Çiçek Bakımı

Üzerine Titremeniz Gereken Doğa Yadigarı 7 Zarif Çiçek

Günümüz dünyasında doğal olan hemen hemen her şey giderek doğallığını kaybediyor ya da azalıp tamamen yok oluyor. Çiçekleri korumak da doğayı korumanın bir parçası, hatta en önemli parçasıdır. Hepimiz birer doğa dostu olmalı ve bu bilinçle hareket etmeliyiz. Bugün sizleri, güzellikleri ve mis kokuları ile bu hayata sımsıkı bağlanmamızı sağlayan doğa yadigarı 7 çiçek ile tanıştıracağız!

Doğal kaynakların gelecek yıllar için alarm verdiği şu günlerde durum gerek hayvan nesli gerekse bitki nesli için de aynı ve oldukça üzücü diyebiliriz. Birçok hayvan nesli yok olma tehlikesi içinde olup korumaya alınırken, bu durum doğanın en nadide parçası çiçekler için de benzer şekilde ilerliyor. Hatta bazı çiçeklerin nesli şu anda bile ne yazık ki yok olmuş durumda. Ne yazık ki diyoruz çünkü bu doğal güzellikler daha da fazla sayıda yok olup giderlerse dünya üzerinde bizi hayatta tutacak motivasyon kaynaklarımızı, yaşamın güzelliklerini artık göremeyeceğiz.

Doğa Yadigarı Çiçek
Doğa Yadigarı 7 Çiçek

Şu an yaşayan tüm bitki nesillerinin çok daha uzun ömürlü olmasını dilerken an itibariyle yaşayan ve hala güzelliklerinden bir şey kaybetmemiş bitki türlerinin de korunmasının ne denli önemli olduğuna vurgu yapmamız gerekiyor. Onlar, içinde yaşadığımız doğanın bizlere sunduğu nadide armağanlardırlar. Tüm insanoğlunun yaşayan tüm bitki türlerine saygı göstermesi ve yaşamın güzelliklerinden bir parça olan çiçekleri de koruma altına alması şarttır.

Düşünsenize, çevrenizdeki bu harika çiçeklerin her daim capcanlı ve misler gibi kaldığını… Ne güzel bir tablo olur değil mi? İşte bu tabloyu gerçek kılmak biraz da hepimizin elinde. Bu yüzden içinde bulunduğumuz doğa ananın bizlere sunduğu güzellikleri gözümüz gibi koruyup kollamalı, bu bilinci gelecek nesillere de aktarmalıyız. Şimdi gelin, gözümüz gibi bakmamız gereken, narin, zarif ve doğa yadigarı çiçeklere bir göz atalım!

Doğa Yadigarı 7 Zarif Çiçek

1-) Renklerine Şiir Yazılır: Açelya

Doğa Yadigarı 7 Çiçek
Doğa Yadigarı 7 Çiçek: Açelya

Açelya, doğanın bizlere sunduğu ender güzelliklerden biridir. Çoğu yazıda, dünya üzerinde görebileceğiniz en güzel çiçek türlerinin başında Açelya gelir. Açelya, capcanlı renkleri ile evinizin bahçesinde bile cennetten bir köşe yaratmanızı sağlayacak kadar güzeldir. Açelya çiçeği, bulunduğu ortamda hareketli ve enerjik bir his uyandırmayı başarır. Bu nedenledir ki, özellikle evlerin bahçelerinde dinamizm oluşturmak için Açelya tercih edebilirsiniz. Bu, doğaya yapabileceğiniz en güzel yatırımlardan biri olacaktır. Açelya bitkisiyle ilgili her şeye Açelya Çiçeği Bakımı, Yetiştirilmesi ve Çoğaltılması yazımızdan ulaşabilirsiniz!

2-) Doğadan Özel Bir Parça: Dracena Massengena (Yucca/Yukka)

Doğa Yadigarı 7 Çiçek
Doğa Yadigarı 7 Çiçek: Yucca/Yukka

Doğayı hissetmek, tropikal iklimin hazzını bahçelerinizde ya da evlerinizde yaşayabilmek için en zarif seçim kuşkusuz Dracena Massengena (Yucca/Yukka) bitkisidir. Dracena Massengena, yapraklarının görüntüsü itibariyle küçük bir orman esintisi yaratır. Ayrıca bu bitki, şıklığıyla da göz kamaştırıcıdır. Tropik bir ortam yaratmak, doğa ile baş başa olduğunuz hissetmek ve aynı zamanda yaşam alanlarınıza zarafet dolu bir dokunuş yapmak niyetindeyseniz Dracena Massengena bitkisini tercih edebilirsiniz!

3-) Beyaz Zarafet: Lilyum

Doğa Yadigarı 7 Çiçek
Doğa Yadigarı 7 Çiçek: Lilyum

Evinizde bembeyaz, zarif ve göz alıcı bir görünüm istiyorsanız Lilyum bitkisi doğru tercih olacaktır. Farklı renkteki göz alıcı lilyumlar ile yaşam alanlarınızda güzellikler oluşturabilirsiniz. Böylece bu bitkiye gereken değeri verebilirsiniz. Lilyumların anlamı, çiçeklerin rengine göre değişiklik gösterir. Beyaz lilyum (zambak) çeşidi saflığın, temizliğin ve doğallığın sembolüyken sarı renkteki lilyumlar güvenin sembolüdür. Doğanın saflığını ve berraklığını yaşam alanınızda gözlemlemek istediğinizde Lilyum bitkisi size en iyi ilaç olacaktır!

4-) Büyüleyici Güzel: Gerbera

Doğa Yadigarı 7 Çiçek
Doğa Yadigarı 7 Çiçek: Gerbera

Güzelliği ile baş döndürücü olabilen çiçeklerden biri de Gerbera’dır. Doğanın bize sunduğu, papatyagiller familyasının bir üyesi olan gerbera, en zarif çiçeklerin de başına gelir. Gerbera; olağanüstü, çarpıcı renklere sahip ve ihtişamlı bir biçimde açması ile tanınır. Siz de bu bitki ile gününüzü güzelleştirebilirsiniz. Sizi kendine hayran bırakacağına eminiz!

5-) Nadide Bir Eser: Guzmania

Doğa Yadigarı 7 Çiçek
Doğa Yadigarı 7 Çiçek: Guzmania

Guzmania çiçeği, ince uzun yaprakları ve kırmızı çiçeği ile özenle çizilmiş, pahalı bir tablo görüntüsü verir. Şık, göz alıcı ve ender çiçeklerden biri olan Guzmania bulunduğu orama da bambaşka bir hava katar. Doğa ile barışık ofislerde ve evlerinizin balkonlarında rahatlıkla bakımını yapabilirsiniz. Direkt olmamak şartıyla güneş ışığını seven Guzmania, doğanın bizlere sunduğu nadide eserlerden biridir.

6-) Yaz Bahçenizi Şenlendirir: Begonvil

Doğa Yadigarı Çiçekler
Doğa Yadigarı 7 Çiçek: Begonvil

Begonvil, özellikle yaz aylarını çok seven, yaz bahçelerinin olmazsa olmazı bir çiçek türüdür. Begonviller, renkleri itibarıyla bahçenizin ya da evinizin dekoratif şıklığını sağlar. Onlar, tam anlamı ile pastanın üzerindeki çilek gibidirler. Daha önce de Yaz Bahçenizi Daha Keyifli Hale Nasıl Getirebilirsiniz? adlı yazımızda kendisine yer verdiğimiz Begonvil, yaz bahçeniz ile sarmaş dolaş bir aşk yaşayacak olan zarafet dolu bir çiçektir. Siz de muhteşem renklere sahip olan begonvillere evinizde ve bahçenizde yer verebilirsiniz. Böylece bu doğa harikasını her an görme şansına sahip olabilirsiniz!

7-) Doğa ve Barışın Sembolü: Spatifilyum (Barış Çiçeği)

Doğa Yadigarı 7 Çiçek
Doğa Yadigarı 7 Çiçek: Barış Çiçeği

Spatifilyum bitkisi, barışın sembolü olarak bilinen doğa dostu bir çiçek türüdür. Spatifilyum (Barış Çiçeği), evinizde veya ofisinizde rahatlıkla bakımını yapabileceğiniz bir bitkidir. Bu çiçek sayesinde istediğiniz doğal ortamı yaratabilirsiniz. Upuzun ve yemyeşil yaprakları ile sere serpe açan bir görüntü sergiler Spatifilyum. Bir başka adı ile “Barış Çiçeği”, hayranlık ile seyredebileceğiniz, zarif çiçek türlerinin en değerlilerindendir. Spatifilyum (Barış Çiçeği) bitkisinin bakımından yetiştirilmesine, saksı değişiminden çoğaltılmasına kadar aradığınız her bilgiyi Barış Çiçeği Spathiphyllum Bakımı yazımızda bulabilirsiniz!

Birbirinden güzel, göz alıcı doğa harikası çiçeklerden bahsettiğimiz bu yazımız umarım sizin için de iç açıcı olmuştur. Bütün bunlara sahip olmak ve doğayı korumak için ihtiyacınız olanlara ÇiçekSepeti ve Mobil Uygulama üzerinden ulaşabilirsiniz. Kolayca sipariş vererek alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. ÇiçekSepeti, ihtiyacınız olan her anda yanınızda!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

 

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir