Çiçek Bakımı

Böcekleri Uzak Tutan Bitkiler Nelerdir, Hangi Bitki Böcekleri Kovar?

Yaşam alanlarında özellikle yaz aylarında böceklerin sıkça görüldüğü dönemler olur. Her ne kadar temizliğe dikkat etseniz de davetsiz misafirler gelmeye devam eder. Kimyasal ilaçlara hiç bulaşmadan, yaşam alanlarınızı güzelleştirerek böceklerin ziyaretini engelleyebilirsiniz. Nasıl mı? Birbirinden güzel bitkileri yaşam alanlarınızda bulundurarak. Böcekleri uzak tutan bitkiler bu yazımızda sizlerle.

Böcekleri uzak tutan bitkiler nelerdir?
Yaşam alanlarını güzelleştiren bitkiler aynı zamanda böceklerin uzaklaşmasına da yardımcı olur.

Doğanın döngüsünde her canlının yeri ve önemi farklıdır. Fakat bazı canlıları yaşam alanlarınızda görmek sizi hem rahatsız eder hem de sağlığınızla ilgili problemlere neden olabilir. Neyse ki bu durumun önüne geçmek için doğa kendi yöntemlerini de sunar. Eğer yaşam alanlarınızda böceklerle ilgili sorunlarınız varsa ve “Böcekleri uzaklaştırmak için ne yapmalı?” diye düşünüyorsanız, bitkilerden yardım alabilirsiniz. Şimdi gelin böcekleri uzak tutan bitkiler hakkında daha fazla bilgiye birlikte bakalım.

Yaşam alanlarındaki böcekleri doğal yollarla uzaklaştırmak için doğal ilaç yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Böcekleri Uzak Tutmanızı Sağlayacak Bitkiler

1-) Lavanta

Böcekleri uzak tutan bitkiler - lavanta
Lavantanın uzak tuttuğu canlılar: Güve, sivrisinek, karasinek, pire.

Mis gibi kokusuyla birçok kişinin sevdiği lavanta, böceklerin çok sevmediği bitkiler arasında yer alır. Özellikle kıyafetlerinizden uzak tutmak istediğini güveleri uzaklaştırmak için lavanta kullanabilirsiniz. Bu sayede kıyafetleriniz hem mis gibi kokar hem de zarar görmezler. Bunun dışında bahçe veya cam girişlerinde güneş alan yerlere yerleştireceğiniz lavantalar, sivrisinekleri de uzak tutacaktır. Ayrıca pireler de aynı şekilde lavanta kokusunu sevmedikleri için yaşam alanlarınızdan hızla uzaklaşacaktır.

2-) Allium

Böcekleri uzak tutan bitkiler - Allium
Alliumun uzak tuttuğu canlılar: Sümüklü böcek ve yaprak biti.

Bahçeli bir ev veya ofisiniz varsa bahçenizdeki renk renk bitkilere böceklerin zarar vermesini istemezsiniz. Fakat bazen iyi baksanız da böcekler musallat olabilir. Allium, bahçe veya balkonlarınızda bitkilerinize zarar veren yaprak biti ve sümüklü böcek gibi canlıları uzak tutmak konusunda oldukça etkilidir. İki canlı türü de bu güzel bitkisinin kokusunu sevmez ve bulunduğu ortamı terk eder. Böylece bitkilerinizi koruyarak güzelliklerinin uzun süre sizinle kalmasını sağlayabilirsiniz.

3-) Limon Otu

Böcekleri uzak tutan bitkiler - Limon otu
Limon otunun uzak tuttuğu canlılar: Sivrisinek, karasinek.

Yaz günlerinde yaşam alanlarında rahatsız olmanıza neden olan sivrisinek ve karasinekleri uzaklaştırmanın en güzel yolu limon otu bitkisidir. Görüntüsü ile yeşilin en güzel tonlarını sunan bitki, kokusuyla sineklerin uzaklaşmasını sağlar. Sivrisineklerin geçebileceği kapı ve pencere gibi yerlere bitkiyi yerleştirerek sinekleri uzak tutabilirsiniz.

4-) Nane

Böcekleri uzak tutan bitkiler - Nane
Nanenin uzak tuttuğu canlılar: Sivrisinek, karınca, fare.

Yemeklerde oldukça fazla tercih edilen nane, taze haliyle böcekleri uzak tutan bir bitkidir. Keskin kokusu nedeniyle karınca ve fareler nane saksılarının olduğu yerlerden uzak duracaktır. Ayrıca taze nane çok hızlı çoğalan bir türdür ve sivrisinekleri de uzaklaştırıcı etkisi vardır. Bunlara ek olarak naneden elde edeceğiniz yağlar ile böcek kovucu spreyler yapabilirsiniz.

5-) Biberiye

Böcekleri uzak tutan bitkiler - Biberiye
Biberiyenin uzak tuttuğu canlılar: Sebze böcekleri, karasinek, sivrisinek.

Mis gibi kokusuyla mutfakların favori bitkisi olan biberiye, yemek yapımında da oldukça fazla tercih edilir. Lezzeti ve kokusuyla hayatın güzel bir parçası olan biberiye, sivrisinek ve karasinekleri uzaklaştırmada oldukça etkilidir. Kapı ve pencere girişlerinde bulunduracağınız biberiyeler sayesinde sineklerin yaşam alanlarınıza girmesinin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca biberiyeden sprey yaparak dışarı çıktığınızda sineklerden korunabilirsiniz. Bunun için su ve kuruttuğunuz biberiyeleri yarım saat kadar kaynatın. Sonra karışımı süzün ve soğuduktan sonra buzdolabında saklayın. Açık havaya çıkmadan önce vücudunuza sıkın ve sinekler sizden uzak olsun!

6-) Fesleğen

Böcekleri uzak tutan bitkiler - Fesleğen
Fesleğenin uzak tuttuğu canlılar: Sivrisinek, karasinek.

Tıpkı biberiye gibi oldukça güzel kokan ve mutfakların vazgeçilmez bitkileri arasında yer alan fesleğen, sinekler başta olmak üzere böcekleri uzaklaştırıcı etkiye sahiptir. Kapı ve pencere girişlerinde bulunduracağınız fesleğen hem yaşam alanının mis gibi kokmasına sağlar hem de sevmediğiniz canlıların içeri girmesini engeller. Ayrıca taze fesleğeni yemekleriniz de de kullanarak nefis tatlar yaratabilirsiniz.

7-) Krizantem

Böcekleri uzak tutan bitkiler - Kriazantem
Krizantemin uzak tuttuğu canlılar: Karınca, pire, tahtakurusu, hamam böceği.

Renk renk çiçekleri ve görüntüsüyle büyüleyici olan krizantem, iç mekanı havalandırma da oldukça etkili bir bitkidir. Aynı zamanda kokusuyla birçok böcek türünün de sevmediği bir canlıdır. Bu nedenle krizantemi yaşam alanlarınızda bolca kullanarak dekorasyonunuza farklılık katabilir, birçok böcek türünü bu alanlardan uzak tutabilirsiniz.

8 -) Sarımsak

Sarımsak
Sarımsağın uzak tuttuğu canlılar: salyangoz ve bitkilere zararlı böcekler.

Mutfaklarda oldukça fazla tüketilen başka bir bitki olan sarımsak, sağlığa oldukça faydalıdır. Birçok hastalığa iyi geldiği ve metabolizmayı güçlendirdiğiniz bilmeyen yoktur. Sarımsak bitkisi ise böcekleri, salyangozları ve bahçe veya balkonunuzdaki bitkilerinize zarar verecek canlıları uzak tutar. Bu nedenle bitkileriniz korumak adına sarımsağı yanlarında bulundurmanız oldukça faydalı olacaktır.

9-) Tagetes Asteraceae / Kadife Çiçeği

Kadife çiçeği
Kadife çiçeğinin uzak tuttuğu canlılar: Sivrisinek, solucan ve kemirgenler.

Oldukça güzel bir görüntüye sahip olan kadife çiçeği, kokusuyla da sizi büyüleyecek kadar özel bir türdür. Her ne kadar kokusunu siz sevseniz de birçok zararlı canlı bu güzel çiçeğin kokusunu sevmez. Sivrisinekler ve kemirgenler başta olmak üzere birçok canlı türü kadife çiçeğinin olduğu ortamdan uzaklaşır. Kadife çiçeğini farklı bölgelerde kullanarak dekoratif bir görüntü oluşturabilirsiniz.

10-) Dionaea Muscipula / Venüs Sinekkapanı

Venüs Sinekkapanı
Venüs sinekkapanın uzaklaştırdığı canlılar: Sinek türleri.

Bahçe, balkon veya yaşam alanlarındaki sinekler sizi rahatsız ediyorsa onları uzaklaştırmanın da ötesine geçen Venüs sinekkapanı, tam olarak aradığınız bitki olabilir. Sinekkapan, üzerine gelen böcekleri yaprakları arasına alarak öğütür ve onlarla beslenir. Bu sayede çevrenizde olan sinek ve böcekler sizin için sorun olmaktan çıkar.

Böcekleri uzak tutan bitkiler ve diğer tüm yardımcı yöntemler için ihtiyacınız olan ürünler ÇiçekSepeti’nde! Hemen mobil uygulama veya web sayfasını ziyaret edin, fırsatları kaçırmayın.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir