MüzikKültür & SanatTrend

Çocuklar için (Öğrenmesi Kolay) Enstrüman Önerileri

Müzik, hemen her çocuğun ilgisini çeken ve uğraşmaktan zevk aldığı sanatlardan biridir. Müzik, hem eğlenceli hem de eğitici olan bu uğraştır ayrıca. Bu yüzden de çocukların gelişimi için son derece faydalıdır. Siz de çocuklarınız için birbirinden farklı enstrümanları keşfedip çocuklarınızın potansiyelini ortaya çıkarabilirsiniz. Çocuklar için, öğrenmesi kolay enstrüman önerileri bu yazımızda sizi bekliyor!

assorted-color jazz guitar lot

Hayatın ilk üç yılında müzik ile uğraşmak, müzikal öğrenmek, en büyük potansiyeli ortaya çıkarmada etkilidir. Konsantrasyonu artıran, koordineli hareketi öğreten, hafızayı güçlendiren müzik ile çocuklarınızı erken yaşta tanıştırmanız, en iyi etkiyi almanızı sağlar.

Müzik aletlerinin pek çok türü vardır ve enstrümanlar genel olarak 4 ana gruba ayrılır: Telli çalgılar, vurmalı çalgılar, nefesli çalgılar, vurmalı çalgılar. Her bir gruptaki aletin çıkardığı ses ve çalma şekli birbirinden farklıdır. Dolayısıyla her birinin eğitimi ve öğrenme biçimi de aynı değildir. Ruhu besleyen bu enstrümanlar arasından çocuğunuz için en güzelini seçip müziğe bir adım atmasını sağlayabilirsiniz.

Enstrüman çalmanın ayrıca pek çok faydası vardır:

  • İlk olarak çocukların sosyalleşmesinde önemli bir rol oynar. Öğrenme sürecinde bir araya gelen çocuklar aynı zamanda sosyalleşmenin ilk adımlarını atar.
  • Beynin pek çok bölümünü aynı anda çalıştıran müzik aletleri, zihnin gelişiminde de önemli bir etkiye sahiptir.
  • Zaman yönetimi, emek ve çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkan müzik; bu öğretilerin çocuklara öğretilmesini sağlar. Bu da onların hayatlarına disiplin ve düzenin dahil olmasını sağlar.
  • Duygusal dışa vurum için de müzik aleti en önemli yardımcılardan biridir. İyi kötü her türlü duygu müzik aleti ile dışa yansır. Böylece zihin daha iyi çalışır.
  • Stresi azalttığı için çocukların daha sakin olmasına yardımcı olur. Zihni çalıştırır, meşgul eder.
  • Odaklanma probleminin giderilmesinde yardımcıdır. Odaklanma süresinin uzamasını sağlar.

Şimdi gelin, çocukların kolayca öğrenebileceği ve bolca eğlenebileceği çeşitli müzik aletlerini inceleyelim. Bu enstrümanların her birini ÇiçekSepeti’nin geniş ürün yelpazesinden kolayca satın alabileceğinizi unutmayın!

Çocuklar için Enstrüman Çeşitleri

1-) Gitar

Çocuklar için enstrüman
Çocuklar için Enstrümanlar, Gitar

Herkesin aklına ilk gelen müzik aleti şüphesiz gitardır. Çocuklar için de gitarlar en popüler müzik aletlerinden biridir. Bu yüzden onları müziğe yönlendirmeye çalıştığınızda tercih edecekleri ilk enstrümanlardan da biridir. Gitar eğitiminin faydalı ve kalıcı olması için çocukları 4-5 yaşlarında bu eğitime başlatmanız gerekir. Ayrıca klasik gitardan elektronik gitara geçiş yapılacaksa yaşın en az 8-9’a çıkması beklenmelidir. Çocuklara uygun boyutlarda, yumuşak naylon telli gitarlar arasından çocuğunuz için en güzeli seçebilirsiniz. Ayrıca telli çalgılar ailesinden ukulele gibi daha küçük boyutlardaki ürünleri de seçebilirsiniz. Çocuklar için de büyükler için de ideal boyuta sahip olan bu ürün ile müziğe ilk adımı atabilirsiniz!

2-) Perküsyon

Opus PS-9 Çantalı Perküsyon Seti
Çocukların Kolay Şekilde Öğrenebileceği Enstrümanlar, Perküsyon

Özellikle çok küçük yaştaki çocuklar için perküsyon, önemli bir müzik aletidir. Perküsyon serisi aletleri, ritim duygusunun oluşmasını sağlar. Anaokulu çağındaki çocukların kolayca kullanabileceği bu enstrüman ile çocuklar ritim tutmayı öğrenir. Daha sonra bu ritim duygusu yeterince geliştiğinde daha büyük müzik aletlerini çalmak kolaylaşır.

3-) Keman

Çocuklar için enstrüman
Enstrümanların Faydaları, Keman

Gitardan sonraki en popüler müzik aletlerinden biri de kemandır. Telli çalgılardan biri olan keman, müziği ile herkesi büyüler. Keman eğitimi almak için ideal yaş aralığı 6-13 olarak kabul ediliyor olsa da öğrenmenin yaşı yoktur. :) Ama tabii ki erken yaşta bu eğitime başlayanların öğrenme süreci daha hızlı ve kolay gerçekleşir. Doğru bir eğitim ve eğitmen eşliğinde keman öğrenmek de son derece önemlidir. Müzik sayesinde bütünün bir parçası olmayı öğrenen çocuklar, her alanda bu eğitimin getirdiği becerileri kullanır.

4-) Ksilofon

Ahşap Ksilofon
Çocuklar için Enstrüman Çeşitleri, Ksilofon

Yine küçük yaşlardaki çocukların müzikle tanışmasını sağlayacak bir ürün var sırada: Ksilofon! Akortlu tahta ya da çubukların yan yana dizildiği bu alet, iki çubuk ile çalınan vurmalı bir çalgıdır. Müzik ile yeni tanışan çocukların kulaklarının müziğe alışmasını sağlayan bu enstrümanı çalmak da son derece kolaydır. Ayrıca ksilofon, odaklanma yeteneğinin gelişmesine de yardımcı olduğu için son derece önemli enstrümanlardan biridir. Ses farkındalığının oluşması ve ses perdesi duyusunun gelişmesi için siz de çocuklarınızı ksilofon ile tanıştırabilirsiniz.

5-) Melodika

32 Tuşlu Çantalı Melodika
Çocuklar için Enstrüman Önerileri, Melodika

Melodika, hem tuşlu hem de nefesli çalgılardan biridir. Çocuklar küçük yaşlarda nefesli çalgılar ile oynamayı sevdikleri için melodikayı da severler. Farklı melodiler çıkaran bu enstrüman hem nefesi çalıştırır hem de parmakları. Nefesli enstrümanlara ve tuşlu enstrümanlara giriş sayılabilecek bu ürün ile çocuklarınızı tanıştırabilirsiniz. Böylece hem kulak gelişimine hem parmak gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Tüm bu müzik aletlerini hem kendi çocuklarınız için hem de sevdiklerinizin çocukları için tercih edebilirsiniz. Çocukları küçük yaşlarda müzik ile buluşturarak zihinlerinin ve müzik zevklerinin daha iyi gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun bedenine uygun büyüklükte, onun zevklerine de hitap eden bir müzik aleti seçerek onu mutlu edin. Ayrıca ÇiçekSepeti‘nin geniş ürün yelpazesinde tüm bu ürünleri keşfedip satın alabileceğinizi de unutmayın!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir