Kültür & Sanat

Feng Shui Felsefesi ve Çiçekler

Feng Shui felsefesinde çiçeklerin yeri nedir? Hangi çiçek huzur ve zenginliğin enerjisini barındırır? Çiçekler eve bereket getirir mi? Gelin Feng Shui ve çiçekler arasındaki ilişkiyi birlikte inceleyelim.

Feng Shui’yi duymayan, bilmeyen kaldı mı? Tam olarak ne işe yaradığını bilmese de herkes bu kelime grubunu duymuştur bir yerlerden. “Eve bereket getiren şeyler” olarak yorumlanır çoğu zaman. Feng ve Shui kelimeleri “rüzgar” ve “su” anlamına gelerek oluşturuyor Feng Shui’yi. Doğada mevcut olan yaşam enerjisini, hayat sürülen ortamlarda harekete geçirme yöntemlerini gösteren oldukça eski bir Çin öğretisi Feng Shui.

feng shui felsefesi ve çiçekler
Görsel: avso.org

Eşyaların, insanların üzerinde önemli derecede etkisi olduğuna inanılan bir felsefe. Her eşyanın kendine ait ve etrafa saçtığı bir enerjisi mevcut. İçinde yaşanılan ortamları dekore etmek de Feng Shui’nin önemli bir parçası. Yakın Doğu Üniversitesi’nin konu ile ilgili verdiği bilgiye dayanarak kişilerin içinde yaşadıkları çevreden aldıkları enerjinin onların sağlık, mutluluk ve başarı gibi değişkenlerini direkt olarak etkilediğini söyleyebilmek mümkün. Bu sebeple dekorasyon asla göz ardı edilmemeli. Feng Shui’ye göre dekorasyon yapmayı az çok herkes biliyor. Ana ne kadar doğru bilindiği elbette tartışılır. Fazla eşyaları atmak olarak yorumlayanların sayısı da hiç az değil :)

Sıklıkla uygulanılan Feng Shui tarzı dekorasyonlar oturma gruplarının arkası kapıya dönük olmasın, çok köşeli eşyalar kullanma, kullanıyorsan da üzerine yuvarlak bir eşya koy vs şeklinde. Peki, çiçek seçimi ve kullanımının da Feng Shui’de yeri olduğunu biliyor musunuz?

Evlerimizin en kıymetli dekorasyon malzemelerinden biri olan çiçekler elbette Feng Shui’de dışlanmamış. Çiçekler canlıdır ve enerjileri de inkar edilemez. Aslında her kültürde çiçek berekettir, candır, ferahlıktır. Ama Feng Shui’ye göre çiçeklerin özel bir rolü varmış. ‘Evin içinde çiçek olması her zaman iyi enerji ve iyi şans anlamına gelir’ diyor Feng Shui. Ama iş bu kadarla bitmiyor.

feng shui ve çiçekler
Görsel: thespruce.com

Feng Shui’nin binlerce kuralı olur da çiçekler için kuralları olmaz mı?
Eviniz ya da ofisiniz için çiçek seçerken, çiçekleri yerleştirirken dikkate almanız gereken Feng Shui kuralları:

Çiçekleri, iş yerinizdeki odanızın güneydoğu tarafına yerleştirin. Yapma çiçek kullanabilirsiniz; ama kurutulmuş çiçekler kullanmayın. Ev için tavsiye her zaman canlı çiçeklerdir.

 • Evde kurutulmuş çiçek saklamak konusuna gelince, Feng Shui felsefesi bunun kötü enerji verdiğini ve evde asla ölmüş / solmuş çiçek barındırmamayı öğütlüyor.
 • Patronunuza, doğum gününde bile kesinlikle kırmızı çiçekler göndermeyin. Diğer renkler olabilir. Hatta mümkünse sarı çiçekleri tercih edin.
 • Bir bahçede her renkten çiçek yararlıdır ve Chi enerjisini çoğaltır. (Chi nedir?  Kozmik enerji)  En iyi çiçekler pek çok çiçeği ve yeşil yaprakları olanlardır.
 • Uzun ömürlü bitkiler bolluk, uzun yaşam ve sağlık simgeledikleri için tercih edilir. Evlerinizde ve ofislerinizde sıklıkla tercih edebilirsiniz.
 • Bahçenizde Feng Shui’nin en sevilen beş çiçeğini ihmal etmeyin. Bunlar; şakayık, krizantem, manolya, orkide ve lotus.
 • Yaprakları sivri çiçekler Chi enerjisini uzaklaştırır. Daha yuvarlak yapraklı çiçekleri tercih etmeye özen gösterin. Sivri yapraklı çiçekler kötü müdür peki? Elbette hayır. Ama bunları evinizden ziyade bahçenizde büyütebilirsiniz.
 • feng shui
  Görsel: thespruce.com

  Ev içinde dikenli bitkilerden ve çiçeklerden kaçının. İlla dikenli çiçek istiyorsanız bunları da sivri yapraklı olanlar gibi bahçenizde kullanabilirsiniz.

 • Hem bahçenizdeki hem de evinizdeki çiçekleri düzenli olarak budayın. Olması gerekenden fazla gelişmiş çiçek de Feng Shui’de çok tercih edilmeyenler listesinde.
 • Nergisin, eğer yeni yıla girişte tohumlandırılırsa yılın 12 ayında iyi şans getirdiğine inanılıyor. Evin kuzeydoğusunda konumlandırılırsa açık kafalılığı, cömertliği ve iletişimi destekler. Yine de aşırı kullanımdan kaçının. Nergis yetiştirilmesi ile ilgili detaylı bilgi sahini olmak için ilgili yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.
 • Şakayık, uzun süreli ve dayanıklı ilişkileri temsil eder. İş yerleri için uzun ömürlü bir hayat dilemeye oldukça müsaittir.
 • Lotus, doğanın mucizesidir. Saflığı ve mükemmeli temsil eder. Çin tınında tohumu ve yaprakları olmak üzere Lotus’un her yeri tedavi için kullanılır. Sağlıklı bir evi temsil eder.
 • Krizantem (Kasımpatı)’in eve mutluluk, uyum, ahenk ve bol bol kahkaha getirdiğine inanılır. Kasımpatı çiçeğinin bakımı ve yetiştirilmesi ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabileceğiniz yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.
 • Zambak bereket simgesidir. Her evde olmalıdır. Zambak için bereket çiçeği demek mümkün.
 • Orkide, dekorasyonda en çok tercih edilen çiçektir. Feng Shui’de doğurganlık ve bu bağlamda da bereket simgesidir. Doğal bir simetri oluşturur, ruhsal gelişime yardım eder, güzellik ve saflığı temsil eder.
 • Uğursuz çiçekler diye bir şey söz konusu değildir. Sadece evde veya bahçede yetiştirilmesi önerilen çiçekler vardır.
Ev dışında bahçe için tercih edilen Feng Shui kuralları;
feng shui bahçe dekorasyonu
Görsel: bonsaigurus.com

Karahindibalar Feng Shui açısından çok yararlıdır; aile üyelerini kazadan beladan koruduğuna, sağlıklarını kolladığına inanılır. Ayrıca para simgesidirler. Sardunyalar bahçenin güneydoğu bölümüne dikilmelidir, çobanpüskülü para çeker, bu nedenle güneydoğu yönüne uygun bir çiçektir. Gülhatmi de evdeki orkideler gibi üretkenliğin simgesidir ve çocuk isteyen çiftlerin evlerinin batı ve güneybatısına dikilmesi gerekir.

İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Feng Shui Paradigması olarak mekansal deneyim konusunu incelemiş ve insanın çevresi ile olan ilişkisini şu şekilde açıklamış; Nesneler bizlere geçmiş başarılarımızı ve deneyimlerimizi hatırlatır. Özgeçmişimizin somut halde ifade ediliş biçimi gibidirler. Bu sebeple aslında benliğimizin uzantısıdırlar.

Yani eşyalar yalnızca şuanın enerjisi ve hissettikleri ile barınmaz. Onlar geçmişimizden gelirler.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir