekilde bastırın. Aseton uyguladığınız yere daha sonra biraz vazelin veya birkaç damla badem yağı sürün ve 10 dakika kadar bekletin. Bekleme süresi sonrasında yüzeyi nemlendirdiğiniz temiz bir bezle silin ve kurumamaya bırakın.

Not: Aseton uygulamadan önce deri koltuğun görünmeyen bir bölgesinde deriye zarar verip vermediğini test etmeniz faydalı olacaktır.

Kıyafetlerden keçeli kalem lekesi çıkarma yöntemleri:

temiz çamaşırlar
Giysilerden leke çıkarmak için kullanacağınız yöntemler konusunda biraz daha dikkatli olmak gerekir. Çünkü herhangi yanlış bir müdahale nedeniyle çok sevdiğiniz bir kıyafetine veda etmek zorunda kalabilirsiniz.
  • İlk yöntem olarak lekenin bulunduğu yerin arkasına pamuk koyun ve lekeli tarafa yavaş yavaş kolonya dökün. Bir süre sonra kolonya alttaki pamuğa geçecektir. Ardından ovalamadan çamaşır deterjanı ile bölgeyi temizleyip kıyafet yıkayabilirsiniz. Kolonya güçlü bir madde olduğundan hassas giysilerde bu işlemi uygularken ekstra dikkat etmek gerekmektedir.
  • Bir diğer yöntem olarak bulaşık makinesi parlatıcı kullanmayı deneyebilirsiniz. Lekeli bölgeye bir miktar sürün ve biraz bekledikten sonra bölgeyi ılık suyla durulayın.
  • Son olarak tüm alanlar için özel olarak üretilen leke çıkarıcı ürünleri keçeli kalem lekesinde de kullanabilirsiniz.

Yaşam alanlarını ve kıyafetlerinizi temizlemek için ihtiyacınız olan tüm ürünleri Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir