GÜL VE BUDİST TAPINAĞI


image (24)

Bir gün Uzakdoğu’daki bir Budist tapınağına, kendi içsel yolculuğunda olan ve bilgeliğin gizemlerini çözmek isteyen bir adamın yolu düşmüş. Bu Budist tapınağına girmenin tek yolu varmış, tapınakta yaşayan Budistlerin sezgisel olarak kapının dışında birinin olduğunu anlamaları ve onları içeri öyle buyur etmeleri gerekiyormuş. Yabancıların kapıyı çalarak ya da birine seslenerek içeri girmesi yasakmış. Zaten kapıda da ne bir zil ne bir tokmak varmış.

Bunu bilen yabancı da kapıda öylece durup, kapının açılmasını beklemiş. Bir zaman sonra kapı açılmış ve kapıya gelen Budist adama bir süre bakmış. Beden diliyle selamlaştıktan sonra, sözsüz olarak konuşmaya başlamışlar. Budist, adamın tapınağa girmek ve orada kalmak istediğini anlamış.

Budist, içeri girmiş ve elinde ağzına kadar su dolu olan bir kase ile geri gelmiş. Adama anlatmak istediği şey, tapınağın dolu olduğu ve onu kabul edemeyecekleriymiş.

Adam, Budistin elindeki kaseyi görünce tapınağın bahçesine gitmiş ve elinde bir adet gül yaprağı ile geri gelmiş.  Gül yaprağını usulca suyun üstüne bırakmış. Gül yaprağı, suyu taşırmamış ve suyun üstünde yüzmeye başlamış.

Bunu gören Budist, adamın önünde saygıyla eğilmiş ve kapıyı açarak onu tapınağa kabul etmiş. Çünkü suyu taşırmayacak bir gül yaprağına her zaman yer varmış…

 

Birbirinden güzel güller CicekSepeti’nde..


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş