Kendin Yap (DIY)

Canlı Çiçeklerle Avize Yapımı

Evlerimizin hemen her alanına mis koku ve enerji veren çiçekler ile yapabileceklerimizin sayısı yok. Biraz şeker ve su ile reçel yapıp afiyetle yerken farklı malzemeler ekleyerek pastalar, parfümler ve mumlar yapabiliyoruz.

Şimdi ise yapacağımız ürün gerçekten hayranlık uyandırıyor. Bu yazımızda hep birlikte canlı çiçekler kullanarak avize yapacağız. Özellikle açık alan konseptli kutlamalarda, düğün ve nişan törenlerinde benzersiz bir dekor olacağına eminiz.

Çiçekli avizelerin ne kadar sevdiğini hepimiz biliyoruz. Bir de bunun canlı çiçeklerle oluşturulduğunu görmek dahası kendi el emeğimizi kullanmak ne kadar da etkileyici değil mi? Lafı çok uzatmadan hemen nasıl yapılacağını anlatmaya başlayalım.

Çiçeklerle avize yapımı
Görsel: honestlywtf

Gerekli malzemeler;

  • 4 düzine kadar çiçek (dilediğiniz çiçekleri kullanabilirsiniz ancak çabuk dağılmayacak çiçekleri öneririz. Biz gül kullanacağız. Ayrıca biraz cipso benzeri çiçekler ve yeşil yapraklı bitkiler de fena durmayacaktır.)
  • 15-20 metre kadar çeşitli renklerde kurdele şeridi
  • 1-2 metre arası dantel şeridi
  • 1 plastik halka
  • Ahşap nakış kasnağı
  • Çiçek makası ve normal makas
  • Kova
  • Tutkal tabancası
  • Tükenmez kalem ve cetvel

Malzeme listesindeki bazı maddeler size garip gelmiş olabilir. Mesela kova. Neden lazım? Çiçeklerimizin tam olarak açmış olmalarını istiyoruz. Bu sebeple su dolu bir kocada geceden bekleteceği onlar. (Yalnızca saplarını, bir yanlış anlaşılma olmasın) Eğer çiçekleriniz tamamen açsın istiyorsanız 2 gün de bekletebilirsiniz.

Çiçekler tam olarak açarlarsa hem daha gösterişli bir avize sergilerler hem de daha güzel kokarlar. Gelelim avizemizi yapmaya. Çiçeklerimiz istediğimiz oranda açtı ve çürümüş kısımları temizlendi. Çalışırken kolaylık sağlaması amacı ile sudan alındı ve sapları kurulandı. Artık hazırız.

1. Adım
gerçek çiçeklerden avize yapmak
Görsel: honestlywtf

2 parça halinde yaklaşık 2 buçuk, 3 metre kadar kurdelenizden kesin. Kestiğiniz parçaları ortadan iki ye katlayarak plastik halkanın içerisinden geçirin. Kurdelenizin uçlarını bir ilmek oluşturacak şekilde çekin. Üstteki fotoğrafı referans alarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Halkanın sabitlendiğinden emin iseniz artık 2. aşamaya geçebiliriz.

2. Adım
çiçekli avize yapımı
Görsel: honestlywtf

Elinizdeki kasnak halkanın tabanından ortalama 45 cm (18 inç) kadar aşağısında olacak şekilde kurdelelerinizi ölçün ve işaretleyin. Bunun anlamı aslında kurdelelerinizin hepsini eşit şekilde hizalayın ve bunun kasnağın üzerinden asılacak şekilde olduğunu düşünerek 45 cm kadar bir mesafe bırakın.

Ardından kasnağın çevresinde de 4 eşit parça oluşturacak şekilde işaretler koyun. Yani kasnağını 4 parçaya böleceğinizi düşünerek işaretleyin. İşaretlediğiniz kurdeleleri aynı yukarıdaki görseldeki gibi kasnağın altına tutkal ile sabitleyin. Bunun için sıcak tutkal kullanabilirsiniz.

3. Adım
Çiçeklerle avize yapmak
Görsel: honestlywtf

Sıcak tutkal tabancası ile kasnakta bir “V” harfi çizin. Elinizdeki kurdele şeridini kasnağın etrafına sararak bu tutkal çizgisinde sabitleyin. İşraretlediğiniz 4 taraf için de aynı işlemi gerçekleştirin. şeklini işaretleyin ve şeridi kasnağın etrafına sararak sabitleyin.

4. Adım
Gerçek çiçekle avize
Görsel: honestlywtf

Elde ettiğiniz şekil üstteki fotoğrafın ilk parçası gibi ise doğru yoldasınız.  Artık avizemizin tabanı hazır durumda. şimdi onu çiçeklerle donatmaya başlayabiliriz.

Sarkan 4 adet kurdele parçamız var. O parçaların 4’ünün de ucuna parlarını kestiğimiz 4 adet çiçek bağlıyoruz.

5. Adım
Çiçeklerle avize
Görsel: honestlywtf

Ardından farklı uzunluklardaki kurdeleleri de kasnağa sabitleyerek çiçekleri eklemeye başlayın. Çiçekleri eklemeden önce kurdelelerinizi sabitlemeyi unutmayın. Aksi halde tam tersini yaptığınızda çiçekleriniz dökülebilir.

Kurdele parçalarını kasnağa sabitleyerek yapıştırın ve çiçekleri eşit aralıklarla kurdele uçlarına dizin.

çiçekli avize
Görsel: honestlywtf

Bu işlemi gerçekleştirirken avizenizi bir yere asarak çalışırsanız daha rahat edebilirsiniz. Bu şekilde çiçekleriniz üst üste gelerek ezilmeyecektir. Tüm çiçekleri ekledikten sonra süsleme kısmına geçebiliriz.

Kasnak etrafına döşediğiniz çiçekler bitmeden kontrol edin, eğer bir taraf sarkıyorsa karşı tarafına biraz daha çiçek ekleyerek dengeyi kurun.

Sıcak tutkal ile elinizdeki dantel parçasını kasnağın etrafına sarın ve avizenizi tamamlayın. Bu işlemi en son yapıyoruz ki herhangi bir durumda yeniden çiçek eklememiz gerekirse sorun yaşamayalım.

Çiçeklerle ve danteller ile avize
Görsel: honestlywtf

İşte tüm çabalarımızın karşılığı! Bizce buna değer bir çalışma oldu. Peki sizin düşünceniz ne?

canlı çiçekten avize
Görsel: honestlywtf

Dilerseniz bu avizenin içerisine bir lamba düzeneği kurarak ışık vermesini de sağlayabilirsiniz. Eğer daha kalıcı bir avize yapmak ve onu uzun yıllar kullanmak istiyorsanız da yapay çiçekler kullanabilirsiniz. Kağıttan çiçek yapımı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Elbette bu avizeyi yapabilmek için yalnızca gül kullanacağız diye bir şart yok. Gelin farklı çiçeklerle hazırlanmış çiçek avizeleri inceleyelim.

canlı çiçekle avize
Görsel: ShopStyle

Benzer bir düzenek ile bambaşka bir tasarım yapılmış bu çalışmada. Salaş görünümü oldukça temiz ve iç açıcı bir izlenim vermiyor mu?

Bu avizenin yapımında küçük şişeler vazo olarak kullanılmış ve avize düzeneğine sabitlenmiş. Bakır teller ile avizenin temeli hazırlanmış. ve bir askı başı ile tamamlanmış. Çiçekleri zaman zaman değiştirebilme imkanı sunan bu avizeyi dilediğiniz kadar uzun süre kullanabilirsiniz.

yapay çiçekle avize
Görsel: homesthetics

Bu avize tasarımında ise yapay çiçekler kullanılmış. Ancak aynı zamanda iç içe kasnak düzeneği kurulmuş. 3 katlı bir sistem görüyoruz baktığımız zaman. Her halkada farklı çeşitteki çiçeklerle zengin bir görünüm sağlanmış.

İç katmanda kısa ipliklere pembe çiçekler tutturulurken bir üst çembere daha açık renkli çiçekler kullanılmış. İnce bir iplik üzerine tek tek geçirilmiş çiçekler.

En üst katmana ise yapay lavantalar eklenmiş.

canlı çiçekle avize
Görsel: thesweetestoccasion

Gerçek çiçeklerle yapılmış bir avize örneği daha. Bizim avizemizden farklı olarak daha basit bir sistem kullanılmış. Daha doğal bir hava katmış da diyebiliriz. Saplarından bağlanan canlı çiçekler, bir halka etrafında sıralanmış. Aynı tür çiçekler kullanılmış ancak farklı renklerde tercih edilmiş.

ampül içinde çiçek
Görsel: loveitsomuch

Avizeniz ağaç dallarında da olabilir elbette. Direkt olarak bağlamak yerine içleri boşaltılmış ampülleri kullanarak tasarımınızı tamamlayabilirsiniz. Budama sırasında kesilen bir dalı alarak eşsiz bir avize/vazoya çevirebilmek tamamen sizin elinizde.

ağaç üzerinde çiçekler
Görsel: Style Me Pretty

Dilerseniz kesmeden bahçedeki ağacınızın dallarını da aynı işlem için kullanabilir, hatta bir led lamba serisi ile ağacınızı çevreleyip ışıl ışıl bir bahçe sahibi olabilirsiniz. Bahar akşamlarının en huzurlu bahçesi sizinki olacaktır, bize güvenin ;)

Gerçek çiçekle avize dekoru
Görsel: Weddbook

Aynı şekilde bir dalı alıp tavana monte ederek de farklı bir avize yapabilirsiniz. Yani avize yapmak için illa bir yuvarlak kasnak gerekmiyor. Bu tasarımda uzun bir masa üzerine uyumlu bir avize hazırlanmış. Ancak canlı çiçeklerin polen dökebilecekleri gerçeği ile yapay çiçekler kullanarak daha sağlıklı bir avize yapabilmeniz mümkün.

sebze kasasında çiçekli avize
Görsel: plumprettysugar

Peki sebze kasası ile de bir avize yapabilmek mümkün desek? Gördüğünüz üzere irili ufaklı, farklı tür ve renklerde bir çok çiçek, kasanın içerisine sabitlenerek mükemmel bir tasarım oluşturmuş. Rastgele yerleştirilmiş gibi duran çiçekler aslında büyük bir uyum içerisinde.

otantik çiçekli avize
Görsel: Tin Can Studios
çiçekli avize malzemeler
Görsel: Tin Can Studios

Son olarak da tahta bir çerçeve içerisine tel örgü serilerek çiçeklerin sabitlendiği bu avize tasarımını inceleyelim. Uyumlu renkler ve çiçekler seçilmiş ve çiçeklerin en çok açtığı zamanda yapılmış. Ayrıca çabuk solmasınlar diye özel tüpler kullanılmış.

Gerçekten ince işçilik isteyen bir avize olduğunu söylesek yanlış olmaz. Ancak görünümü ile buna değecektir.

Siz de gönlünüzden geçen çiçekler ile kendi çiçekli avizenizi yapabilirsiniz. Yaptıktan sonra nasıl olduğunu bize yorum olarak eklemeyi unutmayın :)

Şimdiden ellerinize sağlık!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir