Kendin Yap (DIY)

Gümüş Böceği (Nem Böceği) Nasıl Yok Edilir?

Nemin yüksek olduğu yerlerde görülen ve bazen dönem dönem ortaya çıkan nem böceği, gören herkesin tedirgin olduğu bir türdür. İsmini gümüşü andıran gri renginden alan gümüş böceği nasıl bir türdür, ısırır mı ve nasıl yok edilir? Cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

İsminden de anlaşılacağı üzere rütubetin yüksek olduğu yerlersi seven nem böceği, yüksek hızda çoğalan bir türdür. Dişilerinin günde 20’ye yakın yumurta bıraktığı bu parlak ve uzun böcekler, önlem alınmazsa bir anda alanı istila edebilir. Özellikle evdeki kutu ve bez gibi maddelerden beslenen bu böceklerden kurtulmanın yıllarını anlatmaya başlıyoruz.

Gümüş Böceği Nerelerde Yaşar?

gümüş böceği

İlk olarak bu böcek türünün sıkça görüldüğü yerleri anlatarak başlayalım. Eğer yaşam alanızın birçok bölgesinde gümüş böceği varsa, profesyonel bir ilaçlama yaptırmanızı tavsiye ederiz. Belli bölgeler için ise evde gümüş böceğinden kurtulma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

 • Banyo dolapları: Gümüş böcekleri nemi çok sevdiği için genelde banyo içerisinde karşınıza çıkabilir. Küvetler ve giderlerinden giriş yapan böcekler daha sonrasında saklanmak için dolaplara yerleşir ve orada beslenerek çoğalır. Bu bölgedeki böceklerden kurtulmak için bölgeyi kuru tutmalı ve saklanma yerleri keşfetmelisiniz. Banyo dolaplarındaki tüm dağınık kağıt ve havluları kaldırmanız da önemlidir. Çünkü bunlar böceklerin besinidir. Sonrasında ortamdaki nemi kesmek için nem giderici ürünler kullanarak ortamı havalandırabilirsiniz.
 • Yataklar: Genelde dolap ve banyolarda karşınıza çıkan gümüş böcekleri, nadir de olsa yataklarda da görülmektedir. Böyle bir durumda tüm yatak ve nevresim malzemelerini çıkarıp yüksek ısıda yıkamalısınız. Sonrasında ise mümkün olan en yüksek sıcaklıkta kurutmalısınız. Çünkü böcekler yumurtalarını bırakmış olabilir ve bu yumurtalar oldukça zorlu şartlara dayanıklıdır.
 • Tavan arası veya bodrum: Çatı katları veya bodrumlar gümüş böceği için en iyi yerlerdir. Bu alanları düzenli kontrol etmezseniz, böceklerin alanı istila etmesine neden olabilirsiniz. Borik asit kullanarak düzenli şekilde temizlik yapmanız alanın böcek istilasından kurtulmasına yardımcı olacaktır. Özellikle çatlakların olduğu yerlere bolca dökmeniz yararlı bir yöntemdir.
 • Kıyafet Dolabı: Kıyafet dolaplarında pek görülmese de bu sorunun tamamen önüne geçmek için dolapların iç ve köşe kısımlarında sedir yağı kullanabilirsiniz. Sedir yağı kokusu böcekleri uzak tutacaktır.
 • Evin dış cephesi veya pencereler: Bu tarz alanlarda böceklerle mücadele etmek oldukça zorludur. Bu nedenle profesyonel bir yardım almak ve düzenli ilaçlama yaptırmak en iyi çözümdür.

Gümüş Böceği Doğal Yollarla Nasıl Yok Edilir ?

gümüş böceği yok etme
 • Kendi doğal gümüş böceği tuzaklarınızı hazırlayın: Gümüş böcekleri nişastalı yiyecekleri çok sever. Bu nedenle bir cam kaba un, kuru tahıl veya evcil hayvan maması koyabilirsiniz. Koyduğunuz kabın dışını ise kağıt bant veya bezle sarın. Kaba çıkan böcekler içeri düştükten sonra içeride kalacaktır. İşlemin artısı oldukça kolay ve uygun fiyatlı olmasıdır. Eksisi ise görünüş olarak pek de hoşlanmayacağınız bir sahne görmeniz olacaktır.
 • Gazete kullanın: Eski bir gazeteyi rulo haline getirin ve böceklerin yuvasının olduğu yerlere giderek burada yapay bir yuva oluşturun. Birkaç gün sonra gazeteyi alın ve kapalı bir poşetle dışarı atın. Bu yöntem basit ve etkili olsa da eğer evde evcil hayvan veya çocuk varsa tuzağınızı bozabilir. Bu da böceklerin farklı alanlara dağılmasına neden olabilir.
 • Yapışkan tuzaklar kullanın: Online olarak satılan veya hırdavatçılarda bulabileceğiniz yapışkan tuzaklar bir başka yöntemdir. Bu tuzaklardan alarak gümüş böceği aktivitesi olan alanlara koyabilirsiniz. Birkaç gün sonra yapışmış böcekleri görürseniz tuzağı yenileyerek eskisini atabilirsiniz. Bu işlemin de eskisi çirkin görüntü ve çocuklu veya evcil hayvanlı aileler için pek uygun olmamasıdır.
 • Sedir yağı kullanın: Sedir yağı, gümüş böceklerinden kurtulmak için kullanılan bir uçucu yağ çeşididir. Sedir yağını bir sprey şişesine koyun ve uygulamak istediğiniz alana püskürtün. Ancak alerjisi olanlar ve hassas cilde sahip olanlar için bu işlem soruna neden olabilir. Ek olarak uçucu bir yağ olduğu için işlemin sıkça yenilenmesi gerekir.
 • Kurutulmuş defne yaprağı kullanın: Etkili bir böcek kovucu olan defne yaprağını böcek gördüğünüz alana yerleştirebilirsiniz. Bu işlem böcekleri alanda uzaklaştıracaktır. Ancak haşereleri öldürmek yerine uzaklaştırmada etkilidir.
 • Boraks kullanın: Boraks, gümüş böceklerini yok etmek de en etkili ürünlerdendir. Ancak kullanımı zordur ve dikkatli kullanılması gerekir. Gümüş böceklerini gördüğünüz alana ince bir tabaka olarak yaymanız faydalı olacaktır. Alternatif olarak aynı şekilde diyatomlu toprak da kullanabilirsiniz.
 • Böcek ilacı kullanın: Profesyonel yardım alarak veya gümüş böceği ilacı temin ederek alanları ilaçlatmanız, böceklerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Yaşam alanlarınızı haşerelerden korumak için ihtiyacınız olan ürünleri Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir