Trend

ÇİÇEĞİNİZ UZUN YAŞASIN DİYE : ÇAMAŞIR SUYU!

Çamaşır suyu, duyulduğunda kulağa pek hoş gelmese de aslında çiçekler için iyi bir destek maddesidir. Bu güçlü temizlik maddesi, vazoda bakteri üremesini engellerken, bitkileri daha hijyenik ve uzun ömürlü saklamanıza da yardımcı olur.

Vazoda bakılan çiçekler bazen küflenir. Çamaşır suyu, çiçeklerinizdeki küflenmeyi engeller ve vazonun içindeki suyu bakterilerden arındırır. Ayrıca çamaşır suyu, çiçekleri uzun süre canlı tutar.
Çiçeklerinizi daha sağlıklı tutmak için, çamaşır suyunu nasıl kullanacağınız da önemli. Birkaç gün arayla, -kesinlikle- çok miktarda olmamak kaydıyla, vazodaki suya çamaşır suyu damlatın. Bunun için ideal oran, bir litre suya bir çay kaşığı çamaşır suyu şeklindedir.

Dikkat edilecek bir diğer konu ise bu işlemi cam vazolarda denemeye özen gösterin. Metal vazolar çamaşır suyu ile tepkime verebilir.

Çamaşır suyu ile suyu iyice karıştırdıktan sonra, çiçeklerinizi vazoya yerleştirebilirsiniz. Bu işlemi, dört günde bir tekrarlayarak vazoda bakteri oluşumunu engelleyin. Ancak, çamaşır suyu kullanırken dikkatli olun. Fazla temas, sağlığınıza zarar verebilir.

Çiçeklerinizin ömrünü uzatmak için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar:

• Cam vazo tercih edin.
• Vazonuzun içi temiz olmalı.
• Vazonuza uygun oranda su koyun. Normal buketler için yarım litre su (2 bardak) yeterli. Daha büyük buketler için daha fazla su koyun. Vazonuza ağzına kadar su ile kesinlikle doldurmayın. Vazonun altında 4-5 parmak su olması yeterlidir. Çok su dalları yumuşatır ve çiçeğin su çekmesini engeller.
• Tüm dalların altından 3-4 cm keskin bir bıçakla çapraz kesin.
• Çiçek dallarının suyun içinde kalan kısımlarındaki yaprakları temizleyin.
• Çiçeğinizi direkt güneş ışığından ve esintili yerlerden uzak bir yere koyun.
• Vazodaki suyu 3-4 günde bir değiştirin.
• Dalların suda kalan kısımlarını –eğer yumuşamışsa- tekrar kesip, varsa kurumuş yaprakları ve çiçekleri temizleyin.

CİCEK CAMASİR

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir