İç Mekan Saksı Çiçekleri: 14 Muhteşem İç Mekan Çiçeği


-1
-1 points

Süs bitkisi olarak kullanılan çiçekler gerek ev hayatımızı, gerekse iş hayatımızı canlandıran, nadide güzellikler arasında yer alır. Birçoğumuzun yaşam alanını güzelleştirmek, renklendirmek ve bulunduğu ortamın mis gibi kokmasını sağlamak adına çiçeklere başvurduğunu biliyoruz. Son derece dekoratif bir seçenek olarak kullanılan iç mekan saksı çiçekleri bu yazımızda sizin için bir arada!

Bu anlamda evimizin salonu, belki balkonumuzun bir köşesi veya keyif yaptığımız herhangi bir alanı şenlendiren için çiçek demetleri seçebiliriz. Ayrıca bunların yanında ofisimize hareket katabilecek çiçek tercihlerimiz de olabilir. Bahsettiğimiz bu çiçek türleri genellikle saksıda yetişebilen, bakımı zor olmayan ve halk arasında saksı çiçekleri olarak adlandırılan cinsteki çiçeklerdir. Bu çiçekleri balkon veya evimizin bahçelerinde kullanabileceğimiz gibi tamamen ev içi veya ofis içi kullanımda da tercih edebiliriz. Adından da anlaşılacağı üzere iç mekan saksı çiçekleri, ev veya ofis içi dekorasyonumuza renk katmak amacı ile bakımını üstlendiğimiz süs bitkileridir.

Bu yazımızda, hem ev hem iş hayatınıza canlılık verebilecek, yaydıkları kokuları ile ruhunuzu dinlendirecek nitelikteki iç mekan süs saksı çiçekleri sizinle!

15 Muhteşem İç Mekan Çiçeği

1-) Kraton Bitkisi

Kraton

İç mekan süs bitkileri kategorisine rahatlıkla girebilecek olan Kraton bitkisi hem ev hem de ofis hayatınızı canlandıracak görünüşe sahip bir bitkidir. Saksıda yetiştirilen bir süs bitkisi olan Kraton çiçeği, yapraklarının göz alıcılığı ile iç mekanlarınıza hayat katan, tüm gözleri üzerine toplayan ve bulunduğu ortama farklı bir hava katan çiçeklerden biridir. Bulunduğu bölgeye hayat veren bu iç mekan bitkisine siz de bir şans verebilirsiniz!

2-) Ficus Benjamin

Ficus Benjamin

Son derece ihtişamlı görünümleri ve uzun boyları ile dikkat çeken Ficus Benjamin bitkileri, özellikle tropikal bir ortamdan hoşlananlar için ideal süs bitkilerinin başında yer alır. Ficus Benjamin, saksıda yetiştirilme özelliği ile birlikte, gün ışığı istemeyen yapısı, nemli ortama duyduğu ihtiyaç ile evinizin veya ofisinizin belirli bir köşesinde sulama yaparak bakımını sağlayabileceğiniz bir süs bitkisidir. Bu sevimli, alacalı güzel bitki, bulunduğu yere özel bir dokunuş katacaktır! 

3-) Sukulent Çeşitleri

Sukulent Çeşitleri

Saksı bitkisi denince ilk akla gelen çiçeklerden biri de Sukulent çeşitleridir. Kolay ve zahmetsiz bakımları, bulundukları yerde geniş yer kaplamamaları ve şık bir dekorasyon malzemesi oluşları ile özellikle ofislerde sıklıkla tercih edilir. Kaktüs familyasına ait bir bitki olan sukulentlerin farklı boy ve yapıdaki çeşitleri arasından kendiniz ya da sevdikleriniz için en uygununu seçebilirsiniz.

4-) Kırmızı Antoryum

Kırmızı Antoryum

Kırmızı Antoryum Saksı Çiçeği de tıpkı Ficus Benjamin çiçeği gibi yüksekliği bir hayli fazla, kapladığı alan geniş olan bir iç mekan bitkisidir. Kırmızı Antoryum Saksı Çiçeği’ni yine tropik iklim meraklıları için ideal bir iç mekan süs bitkisi olarak önerebiliriz. Yıl boyunca çiçek veren ve parlak yapraklara sahip olan Antoryum çiçeği, bulunduğu ortamın havasını değiştirip ortama güzellik katan bitkilerden biridir.

5-) Yucca Çiçeği

Yucca Çiçeği

Evinize veya ofisinize tropik bir hava katmak istiyorsanız bir alternatifiniz daha var: Bu alternatif, güzelliği ile dikkat çeken, yapraklarının heybeti ile ortama ormansı bir renk katacak olan Yucca Çiçeği! Bulunduğu ortamı adeta doğal bir yaşam alanına çevirebilen Yucca çiçeği, iç mekanda ağacımsı görüntüleri sevenler için de oldukça uygundur.

6-) Schefflera Çiçeği

Schefflera Çiçeği

Yaprakları yeşil sarı, yeşil ve beyaz renklerde olan Şeflera bitkisi çok dayanıklı, hem iç mekanda hem de dış mekanda bakılabilen bir bitkidir. Son derece şık görüntüsü, her ortama kattığı canlılık ve kolay bakımı ile Schefflera Çiçeği, bulunduğu yerin havasını temizlemesi ile de tanınır. Oturma odası, balkon ya da çalışma odası gibi farklı konumlarda tercih edebileceğiniz bu bitki, evinize farklı bir hava katacaktır.

7-) Aloe Vera

Aloe vera

Dünyada güzellik ürünlerinin yapımında en çok kullanılan, zambak familyasının bir üyesi olan Aloe Vera, genellikle kendine has şık aranjmanlar ile hazırlanan bir süs bitkisidir. Aloe Vera bitkisi hem ev hem de ofis hayatınıza güzellik katabilecek iç mekan çiçekleri arsında yer alan ve bakımı kolay olan bitkilerden biridir. Hem şifalı hem de şık bir görüntüye sahip olan bu bitkiyi siz de iç mekanlarda kolayca yetiştirebilirsiniz!

😎 Dracena Marginata

Dracena Marginata

Saksı içerisinde yetiştirebileceğiniz ve bakımında dikkat etmeniz gereken en önemli şeyin güneş ışığı ihtiyacının karşılanması olan Dracena Marginata çiçeği, modern ofislerin vazgeçilmez süs bitkileri arasında yer alır. İhtişamlı görüntüsü ve havası ile Dracena Marginata, aynı zamanda evin içinde yeşil görüntünün artmasını istiyorsanız da tercih edebileceğiniz bir bitkidir.

9-) Dieffenbachia Camilla

Dieffenbachia Camilla

Geniş yaprakları ve tropikal görüntüsü ile hem evinizin hem de ofisinizin en güzel köşesini hak eden bir süs bitkisi varsa onun adı: Dieffenbahcia‘dır! Güzel yapraklara sahip olan Dieffenbahcia’nın aynı zamanda bakımının kolay olması da onu daha çekici ve sıklıkla tercih edilir bir hale getirir. Size sevgi dolu elleri gibi uzattığı yeşil ve kocaman yaprakları sayesinde her zaman huzur dolacağınızı söyleyebiliriz!

10-) Kaktüs

Kaktüs

Birçok çeşidi olan Kaktüs Bitkisi, saksıda yetişmeye en müsait çiçeklerden arasında yer alır. Evinizin doğal ortamına ayak uydurabilecek iç mekan süs bitkilerinden olan Kaktüs çeşitleri, dikenli yapısı ile özellikle el ile temasında dikkat edilmesi gereken bir familyadır. Kolay bakımı, uzun yaşaması ve sevimli görüntüsü ile iç mekanlarda sıklıkla tercih edilen kaktüsler, evinizde yeşil bir görüntü oluşturmanıza yardımcı olacak bitkilerdendir.

11-) Phalaenopsis Orkide

Orkide

Bembeyaz görünümü ile sizi bambaşka diyarlara taşıyacak saflıktaki Phalaenopsis Orkide, kokusunun baş döndürücülüğü ile de dikkat çekici bir bitkidir. Saflığın, temizliğin ve sadeliğin rengiyle bütünleşmiş olan beyaz orkideler, narin olmalarına rağmen oldukça dayanıklı bitkilerdir. Estetik duruşu ve göz alıcı güzelliği ile orkideler, çiçeklerinizin arasında mükemmel görünecek ve her baktığınızda sizi mutlu edecektir!

12-) Mavi Orkide

Mavi orkide

Orkide’lerin hangisi güzel değildir ki? Orkideler arasında en göz alıcı olanı belki de Mavi Orkide’dir. Şıklığı, güzel görünümü, yaydığı harika koku ve ortama kattığı sıra dışı tasarım anlayışı ile Mavi Orkide iç mekanlarda tercih edebileceğiniz nadide bir süs bitkisidir.

13-) Lilyum

Lilyum

Zarafet ve güveni temsil eden beyaz lilyumlar aynı zamanda göze hitap eden mükemmel bir iç mekan bitkisidir. Bulunduğu her ortama tazelik katan yapısı ile Lilyum Çiçeği, iç mekanlarınızda kullanabileceğiniz zarif süs bitkilerinden biridir. Beyazın en büyüleyici hali ile adeta evinizin içinde bir kış bahçesi yaratacak olan lilyumlar; muhteşem güzellikleri ve kokularıyla sizi adeta büyüler.

14-) Kurdele Çiçeği

Kurdele Çiçeği

Chlorophytum Comosum, bilindik adı ile Kurdele Çiçeği, tropikal iklimden gelen yeşil bir bitkidir. İç mekanlarda da saksı içerisinde zahmetsizce yetiştirilebilme özelliğine sahip olan Kurdele Çiçeği, yaprakları salkım saçak uzanabilen, su ihtiyacı yüksek bir süs çiçeğidir. Siz de bu yeşil güzel ile evinizde mükemmel manzaralar oluşmasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek bazı yazılarımız:


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.