En Çok Görülen Çiçek Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri


-3
2 shares, -3 points

Yaz mevsiminin bitmesi birçok çiçek hastalığını da beraberinde getirir. Peki bu hastalıklar nelerdir, neden olur ve nasıl tedavi edilir?

Çiçeklerimizi tehdit eden hastalıklar onların güzelliklerinin bozulmasına ve geçici, kalıcı zararlar görmelerine neden olurlar. Tarım Bakanlığı’nın konuyu inceleyen bir makalesinde konudan ülkemizde de geniş bir yer bulan süs bitkilerinde fungal ve bakteriyel hastalıklara sıkça rastlanıldığı belirtilmiştir. Bunlardan en yaygın olanları siyah noktalar, küflenme ve küllenmedir. Gelin bu hastalıkları ve tedavi yöntemlerini biraz daha detaylı inceleyelim.

dökülen çiçek
Görsel: theodysseyonline.com

Genel olarak çiçeklerimizin hastalanmaları doğal sebepler değil bizim yaptığımız hatalardır. Eğer bitkinizin yapraklarında sararmalar, çiçeklerinde ve tomurcuklarında dökülmeler varsa; çiçek açmıyor veya sapları, kökleri, yaprakları üzerinde yapışkan maddeler yaşıyor ise çiçeğinizin hasta olduğunu söyleyebiliriz.

Çiçeklerinizi olası hastalıklardan koruyabilmek için öncelikle dikkat etmeniz gereken şeyler vardır;

 • Bitkilerinizin yeterince güneş ışığı aldığından emin olun. Fazla karanlıkta bırakmayın ya da direk olarak güneş ışığı altında kalmalarını sağlamayın.
 • Fazla sulama yapmayın, akşam saatlerinde sulama yapmaktan kaçının.
 • Saksıların yerini çok sık değiştirmeyin, kapı aralıklarında ve açık pencere kenarlarında bırakmayın.
 • Bitkinizin toprağını yeterince beslemeyi ihmal etmeyin.
Hastalığın Adı: Siyah Noktalar
siyah nokta
Görsel: Pinterest.com

Sebebi: Siyah nokta bir tek kadınların derdi değilmiş! Çiçeklerin de bu hastalıktan çok çektiği belli. En çok da güller! Yapraklarda görülen siyah noktaların sebebi çiçeğin sürekli nemli kalması.

Tedavisi: Sulama düzeninize dikkat edip, çiçeklerinize onları kurutmadan ama fazla da sulamadan bakabilirseniz bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. Çiçek dikerken güneş gören ve çok olmayacak şekilde hava sirkülasyonunun olduğu yerler bulmaya özen gösterin. Bulutlu havalarda az sulayın. Çiçekleri birbirlerine çok yakın ekmeyin. Hastalıklı yaprakları temizlemeyi de ihmal etmeyin. Bu hastalık için özel hazırlanmış spreyleri de deneyebilirsiniz.

küllenme
Görsel: bahcevan.com
Hastalığın Adı: Küllenme

Sebebi: Çiçeklerde külleme hastalığı çok sık görülen bir çiçek hastalığıdır. Yapraklarda ve gövdede oluşan beyaz, pudra benzeri oluşumlardır. İleri safhalarında çiçek kısmında da görülebilir. Küllenme konusunda en dikkat edilmesi gereken çiçekler; zinnias (kirli hanım), aslanağzı, mine çiçeği, delfinyum ya da diğer adıyla hezaren ve bergamot olarak sıralanabilir.

Tedavisi: Mantar ilacı (fungicide) ile spreyleyin ve yaprakların ıslak kalmamasına dikkat edin.

çiçeklerde küflenme
Görsel: gardening.stackexchange.com
Hastalığın Adı: Küflenme

Sebebi: Küflenme en sık rastlanan çiçek hastalığıdır. Havalar soğuduğu ve yağmurlar başladığı zaman tehlikede başlamış demektir. Görüntüsü küllenmeye çok benzer. Sadece biraz daha ‘ çürük ‘ görüntüsü vardır küflenmede.

Tedavisi: Küflenmiş yaprakları hemen temizleyin, antibakteriyel çiçek spreylerinden kullanın, aşırı sulamadan kaçının ve hava sirkülasyonunun iyi olduğu bir yere yerleştirin. Çiçeğin köklerinin de hava aldığından, çok sıkışık olmadığından emin olun.

unlu bit
Görsel: planetnatural.com
Hastalığın Adı: Unlu Bit

Sebebi: Unlu bit, çiçeklerde pamukçuk hastalığı olarak da bilinir. İnatçı ve hızlı yayınlan bir hastalıktır. Kümeli beyaz tepecikler oluşturarak yayıldıkları için bu ad uygun görülmüş olsa gerek. Bu hastalık çiçek saplarına yerleşip bitkinin öz suyunu emerek zarar verir. Erken dökülen çiçekler ve sararan yapraklar gözlemlenebilir. Atatürk çiçeği, karanfil, difenbahya gibi çiçeklerde sıklıkla rastlanabilir.

Tedavisi: Evinizdeki süs bitkilerinizde böyle bir sorunla karşılaştığınızda bir pamuk yardımcı ile temizleyebilirsiniz. Hastalığın kimyasal mücadelesi için Bazudin, DDVP, Supracide olidal, Korthion ve Malathion gibi ilaçlar kullanılabilir.

bitki kökü
Görsel: omafra.gov.on.ca
Hastalığın Adı: Kök Yanığı

Sebebi:  Çiçek tohumlarının çimlenmeden çürümesine sebep olan, biraz hayal kırıklığı yaratan hastalıktır.

Tedavisi: Tedaviden ziyade önlem bu hastalıkta çok önemlidir. Tohumun toprağa dezenfekte edilmeden dikilmemesi gerekir. Ekim işlemi gerçekleşmeden önce, kullanılacak toprak ve kullanılacak araç gereçler sterilize edilmelidir. Fazla nemden sakınılmalı, ekim ve dikim esnasında çok yakın aralıklar kullanılmamalıdır. Ayrıca tohum ilaçlaması da yapılmalıdır.

Hastalığın Adı: Siyah Kök Çürüklüğü

Sebebi:  Yaşlı, genç bütün bitkilerin korkulu rüyası olan Siyah Kök Çürüklüğü, büzüşen, kahverengi kökler ile kendini belli eder. Zamanla kökü parçalar.

Tedavisi: Hastalığın tedavisinde toprağın steril ve yeterli miktarda kum takviyeli olması çok önemlidir. Yeteri miktardan daha fazla gübreleme ve sulama yapılmamalı, yabancı otlardan arındırılmalıdır.

sararan yaprak kloroz
Görsel: emaze.com
Hastalığın Adı: Kloroz

Sebebi:  Yaprakları sarartan, yaprak damarları arasında oluşan bir hastalıktır. Soğuk havalarda bitki toprağının fazla nemli bırakılması veya çok kuruması, saksı değişimi için gereğinden fazla beklenmiş olması, toprağın fazla killi olması ya da yeteri kadar gerekli mineral içermemesi gibi sebepler ile oluşabilir.

Tedavisi: Toprağa uygun anaçlar dikilmelidir. Yani kireçli topraklara sahip bir bahçeniz var ise seçeceğiniz bitkilerin de buraya yönelik olmasına özen gösterin. Toprakta gereğinden fazla su olduğunda havalandırmada sorun yaşanır. Bu nedenle taban suyunun yüksek olduğu bölgelerde drenajın sağlanması için kanallar açılması önerilir. (Sequestren,Fetrilon gibi ilaçlar kullanılabilir) Hastalık belirtileri görüldüğünde hemen müdehale edilmelidir.

Hastalığın Adı: Tomurcuk Dökülmesi

Sebebi:  Bir ümitle çiçeklenmesini beklediğiniz bitkilerinizin daha tomurcukken dökülmesini izlemek oldukça üzücüdür. Eğer bitkinizin tüm tomurcukları ya da büyük bir kısmı dökülüyorsa, bunun bir hastalık olduğunu varsayabiliriz. Bunun sebebi fazla sulama, çiçeğin saksısının yerinin sık değiştirilmesi, yeteri kadar ışık alamama olabilir. Aynı zamanda direk güneş ışığına maruz kalması ve de toprağından besin alamaması da önemli bir etkendir.

Tedavisi: Bitkinizin yerini sevdiğinden emin olun, cereyanda bırakmayın ve isteklerini karşılayacak şekilde bir bakım uygulayın. Her bitkinin istediği bakım şartı farklıdır. Saksı bitkilerinin bakımı hakkında daha detaylı bilgi edinebilmek için ilgili yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.


17 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ayvalikdan ariyorum
  Ayvalikdan ariyorum.uzun suredir gul yapraklarinda sari kahve lekeler var cok kisitli cicek aciyor ve yapraklar dokuluyor fungusit kullandik ama duzelmedi. Bir de sungria min yapraklari kahverengi oldu yardi larinizi bekliyorum

 2. Benim arkadaşım limon agacında cok ayaklı böcek ve beyaz bitler vardı ve yaprakları şerbetlenmişdi ilacı birkere döktük anında öldüler aynı zamanda gübre olarakda kullanılıyo bu ilac bitkinin resimlerini cektik öncesi ve donrası

 3. Eşim geçen hafta süpriz yapmak için sizden süs nar bonzai sipariş etmiş.Gelen çiçek çok cılız ve sağlıksız görünüyordu toparlanır diye düşündüm.2 gün sonra üzerimde beyaz bitler farkettim.Şuan git gide çoğaldılar ne yapıcağımı bilemiyorum az bir ücrette ödenmemiş.Kurtarmak için neler yapabilirim bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Benim bonsaide de oldu ben kökünü yikadim ve yenitopraga diktim düzeldi şimdilik bir ay oldu bunu yapalı tekrar cikmadi bitler.

 4. Saksıda limon fidanı çiçek açtıktan sonra yaprakları dökülmeye başladı. 26-04-2020 ne yapmalıyım ., tşk

 5. Arkadaşlar saksıda gül çiçeğim vardı küfleniyor du yaprakları toprağa bir yerde görmüştüm sıvı Arap sabunu suya karıştırıp sıktım anında iyi geldi tavsiye ederim gül yaprakları için birebir

 6. Iyi gunler hocam benim karanfil cicegimin yapraklarinda sari ve siyah yurumeyen canli degil yani ustu bite benzeyen bir seyler var bu yapraklarini yumusatiyor ve sarartiyor sizce nedendir

 7. Kumkat cicegimin uzerinde meyve dolu idi cok saglikli gorunuyordu iki gun mwyvelerin hepsini atti dallarinda beyaz yapiskan kume halunde hastalik var ve ilerliyor ne olur destek olun

 8. Merhaba benim Atatürk cicegimin üstünde beyaz yuvarlak yapışkanlık var hastalıkmı hastalıksa ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun

 9. Kalanço çiçeğimin yaprakları beyaz beyaz küflenip dökülüyor ve diğerlerine geçiyor. Ne kullanabilirim ?

 10. Mrb bende benjamin çiceği var yaprak dökümü ve yaprakraklarda beyazlama var çözüm nedir

 11. Merhaba benim kasımpatı çiçeğim eve gelir gelmez çiçekleri kuruyup döküldü tomurcuklar çiçek açmadı yaprakları sarı sarı olup kuruyor ve çiçeğin gövdesinde yapraklarda çiçeklerin alt tarafında beyaz nişasta un serpmiş gibi beyaz görünümler var …bunların çözümü nedir acaba

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!