Gardenya Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?


3
4 shares, 3 points

Kokusu ve güzel görünümü ile saksı çiçeklerinin en sevilenlerinden Gardenya hakkında neler biliyorsunuz? Evinizin mis kokulu misafirini daha iyi ağırlamak için bu yazıya ihtiyacınız olabilir.

Gardenya Rubiaceae familyasından gelen, karşılıklı dizilmiş koyu yeşil ve tüylü yaprakları bulunan aslen tropikal bir bitkidir. Gardenya kokusu ile evlerin en sevilen bitkilerindendir. Ancak kokusu kadar gardenya çiçeği anlamı da güzeldir. Unutulmayan gerçek aşkı simgeler Gardenya…

gardenya
Görsel: tenor.co

Gardenya Çiçeği Özellikleri

 • T.C Milli Eğitim Bakanlığı’nın Gardenia Yetiştiriciliği Raporu’na göre, doğada yaklaşık olarak 250 adet gardenya türü bulunmaktaymış. Bunlardan en önemlisi ise güzel kokulu ve beyaz çiçekli olan Gardenia Jasminoides olarak belirtiliyor.
 • Gardenya genellikle ilkbaharda ve sonbaharda açar ancak uygun sıcaklık var ise yazın da çiçeklenebilir. Kış aylarında ise bulunduğu ortam en az 15 derece olmalıdır.
gardenia çiçeği
Görsel: monrovia.com
 • Çok fazla soğuk ve sıcak havada bırakmamak gerekir. Bu tip havalar çiçeğin yapraklarına ve çiçeklerine olumsuz bir etki oluşturur. Hava akımlarından kolay etkilenen gardenya bitkisi özellikle korunmalıdır.
 • Güneş gardenya için çok önemlidir. Bilhassa sabah güneşine bayılır. Ancak bu kavurucu sıcaklık istediği anlamına gelmez. Doğrudan güneş ışığı almayan, dolaylı ışık alabilen bir bölgede olması gerekir. Sabah güneşini sevdiği için doğu cephede oldukça mutlu olacaktır. Öğlene adar güneşlenen gardenyanızı ardından başka bir yere alabilirsiniz.
 • Aşırı sıcaklık olan dönemlerde güneşten uzaklaştırılarak dinlendirilebilir. Gölgelendirme süresi yeteri olandan fazla olursa çiçeklenmesi az olur. Bu sebeple sadece yılın çok güneşli ve sıcak zamanlarında yapılmalıdır. Dinlenme sürecinde sulama da azaltılmalıdır.
 • Gece sıcaklığı da gardenya için önemlidir. Eğer ısı düşerse bitkide demir eksikliğine yol açar ve yapraklarda sararmalar oluşur. Gece sıcaklığı aşırı olur ise bu durumda da çiçeğin tomurcukları düşebilir.
saksıda gardenya
Görsel: balconygardenweb.com/
 • Gardenya bitkinizin sıcaklık değerlerini kontrol altına alabilmek için yetiştirilen odaya bir termometre koyabilirsiniz.
 • Gardenya tropikal bir bitki olduğu için yüksek nemden hoşlanır. Nem oranı %75 ve 80 arasında olan bölgelerde yetişebilir.

Gardenya Çiçeği Bakımı

 • Gardenya toprağı çabuk kuruyabilecek bir özelliğe sahip olmalıdır. Asitli ve suyu iyi süzdürür olmalıdır. İyi besinli toprak gardenya için oldukça lezzetlidir. Bu sebeple gübreleme yapmanız önerilir.
 • İyi bir gübreleme ile daha kaliteli çiçekler ve sağlıklı bir bitki elde edilebilir. İlkbahar ve son bahar arasında yani nisan ve ekim arasında kalan 6 aylık süreçte ayda 2 kez düzenli olarak kompost takviyesi yapılabilir. Evde kompost yapımını öğrenmek için ilgili yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.
 • Her mevsim sulama ister. Sulama bitkinin toprağının her bölümüne ulaşabilecek şekilde yapılmalı ve yaz aylarında artırılmalıdır. Saksıda yetişen gardenyanızın, saksı tabağında su kalmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde kökleri zarar görebilir.
 • Sulama yapılırken sıcak aylarda yapraklara su püskürtülebilir. Gardenyanızı sularken kireçsiz su kullanmanız önerilir.
 • Gardenyalarda sık görülen hastalıklar; kloroz, tomurcuk dökülmesi, bakteriyel yaprak lekesi ve külleme; zararlıları ise nematodlar, kırmızı örümcekler, yaprak bitleri ve beyaz sinektir.

Gardenya Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

Gardenya bitkisini çelik ile üretebilmek mümkündür. Çelik ile üretme hakkında ve bitki çoğaltma yöntemleri hakkında detaylı bilgi isteyenler, ilgili yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirler.

Gardenya kasım ve mart ayları arasında, üzerinde çiçek bulunmayan sürgünler halinde tepe çeliği alınarak köklendirilebilir. Sera düzeneğinde yani üzeri cam veya naylon örtü kaplı halde oda sıcaklığında (21-24 derece) muhafaza edilmelidir. 1- 1 buçuk ay içerisinde köklenme gerçekleşecektir. Ancak tek yöntem bu değil. Gardenya kökten ayırma yöntemi ile de çoğaltılabilir.

gardenya bitkisi

Gardenya Saksısı Nasıl Değiştirilir?

Önce yeni saksıya almak istediğiniz gardenyanın toprağını nemlendirin. Bir eliniz ile bitkinin kök boğazını kavrayarak tutup saksıyı ters çevirin. Kökleri zarar görmeden saksıdan çıkarın ve yeni saksıya çiçeğinizi ekin. Yeni saksıya ekme işlemine başlamadan önce saksının tabanını kontrol edin. Drenaj deliği olmayan bir saksıyı tercih etmeyin. Ekme işleminden sonra sulama yapmayı unutmayın kadar sulanır.

Gardenyada saksı değişimi yapmak için dikkat edilmesi gereken temel adımlar kısaca şu şekilde olmalıdır;

 1. Çiçeğin saksı değişimine uygun hale gelmesini bekleyin.
 2. Bitkinize en uygun saksıyı temin edin. Mevcut saksıda 1-2 boy büyük olsun. Saksınızın drenaj deliklerini kontrol edin eğer yoksa veya küçükse delikleri açarak genişletin.
 3. Saksı değiştirmeden önce bitkinizi hafifçe sulayın ve toprağın yumuşamasını bekleyin.
 4. Bitkiyi mümkün olduğunca tek elle ve iki parmağınızla, kökün başından kavrayarak saksıdan çıkarın.
 5. Yeni sakının içerisinde kum harcınızı koyarak bitkinizi saksının ortasına dikin. Sulama payı bırakmayı unutmayın.
 6. Toprağın içerisine köklerin tam olarak yerleştiğinden emin olun.

Gardenyanın Yapraklarının Dökülmesine Nasıl Engel Olunur?

gardenya çiçeği
Görsel: hgtvhome.sndimg.com

Gardenya bitkinizin yaprakları sararıyor ve dökülüyorsa bunun birkaç sebebi olabilir. Hangi sebeple bitkinizin zarar gördüğünü keşfettikten sonra ona göre bir önlem alabilirsiniz.

Gardenyanın yapraklarının zarar görmesine sebep olabilen etmenler sulama, saksı, hava akımı ve sıcaklık temelli olabilir. Eğer kışın sulamayı azaltmaz veya gereğinden fazla su verirseniz toprağın çok nemli kalması gardenya yapraklarına zarar verecektir. Aynı şekilde toprak fazla kuru kalmışsa da bu durum gerçekleşebilir. Saksı değişimi yapılmış ve bu esnada kökler zarar görmüş ise, saksının darlığından dolayı bitki yeterince hava alamıyorsa, bitki hava akımına maruz kaldıysa veya kış mevsiminde 15 derecenin altında bir sıcaklıkta bırakıldıysa bitkinizin yaprakları zarar görebilir. Bitki yapraklarınızın eski haline dönmesi için önce bu yaprakları kesmeli ardından yapılan yanlış bakımı tespit edip ona göre bir çözüm üretmelisiniz.

İlginizi çekebilecek bazı yazılarımız:


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!