Çiçek BakımıKendin Yap (DIY)

İkebana Nedir, Nasıl Yapılır?

Yaşam alanlarının bir ruhu olması için çiçekler ve bitkiler oldukça önemli yardımcılardır. Çünkü bir alana doğallık katmak için akla ilk olarak onlar gelir. Peki, yaşam alanınızda kullandığınız çiçek ve bitkilerin tasarıma özgün bir katkısı olmasına ne dersiniz? Çiçeklerin bakımına, tasarımına, renk uyumuna önem veriyorsanız, İkebana tam olarak aradığınız şey olabilir.

Çiçek düzenlemesi denildiğinde herkesin aklına çiçekleri simetrik olarak belli alanlara yerleştirmek gelir. Fakat birçok farklı çiçek düzenleme yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında oldukça popüler olan İkebana, Japon çiçek düzenleme sanatı ve felsefesi olarak bilinir. Şimdi gelin İkebana felsefesine ve metotlarına daha yakından bakalım.

İkebana Nedir?

İkebana nedir?
Yaşam alanlarına İkebana ile özgün bir dokunuş yapabilirsiniz.

İlk örnekleri 10. Yüzyılda görülen İkebana, yaşayan çiçek anlamına gelmektedir. Japon çiçek düzenleme sanatı olarak ilk olarak dini ritüellerde tapınak sunaklarında kullanılmıştır. Daha sonrasında ise çiçek modelleri modern sanat ile birleşerek özgün motifler ortaya koymuştur. Saksı, tepsi, vazo kullanarak yerleşimi ve tasarımı yapılan İkebana; insanların duygu, düşünce ve mesajlarını estetik bir şekilde yansıtmalarıyla yapılmaktadır. Günümüzde dekorasyonda ve hediyelik ürünlerde de oldukça fazla kullanılan İkebana, çiçek düzenlemenin en özgün halini belli bir felsefe ile birleştirerek sunmaktadır.

İkebana Nasıl Yapılır?

İkebana nasıl yapılır?
İkebana, ilk başlarda oldukça minimal yöntemler kullanan bir çiçek düzenleme sanatıydı.

Estetik görüntünün yanı sıra çiçeklere verilen değeri de artırmayı hedefleyen İkebana, aslında dalından koparılan çiçeğin ömrünü uzatmak içinde yapılan bir çalışmadır. Bu nedenle yapımı için oldukça titiz ve doğru yöntemleri kullanmak gerekir. Amatör olarak İkebana sanatını icra etmek için evinizde bulunan çiçekleri değerlendirebilirsiniz. Bunu yaparken estetik kaygıyla beraber çiçeklerin ömrünü uzatmak için bakım yöntemlerini de öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Bilinen ilk İkebana stili Kuge olarak adlandırılmaktadır ve dik yerleştirilmiş bir gövdenin iki yanındaki küçük dallardan meydana gelmektedir. Çağdaş tekniklerin gelişmesiyle farklı anlamlar yüklenen stiller, iki ana modele ayrılmaktadır:

  • Dikey İkebana Stili: Bu stilde kullanılan yedi adet dal vardır. Bu dallar tabiatın güzelliğini temsil etmek amacıyla yerleştirilmektedir. Dallar; tepeleri, dağları, şelaleleri ve vadileri sembolize etmektedir. Bitkinin kendi güzelliğinin doğayla uyumu bu yöntemin ana amacıdır. Geçmiş zamanlarda zengin kesim olarak bilinen rahipler ve diplomatlar tarafından uygulanırdı.
  • Yatay İkebana Stili: Dengeli bir toplum benzetmesi olan bu stilde; yaradan, insan, dünya, anne, baba ve çocuk simgelenmektedir. Eskiden bu stil, her ailenin gerçekleştirebileceği bir terapi yöntemi olarak görülürdü. Ayrıca her imgenin ifade ettiğine inanılan renkler ve dokular, insanların iç sesine yönelmesini tetiklemek için seçilir.

İkebana Ekolleri

İkebana ekolleri
Geçmişten günümüze kendi kültürünü oluşturan İkebana, zamanla yayıldıkça farklı tekniklerle tasarlanan ekollere ayrılmıştır.

Her biri farklı felsefi düşüncelerden oluşan ekollerin en çok bilinenleri ise şunlardır:

1-) Enshu School

İkebana ekolleri - enshu school
Enshu School,  Moribana adıyla da bilinen bir yatay stil uygulamasıdır.
Görsel kaynak: kadouenshu.com

Çiçek düzenleme sanatında kullanılan kaplara “Moribana” denilmektedir. Bu teknikte kap üzerinde çivili aparatlar bulunmaktadır ve çiçekler bu çiviler yardımıyla kaba sabitlenmektedir. Enshu ekolünde en az üç ana dal bulunması gerekir. Bu dalların duruş açıları, yakınlıkları ve merkeze göre durumları temsil ettikleri anlamların ilişkisine göre belirlenmektedir. Taze ve canlı çiçeklerin yanında bulunan solmuş çiçeklerle insanların ömürlerinde geçirdiği tüm anlardan sonra dinlenmeye çekilişi ifade edilmektedir.

2-) Chiko School

İkebana ekolleri - chiko school
Özgün bir hediye arıyorsanız, Chiko School harika bir seçenek olacaktır.
Görsel kaynak: Pinterest

Bu ekolde çiçek düzenlemesi yapılırken çiçeklere farklı dekoratif süsler eşlik edebilmektedir. Kum, ayna gibi farklı materyaller ile süslenen sunumlarda farklı hikayeler anlatılmaktadır. Çiçekler, bir insan veya bir olguyu temsil edebilmektedir. Kısacası Chiko ekolü, bir sahne canlandırılması olarak düşünülebilir ve bu nedenle hediye için ideal tasarımlardır.

3-) İkenobo

İkenobo sanatı
İkebono, geçmişle modern çağın karışımıdır.
Görsel kaynak: nippon.com

Çiçek düzenleme sanatının başlangıcı olarak görülen İkebono, daha geleneksel ve teknik bir ekoldür. Burada kullanılan malzemeler de profesyonel seviyededir. Bu teknikte modern ve geleneksel işlemler harmanlanarak Japon kültürü ile doğa bir arada ortaya konmaya çalışılmaktadır.

4-) Aratame School

İkenana ekolleri - aratame school
Modern bir stil; Aratame School.
Görsel kaynak: Pinterest

Daha çağdaş ve modern bir ekol olan Aratame School, öğrencilerin ifade özgürlüklerini daha çok yansıtması istenen bir sanattır. Bireysel yolculuğa, duygu ve düşüncelere, özgürlüğe çalışmalarda oldukça fazla yer verilmektedir. Ayrıca çalışmalarda kullanılan saksı ve vazo modelleri de modern çizgideki tasarımlardan oluşmaktadır.

5-) Ohara School

Ohara School
Ohara ekolünde doğallık hiç olmadığı kadar ön plandadır.
Görsel kaynak: nippon.com

Doğayı ön plana çıkaran Ohara ekolünde doğanın dönüşümü ve gelişimi resmedilmeye çalışılmaktadır. Doğal ürünlerin uyumuna oldukça önem verilir. Ek olarak materyallerin çiçekler ve kaplar ile içinde uyumlu olması ve birlikte bir sürecin gelişimini yansıtması sağlanmaya çalışılmaktadır.

6-) Sogetsu School

Sogetsu School
Yaşamın modern bir yansıması; Sogetsu School.
Görsel kaynak: nippon.com

Modern bir ekol olan Sogetsu ekolünde materyaller çok farklı şekilde kullanılabilmektedir. Sadece çiçekler yerleşiminde değil, saksı ve vazoların biçiminde de özgün tasarımlar tercih edilmektedir. Ayrıca burada saksı ve kap tasarımları kendin yap ürünlerinden oluşmaktadır.

Çiçek tasarımları için ihtiyacınız olan tüm ürünleri uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Hemen mobil uygulama veya web sayfasını ziyaret edin, fırsatları kaçırmayın!

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir