Moda & Güzellik

Bigudi ile Saç Şekillendirme

Saçlarınıza farklı şekiller vermek için kullanabileceğiniz çeşitli yöntemler vardır. Bigudi kullanmak da bunlardan biridir. Saçlarınızı kıvır kıvır yapmak, buklelerinizle günü tamamlamak için bigudi ile saç şekillendirme yöntemini deneyebilirsiniz. Isısız saç şekillendirme yöntemlerinden biri olan bigudi ile saç şekillendirme hakkında tüm detaylar, yazımızda sizi bekliyor!

Kıvırcık saçları elde etmek için deneyebileceğiniz çeşitli yöntemler vardır. Wag maşalar, saç sosisleri, klasik maşalar… Saçları kıvırcıklaştırmak için kullanabileceğiniz, bilinen en klasik yöntemlerden biri de bigudilerdir. Bigudi çeşitleri nelerdir, bigudiyi nasıl kullanabilirsiniz gibi soruların cevabını blog yazımızda bulabilirsiniz!

Bigudi Nasıl Kullanılır?

Farklı saç şekillerini denemek için bigudileri kullanabilirsiniz. Bigudinin kullanılışına geçmeden önce bigudiyi tanımak gerekir. Pek çok farklı çeşit bigudi var. Ama en çok kullanılan ikisi ısıtmalı bigudi ve ısıtmasız bigudi. Isıtmalı bigudiler genellikle metal malzemeden üretiliyor ve kullanmadan önce ürünü ısıtıp daha sonra saçınıza sarmanız gerekiyor. Yani aslında kablosuz ve gece boyunca saçınızda bırakabileceğiniz bir maşa gibi. Süngerimsi bigudiler ise ısıtmadan kullanabileceğiniz tarzda. Ayrıca sosis bigudi gibi tek bir ürün ile saçlarınızın bukle bukle olmasını sağlayan bigudiler de var. Saçınızın almasını istediğiniz dalgaya göre nasıl bir bigudi kullanacağınıza karar verebilirsiniz. Peki bu bigudileri nasıl kullanabilirsiniz? Gelin, detaylara geçelim!

Bigudi ile saç şekillendirme
Bigudi ile Saç Şekillendirme Sünger Bigudi

İlk olarak bilmelisiniz ki saçlarınıza bigudi uygulaması yapabilmeniz için saçlarınızın belli bir uzunlukta olması önemlidir. Çapı geniş olan bigudiler için en az omuz boyunda saçlarınız olması, bigudiden iyi bir sonuç almanız için önemli. Daha sonra eğer saçlarınızda iri dalgalar ve bukleler istiyorsanız büyük çaplı bigudileri kullanabilirsiniz. Eğer daha sıkı bukleleri seviyorsanız ince ve küçük bigudileri tercih etmelisiniz. Saçlarınızı istediğiniz kalınlıklarda ayırarak bigudiler ile sarıp şekillendirebilirsiniz. Klasik bigudiler saçta ne kadar beklerse alacağınız sonuç da o kadar iyi olur. Bu yüzden klasik bigudileri kullanmak istiyorsanız bigudiyi saçınızda bir gece bekletebilirsiniz. Evde kullanımı oldukça kolay olan bigudiler ile siz de kıvırcık saçlara sahip olabilirsiniz!

Bigudi ile Saç Şekillendirme Detayları

Saçların iyi görünmesi, insanların kendini iyi hissetmesini sağlar. Bigudiler de evde saçlarınızı kolayca şekillendirmenizi sağlayan ürünlerdir. Üstelik elinizi ya da yüzünüzü yakma derdi olmadan! Siz de farklı tarzlardaki bigudileri keşfederek saçlarınızı dilediğiniz gibi kıvırcıklaştırabilirsiniz. Peki nasıl diyorsanız, okumaya devam edin!

Bigudi ile saç şekillendirme
Bigudi ile Saç Şekillendirme Isıtmalı Bigudi
  1. İlk olarak saçlarınızın uzunluğuna ve yoğunluğuna göre bir miktar saç şekillendirici kremi ya da köpüğü avuçlarınıza sıkıp saçlarınıza uygulayın. Saçlarınızı belli şekilde ayıracaksanız ayrım işlemini de bu aşamada yapabilirsiniz. Saç üstünde bir tutam ve yanlarda iki tutam olacak şekilde ayırabilirsiniz. Daha ince bukleler için daha çok ayrım yapabilirsiniz.
  2. Başınızın üst kısmında yer alan saçlarınızı alnınızdan başlayıp arkaya doğru bigudiye sarabilirsiniz. Bu şekilde sardığınız saçlarınız, bigudiyi açtığınızda alnınızın iki tarafına düşecek şekilde dalga dalga olur. Eğer saç diplerinizde dalga istemiyorsanız bigudiyi saç diplerinize kadar sarmamalısınız. Daha sonra yanlarında kalan saçları da saç uçlarından başlayıp dibe doğru sarabilirsiniz.
  3. Bu şekilde tüm saçlarınızı ince ya da kalın, istediğiniz gibi sarın. Sonra saç kurutma makinesi ile saçlarınızı ısıtın. Böylece saçlarınızın şeklinin oturmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bu işlemi geceden yapıyorsanız buklelerin bozulmaması için saçınıza saten bir bone takabilirsiniz. Ama dışarı çıkmadan birkaç saat önce saçlarınızı şekillendirmek için bigudi kullandıysanız saçlarınızı kurutma makinesiyle ısıttıktan sonra ve bigudiler soğuduktan sonra bigudileri çıkarabilirsiniz.
  4. Saçlarınızdaki bigudileri çıkardıktan sonra parmak uçlarınızla bukleleri hafif hafif açabilirsiniz.
  5. Son olarak buklelerin bozulmaması için saç şekillendirici ya da jöle ile bukleleri belirgin hale getirebilirsiniz. Daha kabarık bir görüntü için başınızı öne eğip saç diplerinize hacimlendirici pudra kullanabilirsiniz.

Tüm bu adımları izleyerek saçlarınızı bigudi ile şekillendirebilirsiniz. Çiçeksepeti’nde farklı tarzlarda bigudileri bulabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir