Nazlı Güzel Manolya


20
30 shares, 20 points

MANOLYA

‘Görüntüsüne aldanmayın, dayanıklıdır’ diyemeyeceğiz bu sefer bu çiçek için. Görüntüsüne aldanabileceğiniz bir çiçek manolya. Narin görünüdür. Gerçekten narindir de. Kokladığınız zaman burnunuzun değdiği yer hemen zedelenir ve kahverengi bir renk alır hatta. ‘Koklamaya kıyamadığımız’ çiçektir manolya.

İnternetteki kaynaklara göre çeşit çeşit rivayet var manolya ile ilgili. Mesela eskiden Çin’de bu bitkiye sahip olma hakkı sadece imparatora aitmiş. İmparator da bazen takdirini göstermek için manolya kökü hediye edermiş eşe dosta.

Başka bir rivayete göre de manolya ağacı diken kimse kısa süre sonra aşkı bulurmuş. Bu yüzden uğurlu çiçek derler manolya için.

İstanbul’da ise Boğaz’da baharı haber veren çiçeklerdendir manolya. Bebek semtinin çiçeği gibidir manolyalar.

Manolya aslında bir çiçeğin adı değil. Kuzey Amerika’nın güney bölgelerinde yerli olarak, dünyanın birçok ılıman bölgesinde, özelikle Avrupa ve Türkiye’de de yetişen odunsu ve çiçek açan bütün bir familyanın genel adı. Bilinen 12 cins ve 220 türü var. Ülkemizde Karadeniz kıyıları ve Marmara Bölgesi’nde yetiştiriliyor.

  • Manolya her mevsim yeşil rengini koruyabilen bir çiçek. Ama şölenini Mayıs – Ağustos aylarında yaşatıyor.
  • İri ve gösterişli çiçekleri sarı, beyaz, kırımızı ve mor renginde olabilir. Hoş bir kokuya sahip.
  • Nemli, gevşek, derin, besince zengin, iyi drenajlı ve asidik toprak seviyor. Kirece karşı hassas bir çiçek.
  • Bazı kaynaklar -10 C sıcaklıklara kadar dayandığını söylense de asıl hoşlandığı ılıman iklim. Genel kanı soğuk iklim şartlarında korunmaya ihtiyaç duyduğu. Bir de deniz soğuğundan hoşlanmıyor.
  • Her çiçek gibi manolyalar da güneş seviyor. Bahçenizin güneş gören herhangi bir yeri uygun onun için. Eğer evinizde manolya çiçeği yetiştiriyorsanız o zaman da yaz aylarında cam kenarları manolyalar için biçilmiş kaftan.
  • Manolyayı büyük bir saksıda yetiştirdikten sonra kökleri ile bahçenize yetiştirebilirsiniz.
  • Manolyaya potasyumlu gül gübresi verebilirsiniz.
  • Manolyaya evde değil de bahçede bakacaksanız bilmeden gereken birşey daha var; çapalanmaktan hoşlanmıyoruz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir