Begonya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?


1
1 share, 1 point

Kırmızı, pembe, sarı, turuncu… Her rengi ayrı güzel begonyalarınızın bakımı ve yetiştirilmesi hakkında öğrenmek istediğiniz her şeyi bu yazıda sizin için düzenledik.

Begonya anlamı hayalperestliktir. Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti Santo Domingo’lu botanik uzmanı Michel Bégon’dan adını almıştır. Dünyanın pek çok bölgesinde yetiştirilir. Çeşitli türlerde yetiştirilen begonyaların bazıları desenli yapraklara sahiptir.

kırmızı begontya
Görsel: blomsterboxen

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Begonia Yetiştiriciliği kitapçığında anavatanı Hindistan’ın Assam Bölgesi olduğu söylenen begonyanın Asya’dan Güney Amerika’ya kadar yayılan 900 türü olduğu belirtilmiştir. Ticaret için yetiştirilen Begonya türlerinin de 200 civarı olduğu eklenmiştir.

Begonya bitkisinin çiçekleri yaz döneminde açar ve pembe, kırmızı, turuncu, sarı beyaz gibi renklere sahiptir. Yaprakları ise yuvarlak, yer yer iri, yer yer küçüktür. Çiçeğin çok fazla dalı olmaz, sapları ise yumuşak ve etlidir.

Bunlardan bazıları sadece yapraklardan oluşurlar. Farklı renk ve desenlerde olan yaprak begonyalar görsellik açısından sıklıkla evlerde tercih edilir. Kısa boylu ve gösterişsiz çiçekli bu begonya türü nadiren de olsa uzun boylu da olabilir.

yaprak begonya
Görsel: Wikimedia Commons

Sıklıkla tercih edilen begonya türleri şu şekilde sıralanabilir;

A – Yumrulu Begonyalar (Begonia tuberosa)

 • Begonia tuberhybrıda
 • Begonia evensian

B – Çiçekli Begonyalar (Begonia semperflorens)

C – Yaprak Begonyalar

 • Begonya rex
 • Ağaç Begonya
 • Paşaçadırı
 • Begonia imperialis
 • Begonia masoniana
 • Begonia ricinifolia
 • Begonia metallica
Begonya Bakımı İçin Bilmeniz Gerekenler:
 • begonya
  Görsel: Pinterest

  Begonyalar küçük köklü çiçekler olduğu için önce küçük saksılara ekmeniz öneriliyor. Kökleri geliştikçe saksı değişimi yapın. Tek begonya değil de 3-4 begonya ekecekseniz uzun saksıları deneyebilirsiniz.

 • Begonyalar suyu severler bazı kaynaklar sularken yaprakları ıslatmamanızı önerirken bazı kaynaklar da nem oranını ideal dengede tutabilmek için zaman zaman yapraklara su fısfıslanmasını önermekte.
 • Sulamanın aşırı olması bitkiye zarar verecektir. Düzenli yapılması gerekir. Sulama için kullanacağınız suyu eğer musluktan alıyorsanız dinlendirdikten sonra uygulamanız önerilir. Ayrıca saksınızda drenaj deliklerinin mutlaka olması gerekir. Aksi takdirde bitki kökleri zarar görebilir.
 • Begonya gölge veya yarı gölge ortamlarda yetişir. Güneş ihtiyacı minimuma yakındır. Özellikle sabah güneşinden hoşlanır. Doğrudan güneş ışığı istemez ama tam çiçeklenme zamanlarında günde 2-3 saat direkt güneş ışığına da hayır demez. Yani begonya ışıksız kalmak istemez, yalnızca güneşe çok temas etmese daha iyi büyüyecektir.

Eğer bitkinizde yaprak dökülmeleri fazla olur ise bu güneş isteği ile ilgili olabilir. Bu durumda bitkinizi güneş görmeyen ancak aydınlık bir bölgeye alarak koruyabilirsiniz.

 • Rüzgardan da hoşlanmaz. Hava akımının olduğu yerlerde tutmayın begonyalarınızı. Bir de herhangi bir kumaş ya da kendinden olmayan başka bir çiçekle çok temas etmesin.

  begonya
  Görsel: Ugo Marisa Web
 • Kış aylarında aşırı soğuktan korunmak ister. Kış aylarında 15 derecenin altında bırakılmamalıdır. Diğer aylarda sıcaklık önemli bir etken değildir her sıcaklıkta yetişir. Yaprak türünde olan begonyaların gelişimi için ideal sıcaklık 15 – 18 derece arasıdır.
 • Bol humuslu topraklardan hoşlanır. Organik maddelerce zengin, fazla kireçli olmayan topraklarda mutlu mesut yaşayacaktır. Şayet bitkinizi saksıda yetiştirecekseniz saksı içerisine biraz da nehir kumu (dere kumu) ilave etmelisiniz.
 • Kış aylarında az sulanması gerek; yabancı kaynaklara göre haftada 1-2, Türk kaynaklara göre gün aşırı… Seçim sizin. Yaz aylarında ise verilen suyun artırılması gerek; o konuda hemfikir otoriteler. Bu arada su toprağın her tarafına ulaştırılmalıymış.
 • Bu güzel çiçeği çoğaltmak isteyeceğiniz kesin! Begonyanın çoğaltılması için en uygun zaman nisan ayıymış. Begonya çoğaltmak ile ilgili detaylı bilgiyi birazdan anlatacağız.
 • Saksı değişimi yapmak için ilkbahar beklenmelidir. Saksı değişimine dair detaylı bilgi için tıklayın. 2-3 yılda bir saksı değişimi yaparak, bir boy büyük saksıya geçiş yapabilirsiniz.
 • Begonya çiçeğinizin solan çiçeklerimi ve yapraklarını budamalısınız.  Ancak budanan bölge hava akımından korunabilmek amacı ile korumaya alınmalıdır. Mum bu noktada işinize yarayacaktır.
 • Begonyalarınıza mayıs ve eylül ayları arasında geçen süre içerisinde ayda 2 defa düzenli olarak kompoze gübre verebilirsiniz.
Begonya Nasıl Çoğaltılır?

Begonya sahibi olan birçok kişi gibi siz de evinizdeki bu güzelliği çoğaltmak istiyorsanız, şimdi anlatacağımız aşamaları takip ederek çiçeğinizi kolayca çoğaltabilirsiniz. Begonya çoğaltmanın 3 yolu vardır.

 1. Tohumla Begonya Çoğaltmak: Aralık ayından ocak ayına kadar tohumlarınızı toprağın üzerine tek tek yerleştirerek, çok hafifçe parmağınızla bastırarak ekin. 15-20 gün içerisinde çimlenen tohumlar 2 aya yakın bir süre sonunda ekilmeye hazır hale gelecektir. Tohumla çiçek çoğaltma konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.
 2. Çelikle Begonya Çoğaltmak: Büyük yapraklı begonyalar için önerilen begonya çoğaltma yöntemidir. Mayıs ve haziran ayları içerisinde yapılması gerekir.
 3. Köklerinden Ayırarak Begonya Çoğaltmak: Basit tabirle köklerinden ayrılan begonyanın 2. bir saksıya alınması ile gerçekleştirilir.
Begonya Çoğaltmak
Görsel: MEB

Begonyalar da sukulentler gibi parçalanarak çoğaltılabilir. Üst görselde, 1. fotoğrafta olduğu gibi, büyük yapraklı begonyalar 2,5 cm x 2,5 cm veya 3 cm  x 3 cm olacak şekilde kare formatta kesilir. Bu işlemi tyaparken yaprkları eklinizle koparmamanız ve steril bir bıçak kullanmanız önerilir. Dilerseniz kare yerine üçgen şekilde de kesebilirainiz ancak mutlaka her parçada bir damar olmasına dikkat edin.

2. fotoğrafta gösterildiği şekilde kestiğiniz parçaları bir kompostun içerisine yatırın. Bir süre sonra 3. fotoğrafta olduğu gibi köklenmeler başlayacaktır. Köklenmeler gerçekleştikten sonra yaprakların dip kısımlarından yavru begonyalar çıkmaya başlayacaktır. Artık alınıp saksıya dikimleri sağlanabilir.

Begonya fiyatları değişkendir. Begonya fide fiyatı 10 – 15 TL arasında değişirken tohum fiyatları da 5 – 10 TL arasında değişebilmektedir.


4 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kahverengi yapraklı pembe çiçekli çok tatlı bir begonyam var ama uzun zamandır güzel pembe çiçeklerinden açmıyordu daha aydınlık olduğu için ışıktan yararlansın diye balkona almıştım fakat bı kaç saat sonra güneş ışığının begonyama vurduğunu ve yapraklarının erdiğini fark eder farketmez soğuk suyla suladım çünkü çiçek resmen yanmıştı ve daha serin olan eski yerine aldım ama yaprakları erimiş gibi gözüküyor eski halinden eser yok, düzeltmek için ne yapmalıyım?

 1. Katmerli begonya çiçeğim var ama hem çiçekleri hemde bazı yaprak uçları kuruyor sebebini bilemiyorum neden oluyor acaba?

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!