Sağlıklı YaşamBeslenme

Ebegümeci Faydaları Nelerdir?

Ilıman bölgelerde yetişen, yaprakları ve çiçekleri farklı şekillerde kullanılan ebegümeci, besin olarak da kullanılan bir türdür. İçeriğinde bulunan bileşenlerle birçok faydası bulunan bu bitkiyi gelin daha yakından tanıyalım.

Latince ismiyle Malva sylvestris ebegümeci, Malvaceae familyasının bir üyesidir. Akdeniz, Orta Asya, Kuzey Afrika ve Avrupa’nın birçok bölgesinde yaygın olarak görünür. Kalp şeklindeki koyu yeşil yaprakları ve pembe-mor çiçekleri vardır. Geçmişten günümüze birçok kültürde tıbbi amaçlar için kullanılan ebegümeci, içerdiği polisakkaritler sayesinde soğuk algınlığı ve solunum yolları hastalıklarında oldukça etkilidir. Bunun dışında birçok farklı özelliği ve faydası bulunmaktadır. Ayrıca bahçe bitkisi ve dekoratif bitki olarak da sıkça tercih edilmektedir.

Ebegümeci Otu Faydaları Nelerdir?

ebegümeci bitkisi
Yaprakları ve çiçekleri tıbbi amaçlı kullanılan ebegümeci bitkisinin sağlık açısından faydalarını aşağıda bulabilirsiniz:
 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi ebegümeci yaprakları; öksürük ve bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir. Yapraklarından çay yaparak bal ve limonla birlikte tüketildiğinde boğaz ağrısı ve öksürük gibi semptomların azaldığı görülür.
 • İçeriğinde bulunan A, C ve K vitaminleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Özelikle kış aylarında düzenli kullanımı hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlar.
 • Lif açısından zengin bir tür olan ebegümeci, sindirim sistemi sağlığı için destekleyici bir besindir. Yapraklarından yapılan çay, mide bulantısı ve kabızlık gibi sorunlarında giderilmesinde etkilidir.
 • Magnezyum ve potasyum yönünden zengin olan bitki, kalp sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yemeklerde ve salatalarda tüketilmesi oldukça faydalı olacaktır.
 • Yapraklarında bulunan antiinflamatuar özellik sayesinde eklem ağrısı başta olmak üzere birçok ağrılı hastalıkta ağrının dindirilmesine yardımcı olur.
 • Güçlü bir antioksidan olan ebegümeci, serbest radikallerin vücuda hasar vermesinin önüne geçerek sağlığınızı korumanıza katkı sağlar. Önemli rahatsızlıkların oluşmasını önlemede faydalı bir bitkidir.
 • Esansiyel yağ olarak kullanıldığında rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi vardır. Uyku problemleri, stres ve kaygı bozukluğunu gidermede tercih edilir.

Tabii ki tüm ürünlerde olduğu gibi ebegümeci kullanımından önce uzman görüşü almak ve mümkünse alerji testi yaptırmak önemlidir. Alerjisi olan kişilerin ebegümecinden uzak durması gerekir.

Ebegümeci Nasıl Kullanılır?

ebegümeci kullanımı
Farklı şekillerde kullanılan ebegümecinin kullanım şekillerini aşağıda bulabilirsiniz:

Çay: Yaprakları ve çiçekleri çay için harika bir seçimdir. Çay olarak demlenen ebegümeci çayı, soğuk algınlıklarına karşı oldukça etkilidir.

Yağ: Bitkinin tohumundan mekanik presleme veya solvent kullanılarak elde edilen yağ, masaj başta olmak üzere farklı alanlarda kullanılabilir.

Tentür: Bitkinin özütünün alkolle karıştırılarak elde edilen tentür, özellikle sindirim sorunlarını hafifletmek için kullanılır.

Ekstre: Etanol ve su bazlı çözücülerle hazırlanan ebegümeci ekstresi, solunum yolları ve sindirim sorunlarının tedavisinde etkilidir.

Sıkça Sorulan Sorular

çiçek
Ebegümeci hakkında en çok merak edilen soruları ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.
 • Ebegümecinde hangi vitaminler var?

İçeriğinde A, B, C, D ve E vitaminleri bulunan bitki ayrıca kalsiyum, çinko, potasyum, magnezyum mineralleri içermektedir. Bu sayede diş ve diş eti sağlığı ile enfeksiyonların giderilmesinde faydalıdır.

 • Ebegümeci hangi mevsimde çıkar?

Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Çiçekleri olgunlaştıktan sonra hazirandan eylül ayına kadar toplanabilmektedir.

 • Ebegümeci çayı nasıl yapılır?

Kurutulmuş haldeki ebegümecinden elde edilen çay, oldukça faydalıdır. Bunun için bir su bardağı kaynar suya 1 tutam ebegümeci eklemeniz gerekir. Sonrasında 10 dakika kadar demlenmesi için beklemelisiniz. Demlenen çayı daha rahat tüketmek için limon veya bal ile karıştırabilirsiniz.

 • Ebegümecinin zararları var mıdır?

Doğal bir bitki olan bu türün her bitkide olduğu gibi dikkatli tüketilmesi faydalıdır. Özellikle karıştırıldığında etkisinin ne olacağını bilmediğiniz bitkilerle birlikte tüketmemelisiniz. Çayı için ise günde maksimum 2 bardak yeterlidir. Ayrıca antideprasan gibi ilaçlar kullanıyorsanız, doktor tavsiyesi almadan tüketmemenizi tavsiye ederiz. Ek olarak emziren anneler ve hamile kadınlar içinde uzman hekim görüşür şarttır.

Tüm faydalı bitkiler ve bitkisel ürünleri uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir