Kendin Yap (DIY)

Gözlük Camı Temizleme Yöntemleri

Düzenli olarak gözlük kullanmak zorunda olanlar veya güneş gözlüğü tutkunlarının en büyük sorunları; gözlük camı kirlenmesi ve yeterince temizlenmemesi problemidir. Soğuk ve yağmurlu havalarda ıslanan, yaz aylarında ise nemden kirlenen camların düzenli temizlenmesi önemlidir. Ancak doğru temizleme yöntemleri ile temizleme yapmazsanız camlar çizilebilir ve puslu bir görüntü elde edersiniz. Bu yazımızda gözlük camı temizleme yöntemleri sizi bekliyor.

Gözlük camında biriken toz, kir ve nem gibi detaylar düzenli temizlenmediğinde camların çizilmesine veya renginin değişmesine neden olur. Bu durumun önüne geçmek için öncelikle gözlük camlarını peçete, ıslak mendil, kazak, tişört veya havlu ile silmemelisiniz. Gözlük camlarının düzenli olarak mikrofiber bezler ile temizlemesi gerekir. Ancak sadece mikrofiber bezle temizlemeniz de yeterli gelmeyecektir. Bunun için yazımızda yer alan yöntemleri kullanabilirsiniz.

Gözlük Camı Temizleme Tüyoları

Gözlük camı temizleme tüyoları
Aşağıda “Gözlük camı nasıl temizlenir?” sorusunun cevabını bulabilirsiniz.
  • Gözlük camı temizleme konusunda ilk olarak karbonat ve tuz karışımını deneyebilirsiniz. Bir çay kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı tuzu az suyla karıştırarak bir macun elde edin. Tuzu iyice eritmeye özen gösterin. Bu karışımı bastırmadan cama sürün ve ılık su ile temizledikten sonra mikrofiber bezle silin. Ufak çiziklerden böylece kurtulabilirsiniz.
  • İkinci yöntem olarak bebek şampuanı kullanabilirsiniz. Bebek şampuanını bir bez üzerine dökün ve camı temizleyin. Sonrasında ılık su ile durulayıp mikrofiber bezle temizleme işlemini tamamlayın.
  • Sirke, tüm alanlarda olduğu gibi gözlük camı temizleme konusunda da başarılıdır. Beyaz sirkeyi bir beze döküp silerek hem çiziklerden kurtulabilir hem de camların parlamasını sağlayabilirsiniz.
  • Diş macunu camlar için etkili bir temizleyicidir. Macunu camların üzerine bir miktar sıkıp 10 saniye kadar ovalayın ve sonra ılık su ile durulayın. Burada peeling tanecikli diş macunu kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Taneli macunlar camda çiziklere neden olur.
  • Mikrofiber bezi bir kap içerisinde karıştırdığınız sıvı sabun ve karbonat karışımına batırın. Sonra bu bezle camları silip kuru bir bezle kurulayın. Bu yöntemde hijyen açısından oldukça faydalıdır. Ayrıca ufak çiziklerden kurtulmanızı da sağlar.
  • Gözlük camı temizleme solüsyonları en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Gözlük camları için özel olarak hazırlanan bu temizleme ürünleri sayesinde gözlüklerinizi ilk günkü gibi parlak ve temiz tutabilirsiniz. Sprey veya sıvı formatta sunulan solüsyonu camlara sıkıp sonrasında mikrofiber bezle camları kurulamanız yeterli olacaktır.
  • Son olarak parlatma etkisi yüksek olan limonlu bir karışım önerimiz var. Limon suyu ve bulaşık deterjanını bir kapta karıştırın ve bu karışımı camlara döküp hafifçe ovalayın. Sonrasında durulayıp kuru bir mikrofiber bezle kurulama işlemi yapın. Gözlük camlarınız oldukça parlak ve yeni görünecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

gözlük
Gözlük camı temizleme yöntemleri hakkında en çok sorulan sorular ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.
  • Gözlük camı temizlerken en çok yapılan hatalar nelerdir?

Gözlük camını günlük olarak temizlerken narin bir şekilde yapmalısınız. Sadece mikrofiber bez kullanmalı ve ıslak mendil vb. ürünlerden uzak durmalısınız.

Gözlüğü kullanmadığınız zamanlarda size verilen saklama kutusunda tutmanız olası kazaların önüne geçmenize ve gözlüğü korumanıza yardımcı olur.

Gözlük camı durularken mutlaka içme suyu kullanın. Musluk sularında bulunan yüksek kireç cama zarar verir ve zamanla bozulmasına neden olur.

  • Gözlük camı neden çizilir veya sararır?

Çok sıcak veya çok soğuk havalar gözlük camları için zararlıdır. Bu nedenle yaz sıcaklarında gözlüğünüzü direkt olarak güneş altında bırakmanız camların sararmasına neden olabilir. Gözlüğü kullanmadığınız zamanlarda dış etkenlerden korumak için saklama kutusunda tutmanız en faydalı yöntemdir. Bunun dışında gözlüğü kıyafetlerinizle silmek, uzun süre kirli bırakmak gibi nedenler camların çizilmesine neden olur.

  • Bozulan gözlük camı nasıl temizlenir?

Yukarıdaki yöntemleri deneyerek ufak çizikler ve kir kaynaklı sorunları geride bırakabilirsiniz. Ancak camlarda bulunun büyük sorunları gideremezsiniz. Gözlük camlarında geçmeyen çizikler ve puslu bir görüntü varsa en kısa zamanda yenilemenizi tavsiye ederiz.

Gözlük çerçevesi, güneş gözlüğü ve gözlük bakımına dair tüm ürünleri Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir