Trend

Kedi Cinsleri ve Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yaşam alanlarına neşe ve eğlence katan sevimli kediler, 70’e yakın ırkı bulunan canlılardır. Her bir ırkın kendine özgü görünümü ve karakter özellikleri bulunur. Kıvrılıp uyumayı sevenlerden sürekli koşturanlara, meraklılardan uykuculara kadar uzanan bu türlerin özelliklerini öğrenmeye ne dersiniz? Eğer bir kedi sahiplenecek ve beraber yaşamaya başlayacaksanız, sahiplenmeden önce sizi nelerin beklediğini bilmeniz daha sağlıklı olacaktır. Gelin şimdi bazı kedi cinsleri ve özelliklerine daha yakından bakalım.

Sevimli mi sevimli ama bazen şaşırtıcı olan kediler, oldukça gizemli canlılardır. Bazen bir hareketi veya davranışı neden yaptığını anlamanız mümkün olmayabilir. Fakat kedi cinsleri kendine has bazı özelliklere sahiptir. Bu özellikleri bilmeniz ve vücut dillerini anlamanız, zamanla daha iyi bir iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

Kedi Cinsleri

kedi cinsleri
Birçok farklı cinsi bulunan kedilerin en çok bilinen türleri hakkında bilgiler vereceğiz. Kedi cinlerini iki ana başlık altında toplamak gerekirse kısa tüylü ve uzun tüylü diyebiliriz.

Kısa Tüylü Kedi Cinsleri

Kısa tüylü kediler, tüylerinin çok fazla uzamaması nedeniyle tercih edilmektedir. Bu türdeki kedilerin görüntüsü oldukça asil ve tatlıdır. En çok bilinen türleri ise şunlardır:

1-) British Shorthair

Kedi cinsleri - British Shorthair
British Shorthair, sevimli ve oldukça tatlı bir kedi türüdür.

En eski kedi ırklarından biri olan British Shorthair, isminden de anlaşılacağı üzere İngiliz kökenli olarak kabul edilen bir kedi türüdür. Fakat aslında eski Mısır’dan geldiği ve oradan Romalılarla birlikte günümüzde Britanya olan alana taşındığı bilinmektedir. Yuvarlak yüz hatları, sık ve kısa tüyler ve renkli parlak gözler British Shorthair’lerin en ayırt edici özellikleridir. Hareket etmeyi pek sevdikleri söylenemez. Yavru dönemlerinde hareketli olsalar da 7-8 aydan sonra kolaylıkla kilo almaya başlarlar. Bu nedenle bir British Shorthair sahiplenmek istiyorsanız, düzenli olarak oyun oynatmalı ve hareket etmeye teşvik etmelisiniz. Oldukça zeki ve arkadaş canlısı olan bu tür, çocuklarla da çok iyi anlaşabilmektedir. Eğer çocuklu bir evdeyseniz, çocukların hayvan sevgisi kazanması açısından bu oldukça büyük bir avantajdır.

Not: Sevimli dostunuz British Shorthair‘e özel mama kullanmanız, gelişimleri açısından daha faydalı olacaktır.

2-) Bengal Kedisi

Kedi cinsleri - Bengal kedisi
Tüylerindeki desenleri ile büyük kedilere benzeyen Bengal kedisi, görüntülerinin aksine oldukça uysal bir türdür.

Bengal ismi Hindistan’da bir bölge olsa da bu kedilerin anavatanı orası değildir. Bu tür, çitaların görünümü kedilere aktarmak için 1980’lerde yapılan genetik çalışmalar ile ortaya çıkmıştır. İlgi seven ve oldukça meraklı bir tür olan Bengal kedisi, oyun delisidir diyebiliriz. Atletik özellikleri nedeniyle başınızı döndürebilirler. Ayrıca dar alanlar yerine daha geniş alanları sevdikleriniz belirtmekte fayda var.

3-) Siyam Kedisi

Kedi cinsleri - Siyam kedisi
Siyam kedileri, görüntüleriyle adeta gören herkesi büyüler.

Görüntüsüyle oldukça farklı bir güzelliğe sahip olan Siyam kedisi, Tayland kökenlidir ve 1400’lü yıllardan beri var oldukları bilinmektedir. Fakat tanımları ise 19. Yüzyılın sonlarına doğru hediye olarak İngiltere’ye gitmeleri ile gerçekleşmiştir. Üçgene yakın şekilli yüz, atletik yapı ve renkli gözler ilk öne çıkan özellikleridir. Siyam kedileri ilk doğduğunda krem rengi olur. Zamanla büyüdükçe yüzü, kulakları, kuyruğu ve arka patileri farklı bir renk alır. Siyam kedileri oldukça konuşkan bir türdür. Adeta sahipleriyle sohbet eder gibi konuşmalarını duymanız mümkündür. Dost canlısı ve sakin olmalarıyla da bilinirler.

4-) Scottish Fold

Kedi cinsleri - Scottish Fold
Scottish Fold, tatlı ve oldukça sempatik bir türdür.

Yumuşacık tüyleri ve içe kıvrılmış kulakları ile bilinen Scottish Fold’lar sahiplerine sıkıca bağlıdır. Kulaklarının kıvrık olması aslında genetik bir mutasyon sonucudur. 1960’lı yıllarda Britanya’da melezlenerek ortaya çıkmıştır. Çok hareket etmeyi sevmezler. Sakin ve uyumlu olan bu tür, günün her anında yaşam alanının tadını çıkarmayı sever. Yavaş hareket etmeleri ve uyumlu olmaları ile bilinirler. Yavruluk dönemindeki hareketli aylardan sonra çabuk kilo almaya başladıklarından beslenmelerine özen göstermek gerekir. Mama seçimi bu nedenle oldukça önemlidir.

Uzun Tüylü Kedi Cinsleri

Kısa tüylü kedilerin aksine daha uzun tüylere sahip olan kediler, oldukça sevimli görünürler. Fakat tüy bakımına dikkat etmek ve yaşam alanında düzenli tüy temizliği yapmak gerekir.

1-) Persian Cat – İran Kedisi

Kedi cinsleri - Persian
Persian, güzelliği ile gören herkesi kendine hayra bırakır.

Yuvarlak yüz hatları, tüylü yapısı, basık suratı ve ters kalp şeklindeki ağzı nedeniyle oldukça dikkat çekici bir tür olan Persian, sakin yapılı bir türdür. Beyaz, sarı ve gri renklerde olabilir. Sahibine oldukça bağlıdır ve ev yaşamına bayılır. Miskin olsalar da iletişim kurmayı ve oyun oynamayı sever. Fakat çok kalabalık veya sesli ortamlarda mutsuz olur. Bu nedenle sessiz bir ortam sağlamanız kedinizi oldukça mutlu edecektir.

2-) Van Kedisi

Van kedisi
Van kedisi, eğitim alabilen nadir türler arasında yer almaktadır.

İki gözünün farklı renklerde olmasıyla tanınan Van kedisi, hayranlık uyandıran türler arasında yer alır. Bir gözü kehribar, diğer gözü ise mavi olan bu türün aynı renk gözlü olanları da olabilir. Yumuşacık uzun tüyleri ve kabarık kuyruğu ise diğer öne çıkan özellikleridir. Ek olarak suyu seven ve hatta yüzebilen Van kedisi, bu özelliğini suda avlanırken geliştirmiştir. Oldukça hareketli bir tür olduğundan dar alanları pek sevmez. Sevilmekten, oyun oynamaktan ve kucağa kıvrılmaktan hoşlanır. Zeki ve sadıktır.

3-) Ragdoll

Ragdoll cat
Ragdoll, oyuncu bir türdür.

Uzun ve yumuşacık tüyleriyle oldukça sevimli görünen Ragdoll, kendine has masmavi gözleriyle tanınır. Beyaz, krem ve kahverengi tonlarında tüyleri olabilir. Sevilmeyi ve oymayı oldukça seven tür, sahibine oldukça düşkündür. Kediler arasında oyun oynamayı en çok seven tür olarak da tanınmaktadır. İlerleyen yaşlarda çok fazla hareket etmeyi sevmediği için beslenmelerine özen göstermek gerekir. Bu nedenle veteriner kontrolünde bir beslenme programı izlenmesi en iyi yöntemdir.

4-) Munchkin

Munchkin cat
Munchkin, sevimli ve bir o kadar sıcakkanlı bir türdür.

Yüz şekilleri ve renkleri değişen Munchkinler, kısa bacaklarıyla her yerde kendilerini belli eder. Bacak boyu diğer kedilerin yarısı kadar uzunluktadır. Bu nedenle diğer kediler kadar hoplayıp zıplayamazlar. Fakat bu hareket etmeyi sevmedikleri anlamına gelmesin. Oldukça hareketli bir türdür. Çok meraklı ve kuralları öğrenmeye açık bir karakterleri vardır. Ayrıca sevecen ve sıcakkanlı olduklarından eve gelen misafirlerle de anlaşma sorunu yaşamazlar.

Kedinizin doğum gününü kutlamak ve eğlenceli ürünleri kendisine hediye etmek için “Kedi Doğum Günü Malzemeleri” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

En çok bilinen ve merak edilen kedi cinsleri hakkında bazı bilgiler verdiğimiz yazımız burada sona eriyor. Tabii ki anlatamadığımız ve oldukça güzel olan birçok kedi türü daha var. Kedinizin ihtiyaçları için Çiçeksepeti Extra’yı ziyaret etmeyi unutmayın!

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir