Kız Bebekler İçin Kullanılabilecek Çiçek İsimleri


40
2 shares, 40 points

Yeni doğan bebeğe isim koymak hayli zordur. Çünkü bebeklikten yetişkinliğe giden yolda, hayatı boyunca taşıyacağı isim seçilir.

Konulan ismin güzel bir anlamı olmalı, kulağa hoş gelmelidir. Kız bebek isimleri, erkek bebek isimlerinden daha çeşitlidir ve seçmesi de bu yüzden daha zahmetlidir.

Yeni doğan kız bebeğe bir çiçeğin ismini vermek ise çok eski bir gelenektir.

Bebeğe çiçek ismi konulduğunda, bebek büyüdüğünde onun çiçekler kadar güzel olacağına inanılır.

Bu inancın yanı sıra, çiçek isimleri oldukça pozitif anlamlıdır ve güzel çağrışımları vardır, söylenişleri bile insanı mutlu eder. Bebeğinize eğer çiçek ismi koymaya karar verdiyseniz, sizin için kadın ismi de olabilen çiçek isimlerini ve anlamlarını alfabetik sıra ile derledik:

 • AÇELYA: Nefse hakimiyet anlamına gelir. Aynı zamanda hoş ve ihtişamlı çiçeklere sahip olması ile de sevgiliye olan hasreti ve ulaşamamanın verdiği hüznü de simgeler.
 • AKASYA: Akasya çiçeği genel olarak saf, temiz sevgiyi ifade eder. Güzel duyguların simgesidir bütün çiçekler gibi.

-AKASYA(PEMBE VEYA KIRMIZI): Güzellik, zarafet ve incelik demektir. Seni beğeniyorum anlamına da gelmektedir. 

-AKASYA (BEYAZ): Dostluğu simgeler. Dostlara kıymet verenlerin, arkadaşlarını çok sevenlerin çiçeğidir.

-AKASYA (SARI): Platonik aşkı simgeler sarı akasya. Dile getirilmeyen, dile getirilmeye utanılan sevdanın çiçeğidir.

ay çiçeği ve bebeklerAYÇİÇEK: Ay gibi parlak ve çiçek gibi güzel olan demektir. Ayçiçeği, güneş doğduğu anda güneşe doğru döner ve batarken de onu izler. Bu sebeple güzelliğini güneşten alır. Güneş kadar güzel yüzlü olan demektir Ayçiçek.

 • BUKET: Çiçek demeti demektir. Bütün çiçeklerin güzelliğinden bir parça almak demektir. Tüm çiçeklerin güzelliğini yansıtmak demektir isim olarak kullanıldığında.
 • BURÇAK: Baklagillerden, taneleri yem olarak kullanılan bir bitkidir.  Hem kız bebeklere hem de erkek bebeklere isim olarak verilebilir. Burçak ismine sahip olanlar ön sezileri kuvvetli, algılama gücü ve mantık yürütme kabiliyeti yüksek kişilerdir.
 • ÇİÇEK: Bir bitkinin değişik renklerle bezenmiş kokulu bölümü diyor sözlükler çiçek için. Ancak çiçek hayat demektir. Yaşamın kaynağı demektir. Güzellik ve mis koku demektir. Bir bebeğe çiçek ismi vermek demek ona doğanın en güzeli demektir. (Meraklısına Wikipedia,Çiçek)
 • DEFNE: Zarif kızlara verilebilecek bir isimdir. “Şan, ün, görkem” anlamı taşır bu sebeple genellikle terfi eden kişilere gönderilir.
 • DEMET: Bir arada bağlanmış çiçek, deste demektir. Demetin de anlamı buket gibidir. Çeşitli çiçekleri kapsar.
 • FULYA: Fulya, bir dönüşümün hikayesidir. Karlar prensi kardelen oluşun hikayesi. bu sebeple fulya, aşkı uğruna bir olmayı, birlik olmayı göze alan bir çiçektir.
 • GELİNCİK: Yazın kırlarda yetişen, parlak kırmızı renkli bir çiçektir. Unutulamayan aşkları simgeler.

gül ve bebek

 • GÜL: Sevgiyi en güzel ifade edebilen çiçektir.

-GÜL (PEMBE): Gönlüm sende diyen çiçektir.

-GÜL (KIRMIZI): Seni seviyorum; ihtirasla bağlıyım sana demenin güzel bir yoludur.

-GÜL (BEYAZ): Masum sevginin yansımasıdır.

 • GONCA  “Genç ve güzelsin.” demek anlamına gelen gül çeşididir. Körpecik manasına da gelir. Henüz açmamış gül demektir. Yeni umutların, gelecek güzel günlerin habercisidir. Aynı büyüyünce güzel bir güle dönüşecek kızınız gibi, yeni doğan bir gül anlamına gelir.
 • GÜLÇİÇEK: Çiçekler kadar özellikle çiçeklerin en güzeli gül kadar güzel demektir. Balçiçek ismi de bunun başka bir versiyonudur. O da aynı düşünce ile bal kadar çiçek kadar güzel anlamına gelir.
 • GÜNÇİÇEK: Ayçiçek, ayçiçeği demektir. Onun da yukarıda bahsettiğimiz gibi ay kadar güneş kadar güzel anlamı vardır.
 • İPAR: Yüksek dağların kar tutmayan yerlerinde yetişen çiçektir. Bu ismi taşıyan kişiler kırılgan ve narin oldukları kadar kendilerinden de emin kişilerdir.
 • KARDELEN: Kar kalkmadan çiçek açan süs bitkisidir. Karların içerisinde, soğuğa inat çiçek açarlar. Yeniden doğuşun, ümidin temsilidir Kardelen ismi.
 • LALE: Aşkı ifade eden zarif bir çiçektir. Kendi mevsimi haricinde açmaz. O sebeple özeldir. Zamanın kıymetini bilenlerin çiçeğidir.

-LALE (KIRMIZI): “Aşkımı itiraf etmek istiyorum!” demektir

LALE (SARI): Umutsuz aşkı ifade eder.

 • MENEKŞE: Yaprakları kalp şeklini andıran, masum bir çiçektir. Alçakgönüllüğü ifade eder.

-MENEKŞE (MAVİ): “Sana sadık kalacağım.” diyenlerin tercihidir.

-MENEKŞE (MOR): “Düşüncelerimi senden alamıyorum” demek isteyenlerin, çekingen aşıkların çiçeğidir.

 • NERGİS: Nergis çiçeği, yunan mitolojisine göre kendine aşık olan bir adamın hikayesinden türemiştir. Kusursuz, dil tutulacak kadar güzel olmayı sembolize eder nergis çiçeği.

Nergis çiçeğine dair daha detaylı bilgi için KENDİNE AŞIK ÇİÇEK: NERGİS  yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

 • NEVGÜL: Yeni açmış gül demektir. Yeni dünyaya gelen gül gibi mis kokulu bir kız bebek için çok uyumlu bir isimdir.
 • NEVRA: Çiçek, özellikle beyaz çiçek demektir. Pamuklar kadar beyaz bir kız çocuğuna berilebilecek ideal isimlerdendir.

papatya ve bebek
PAPATYA: Temiz bir kalbin simgesidir.
SÜSEN: Nisan-Haziran dönemlerinde açan güzel kokulu bir çiçek

 • YASEMİN: Güzel ve çekici anlamına gelir yasemin çiçeği. Aynı zamanda mütevazi ve narin görünüşlü bir çiçek olması sebebi ile duru ve masum duyguların sembolü olmuşlardır.

Yasemin çiçeğine dair daha detaylı bilgi için YASEMİN ÇİÇEĞİNİN ÖZELLİKLERİ  yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

 • YONCA: Uğur getirdiğine inanılan bir süs bitkisidir. Özellikle 4 yapraklı olanı çok kıymetlidir. 4 yapraklı yonca bulanın dileğinin kabul olacağına inanılır. Kabul olan en güzel dileğiniz, güzel kızınız için en uygun isimlerdendir.
 • YOSUN: Suların yüzeyinde ya da dibinde yetişen çiçeksiz bitkidir. Doğallığı sevenlerin severek kullandığı bir isimdir.

Yeni doğmuş bebekler için özel hazırlanmış bebek buketleri CicekSepeti’nde bulabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir