Kendin Yap (DIY)Yaşam Tarzı

Pratik ve Etkili Yöntemlerle Süet Çanta Nasıl Temizlenir?

En çok tercih edilen çanta türlerinin başında gelen süet çanta, hem sportif hem de klasik kombinlere farklı bir hava katabilen ender parçalardandır. Geniş bir kullanım alanı olması ve şık görüntüsü nedeniyle birçok yerde sıkça görebilirsiniz. Ancak şık olmasının yanında getirdiği bir soru işareti vardır; temizlik! Peki, süet çanta temizliği nasıl yapılmalı ve nelere dikkat edilmeli?

Süet çanta modelleri
Yumuşak dokulu ve çok yönlü bir malzeme olan süet, temizlik konusunda dikkat edilmesi gereken bir yapıya sahiptir.

Temizlemesi zor olması ve narin bir tür olması nedeniyle birçok kişi süet çanta kullanmaktan kaçınıyor veya kirlenmesinin önüne geçmeye çalışıyor. Ancak kirlenmesi sorun değil, sadece nasıl temizleneceğini bilmeniz yeterli!

  • Süet çanta temizliği için lekenin türü son derece önemlidir. Eğer lekeye uygun temizlik yapılmazsa çantanız üzerinde kalıcı bir hasar oluşturabilirsiniz.
  • Süet çantaları sudan uzak tutmanız gerekir. Bu nedenle su ile temizlik fikrini kafanızdan direkt olarak çıkarmalısınız.
  • Süet çanta ile yağışlı havalarda kaldığınızda çantayı korumanız önemlidir. Eğer sulu bir leke bulaştıysa çanta üzerini kuru bir peçete ile kurulamalısınız. Bu işlemi yaparken oldukça hızlı olmanız, hasarı azaltmak açısından oldukça önemlidir.

Süet çanta temizliği yaparken kullanabileceğiniz etkili yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.

1-) Fırça ile Temizleme

Süet çanta temizliği - süet fırçası ile temizlik
Süet fırçası, çantanızın temizliği ve bakımı için önemli bir yardımcıdır.

Çantanın kirlenmesine neden olan leke, sulu bir leke ise ve çanta yüzeyine yayılmışsa kumaşın kurumasını beklemeniz gerekir. Kuruma sonrasında süet için özel tasarlanan süet fırçası ile yüzeyi nazik bir şekilde fırçalayabilirsiniz. Eğer süet fırçanız yoksa bir kumaş fırçası veya diş fırçası ile temizlik yapabilirsiniz.

Süet fırçası, leke dışında çantanın bakımı içinde kullanılan bir üründür. Düzenli bir şekilde çantanızı kumaş boyunca aynı yöne fırçalayarak bakımını yapabilirsiniz. Böylece daha iyi görünecek ve yüzeyinde biriken tozlardan kurtulacaktır.

2-) Buhar İle Temizleme

Süet çanta temizliği - buhar ile temizleme
Çantanızı ıslatmadan buharla temizleyebilirsiniz.

Süet çantanın ıslanmaması konusunu daha önce belirtmiştir. Bu nedenle çantanızı kuru tutmanız oldukça önemli. Ancak zorlu bir leke ile uğraşıyorsanız, biraz da olsa kumaşı ıslatmanız gerekebilir. Bu durumda hafif nemli bir bez kullanabilirsiniz. Daha etkili bir yöntem olarak ise süet çantanızı biraz buharda tutarak ıslatmadan temizleyebilirsiniz. Bu yöntem için bir kaba sıcak su doldurun ve ardından çantanın lekeli kısmını kaba yaklaştırarak buhardan faydalanın. Ancak işlem sırasında çok uzun süre tutmayın ve çantanın ıslanmadığından emin olun.

3-) Silgi İle Temizleme

Süet çanta temizliği - silgi ile temizleme
Süet çanta temizliği için silgi iyi bir alternatiftir.

Çantanızın kumaşında kuruyup kalan bir leke varsa bunu herhangi bir silgi ile temizleyebilirsiniz. Ancak seçtiğiniz silginin renksiz veya beyaz olmasına dikkat etmelisiniz. Renkli silgiler, alanı temizlerken süet çantanızın kumaşına renk aktarabilir. Bu durumda size yeni sorunlar yaratacaktır. Bu nedenle silginin temiz ve renksiz olmasına özen göstermek gerekir. Temizleme öncesinde alanda bir ıslaklık varsa peçete ile alanın iyice kurulayın. Islaklığı alma adımından sonra alana birazcık tuz veya karbonat dökebilirsiniz. Bu lekede var olan yağın emilmesini sağlayacaktır. Sonrasında leke kuruyunca silgi ile alanı temizleyebilirsiniz.

4-) Sirke İle Temizleme

Sirke
Doğal bir temizlik ürünü olan sirke, süet çanta temizliğinde de oldukça etkilidir.

Sirke, oldukça güçlü ve doğal bir temizleyicidir. Bu nedenle birçok alanda temizlik için tercih edilmektedir. Süet çanta temizliğinde de kullanılan yöntemlerden biri olan sirkeyi çantanızdaki lekeden kurtulmak için kullanabilirsiniz. Bunun için ilk olarak az bir miktar sirkeyi temiz bir beze dökün. Ardından bezin ıslak değil, nemli olduğundan emin olun.  Sonrasında bezi lekeli yere oval ve yumuşak hareketlerle sürün. Bu işlemden sonra çantanızı kurumaya bırakarak bir süre beklemeniz yeterli olacaktır.

5-) Talk Pudra İle Temizleme

Talk pudra
Çantanızı yağlı lekelerden talk pudra ile kurtarabilirsiniz.

Talk pudranın bir temizlime ürünü olması size şaşırtıcı gelse de süet çanta temizliğinde kullanılan bir yöntemdir. Islanarak veya yağ ile lekelenen çantalarda lekeleri çıkarmak için kullanabilirsiniz. Her zamanki gibi çanta üzerindeki nemi veya yağı önce bir peçete ile almalısınız. Sonrasında leke üzerine bir miktar talk pudra sürüp çantayı bir gece boyunca bekletin. Sabahında çantanızdaki tozu kaldırın ve lekeden kurtulun. Tozu almak için silgi, fırça veya sirke ile temizleme yöntemlerinden birini kullanabilirsiniz.

6-) Süet veya Kumaş Temizleme Spreyi İle Temizleme

Kumaş temizleme spreyi
Doğal malzemeden üretilen temizlik spreyleri ile çanta temizliği yapabilirsiniz.

Kumaş temizleyici ürünler, süet çanta temizliği için kullanılabilir. Kimyasal bir madde içermeyen bu özel temizleyiciler genelde derilere özgü üretildiği için çanta üzerinde bir deformasyona neden olmaz. Bunun dışında çantanızı korumak adına süet bakim spreyi kullanabilirsiniz. Düzenli bakım ile çantanızı ilk günkü gösterişli haliyle kullanmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca rengini korumanız ve daha uzun süreli kullanım içinde bakım yapmanız faydalı olacaktır.

Süet çanta temizliği için ihtiyacınız olan tüm temizlik malzemelerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir