Kendin Yap (DIY)

Kendin Yap: Evde Kedi Tırmalama Tahtası Yapımı

Kediler bazen rahatlamak bazen kendini korumak bazen ise uzayan tırnaklarını törpülemek için tırmalama yapar. Eğer kedinizin bunu yapacağı bir alan yoksa eşyalarınıza zarar verebilir. Bu nedenle bir kedi tırmalama tahtası alabilir veya evde kendiniz yapabilirsiniz.

Birçok hayvanın farklı ihtiyaçları olduğu gibi kedilerinde tırmalama ihtiyaçları bulunmaktadır. Bunun için birçok farklı marka tarafından üretilen modelleri satın alabileceğiniz gibi kendiniz kedi tırmalama tahtası yapabilirsiniz. Tırmalama tahtası aldığınızda kediler doğaları gereği bu tahtalara yaklaşmayabilir. Ancak evde yaparken yanınızda olmaları bu alışma sürecini geride bırakmalarına ve güvenle kullanmalarına yardımcı olacaktır

Kedinizin mobilyalar başta olmak üzere eşyalarınızdan uzak durması için eğer geniş bir eviniz varsa farklı noktalara tırmalama tahtası koymanız faydalı olacaktır. Şimdi gelin farklı yöntemlerle tırmalama tahtası yapımlarına birlikte bakalım.

Tahtadan Kedi Tırmalama Tahtası Yapımı

Tırmalama tahtası
Tahtadan yapacağınız kedi tırmala tahtası oldukça sağlam olacaktır.

Gerekli malzemeler: Halat ipi, zımba tabancası, 10 cm kalınlığında ve 75 cm uzunluğunda bir tahta ve kapı önü paspası gibi bir malzemeden yapılmış olan halı parçası ya da küçük bir paspas.

Yapılışı:

 • Öncelikle seçtiğiniz tahtanın zımparanlanmış, kuru ve tahta kurdu gibi haşerelerin olmadığı bir tahta olmasına dikkat etmelisiniz. Yaş tahtalar, böceklenebilir ve kurudukça küçülür. Bu nedenle kuru, sağlam ve zımparanlanmış bir tahta edinmelisiniz.
 • Bu aşama tamamsa halat ipiğini elinizdeki tahtraya sarmaya başlayabilirsiniz. Sarma işleminde elinizin zarar görmemesi adına eldiven kullanmanız faydalı olacaktır. Ayrıca sağlam olması adına ipi sararken aynı zamanda yapıştırırsanız daha sağlam bir iş ortaya çıkarabilirsiniz.
 • Sarma işlemi sırasında asla boşluk olmamasına dikkat etmelisiniz. Sona ulaştığınızda ise açılmaması adına uç kısmı zımbalayabilirsiniz. Zımbalama işlemini başladığınız nokta içinde yaparak her türlü açılmanın önüne geçebilirsiniz.
 • Tahta hazır olduktan sonra bir paspas veya halı parçasını elinize alın. Seçtiğiniz halı veya paspasın kalın olması daha faydalı olacaktır. Halıyı ikiye katlayın ve ortasını tahtanın şeklinde kesin. Tahtanın halı içinde kalması daha sağlam olmasını sağlayacaktır.
 • Halıyı tahtanın tabanı için kullanacağınız için sardığınız tahta parçası ile yapıştırabilirsiniz. Hatta daha sağlam olması adına çekiç ile halıyı tahtaya çakabilirsiniz. Son olarak seçtiğiniz halı çok büyük veya uzun olmamalıdır. Kullanacağınız halı ya da paspas ince ise ve tahta kalın olduğundan tahtayı kaldıramıyorsa, halının iç kısmına tahta yerleştirebilirsiniz. Böylece çok sağlam bir kedi aksesuarı yapmış olursunuz.

Kartondan Kedi Tırmalama Tahtası Yapımı

Sevimli kedi
Kartondan tırmalama tahtası yapmanın farklı yöntemleri bulunmaktadır.

Birinci yöntem için malzemeler: Kare veya dikdörtgen bir kutu, karton, yapıştırıcı, makas.

Yapılışı:

 • Kartondan yapacağınız tırmalama tahtası için kartonları sıralayacağınız bir tabana ihtiyacınız var. Bu nedenle minimum 50-60 cm uzunluğunda ve 40 cm genişliğinde bir alan hazırlamalısınız. Alanı satın alabileceğiniz gibi kendinizde yapabilirsiniz.
 • Alan hazır olduktan sonra kartonları tam olarak kare ya da dikdörtgen alan içerisine sığacak şekilde kesmelisiniz. Kestiğiniz şeritler 7-8 cm genişliğinde ve alanın uzunluğuna eşit olmalıdır.
 • Kestiğiniz her kartonu tabana dikey olacak şekilde ve yan yana boşluk bırakmadan yapıştırmalısınız. Sona ulaştığınızda işlem tamamlanmış olacak.
 • Bu alanı tırmalama dışında kediniz yatmak içinde kullanabilir.

İkinci yöntem için malzemeler: 3 adet karton kutu, sıvı yapıştırıcı bant, maket bıçağı.

 • Bu yöntemde daire şeklinde bir tırmalana alanı yapabilirsiniz. İlk olarak karton kutuları düz bir hale getirin. Açtığınız kartonu düz bir şerit halinde ve 6 cm genişliğinde kesin. Tüm kartonları aynı şekilde kesin ve bir kenara ayırın. Düzgün bir şekilde elde etmek için kesme işleminden önce ölçerek çizim yapabilirsiniz.
 • Kestiğiniz kartonlardan birini alın ve rulo haline geitin ve uç kısmını bantlayın. Sonrasında her kartonu rulo şeridin üzerinde aynı şekilde yuvarlayarak devam edin. Her karton sonunda bantlama işlemini atlamayın.
 • Rulo yaparken sıkı sarmaya özen gösterin. Bu sayede daha sağlam ve dayanıklı bir alan elde edebilirsiniz.
 • Bu işlemi alan yaklaşık 20 cm olana kadar devam ettirin. Son aşamada bir mukavva ya da kartonu alanın boyutu kadar kesin ve tabanına yapıştırın. Kuruma işlemi sonrasında kullanıma hazır demektir.

Sevimli dostunuzun ihtiyaçlarını uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nden sipariş edebilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir