Trend

Çalışırken Neden Çift Monitör Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Bilgisayar başında bir işte çalışıyor veya detayların önemli olduğu bir alanda iş yapıyorsanız, size tek bir ekran yetmeyebilir. Birçok kişinin geçmeye başladığı çift monitör kullanımı ne gibi avantajlar sağlar ve çift monitör kurulumu nasıl yapılır?

Evden çalışma yönteminin iyiden iyiye artmaya başladığı günümüz dünyasında online olmak ve işlerinizi takip etmek oldukça önemli. Bu nedenle de bilgisayarınızın birçok konuda beklentilerinize karşılık vermesi gerekiyor. Bir tarafta işlem yaparken diğer taraftan da bir toplantıda olabilmeniz gereken anlar artık daha sık yaşanıyordur. İşte çift monitör kullanmak bu gibi anlar başta olmak üzere birçok an için kurtarıcı özellik taşır. Gelin çift monitör kullanmanın faydalarına birlikte bakalım.

Çift Monitör Kullanmanın Faydaları

Çift monitör kullanmanın faydaları
İki ekran kullanmanın birçok farklı avantajı bulunmaktadır.

Verimliliği artırır

Birçok firmanın yaptırdığı araştırmalara göre çift monitörle çalışmanın üretkenliği %20 – %50 oranı arasında artırdığı gözlemlenmiştir. Örneğin; Microsoft’un yaptığı bir araştırmada bilgisayar başında ikinci bir monitörün olması iş koluna bağlı olarak %9 ile %50 arasında üretkenlik artışı sağlamıştır. Çift monitör, daha büyük bir ekran ve daha rahat çalışma alanı sağlar. Ayrıca konforu artırarak rahat etmenize yardımcı olmaktadır. 

Daha iyi çoklu görev takibi

  • Tek bir ekran üzerinde çalışırken pencereleri değiştirmek zorunda kalmanız size hata yaptırabilir. Fakat çift monitör üzerinden çalışırken pencereleri açık bırakarak verileri bir uygulamadan diğerine rahatça sürükleyebilir, karşılaştırmalarını daha verimli bir şekilde yapabilirsiniz. Daha fazla içerik görüntüleme, uygulamalar arasında hızlı geçiş, çoklu pencerede çalışma ve belgeleri yan yana görüntüleme size büyük avantaj sağlayacaktır.
  • Örneğin; programlama alanında çalışıyorsanız kaynak kodlar için bir ekran programlama için diğer ekranı kullanabilirsiniz. Böylece sekmeler arasında geçiş yapmanıza gerek kalmaz. Hata yapma oranınız azalır ve daha hızlı bir şekilde projeleri tamamlayabilirsiniz.
  • Çift monitör, sekmeler arasında geçiş yaparken ve çalışırken yukarı ve aşağı kaydırma ihtiyacını ortadan kaldırır. 
LG monitör
LG 24ML600M-B 23.8″ 75Hz 5ms FreeSync monitör, kısalan tepki süreleri sayesinde daha hızlı işlem yapmanızı sağlar.

Kritik verileri ve ürünleri karşılaştırma

Çift monitör kullanmanın en büyük avantajlarından birisi ikinci bir ekranda çalışırken gerekli referans bilgileri diğer ekranda toplamanızdır. Farklı dosya ve projeleri rahatlıkla karşılaştırmanızı olanak tanıyan çift ekran size büyük avantaj sağlar. Örneğin; bir işlemi öğrenmek için video izliyorsanız ilk ekranda video açıkken diğer ekranda işlemi aynı anda yapabilirsiniz.

Çift ekranın bir diğer avantajı da online ürün alışverişlerinde size karşılaştırma işlemini daha rahat yapma imkanı sunmasıdır. Örneğin; bir kamera alacaksınız ve aklınızda iki model var.  Karar verirken iki farklı ürünün detaylarına bakmanız gerekir. Bu işlemi tek ekranda yaparsanız, ileri ve geri sürekli gitmeniz gerekir veya sekmeler arasında git gel yaparsınız. Çift ekranda buna hiç gerek kalmadan iki ürünü ayrı ekranlar açıp özelliklerini rahatça karşılaştırabilirsiniz. Ürünlerin farklılıkları keşfederek daha bilinçli bir satın alma yapabilirsiniz.

İletişimi artırır ve odak noktanızı korumanıza yardımcı olur

  • Çalışmalarınızı kesintiye uğratmadan çalışanlar, müşteriler ve yönetim ekibi ile iletişim halinde kalmanız, çift monitör ekranı ile daha kolaydır. Toplantı sırasında yaptığınız işi diğer ekranda açarak rahatça konuşulanları ve yaptıklarınızı anlatabilirsiniz.
  • İki ekranın bir diğer avantajı da dikkat dağınıklığın azaltmasıdır. Çift ekran sayesinde sekmeler arasında geçiş yapmanı gerekmediğinden iş akışınız kesintiye uğramaz. Bu sayede daha odaklı bir çalışma yapabilirsiniz.

Daha keyifli bir oyun deneyimi sunar

Oyun dünyasının içerisinde olanlar bilir ki oyunlarda hız ve detaylar oldukça önemlidir. Daha fazla ekran sayesinde oyun içerisindeki aksiyonları daha rahat görebilirsiniz. Rakiplerin hareketlerini tahmin edebilir ve planlarınızı daha rahat uygulayabilirsiniz. Çift monitör size daha gelişmiş görünürlük, daha büyük oyun alanı ve daha hızlı tepki verme imkanı sağlar. Böylece oyun deneyimini daha keyifli bir hale getirir.

MSI monitör
MSI Optix MAG274R2 27″ ile oyun deneyimini sonuna kadar hissedebilirsiniz.

Bilgisayara Ek Monitör Nasıl Takılır?

Çift monitör nasıl kurulur?
İkinci ekranı bilgisayarınıza takmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Masaüstü bilgisayara ikinci bir monitör takmak oldukça basit bir işlemdir. Bunun için öncelikle;

  • HDMI
  • VGA,
  • DVI,
  • DisplayPort girişlerinden bağlantı kurmanız gerekir.

Bilgisayarda DVI çıkışı bulunmuyorsa sadece VGA çıkışı ile iki ekran kullanamazsınız. Bu durumda DVI çıkışı olan bir ekran kartı edinmelisiniz. Farklı bir yöntem olarak video destekli bir USB yuvası da alabilirsiniz. Bu çıkışlardan birine ikinci monitörü bağladıktan sonra bilgisayarınızın görüntü ayarlarından çok ekran pençesini açıp “Bu ekranları genişlet” seçeneğini seçmeniz gerekir. Monitör sırası olarak birincil ekranı seçin ve sonrasında kullanıma hazırsınız.

Bilgisayar parçaları ve diğer tüm teknolojik ürünleri uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nden sipariş edebilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir