Trend

Kedi Kumu Çeşitleri ve En Güzel Kedi Kumu Önerileri

Kediler, diğer evcil hayvanlara göre temizlik konusunda oldukça titiz canlılardır. Tuvalet eğitimini çok kısa sürede tamamlayan kediler, temiz bir alan ister. Bunun içinde tuvaletinin düzenli olarak temizlenmesi ve iyi bir kedi kumu kullanmanız gerekir. Peki, iyi kedi kumu nasıl anlaşılır ve kediniz için en uygun kedi kumu hangisi?

Öncelikle kedi kumu hakkında basit bilgiler vererek başlayalım. Birçok farklı marka tarafından üretilen kedi kumu, kedilerin dışkılarını hapsetmek ve koku yaymadan atmanızı sağlar.

Burada seçim yaparken kedinizin özelliklerine ve alışkanlıklarına göre aslında biraz deneme yanılma metodunu kullanmanız gerekecektir. Çünkü bazı kediler iri taneli kumları sevmezken bazıları güçlü koku yayan kumlara yaklaşmaz. Bu durumları önceden kestirmeniz ise neredeyse imkansızdır.

Kedi Kumu Çeşitleri Nelerdir?

kedi kumu çeşitleri
Kedi kumları, özellikleri bakımından farklı çeşitlere sahiptir.

Temiz bir ortam için kullanılan kedi kumları; doğal ve doğal olmayan kedi kumları olmak üzere ikiye ayrılır. Doğal olmayan kedi kumlarını önermediğimiz için bu kumlardan bahsetmeyeceğiz. Anlatacağımız doğal kedi kumları ise dört ana grupta incelenebilir:

  • Bentonit Kedi Kumları: Maksimum hijyen sağlayan bentonit kedi kumları, toz oranını %99’a varan oranda azaltmaktadır. Çok hızlı ve güçlü topaklanma sağlar. Topaklanan kısım atılarak üzerine bir miktar ekleme yapılır ve kullanıma devam edilir. Bu nedenle uzun süreli kullanım da sunmaktadır. 2 haftada veya haftada bir tamamen değiştirilmesi yeterlidir.
  • Diatomit Kedi Kumları: Sıvı emme özelliği yüksek olan diatomit kedi kumları, iri tanelidir ve toz oranı biraz yüksektir. Kedi kumunu tuvalet kabına koyduğunuzda toza neden olur. Ayrıca topaklanma özelliği yoktur. Bentonit kumlara kıyasla kullanım ve hijyen açısından daha alt seviyededir.
  • Sepiyolit Kedi Kumları: Topaklanma özelliği olmayan bir kedi kumu türüdür. Koku emme ve sıvı hapsetme özelliği vardır. Fakat çok başarılı sonuçlar sunmaz. Ek olarak kullanım ve hijyen kalitesi düşüktür.
  • Ağaç Talaşı: Çam ve meşe ağaçlarından elde edilen bir üründür. Yüksek emici olmasının yanı sıra kokuyu içine hapseder. Doğaldır ve güzel bir kokusu vardır. Fakat hijyenik kalması için düzenli ve sık aralıklarla değiştirilmesi gerekir.

Kedi Kumu Önerileri

Kedi kumu seçerken bazı özelliklerine dikkat etmeniz gerekir. Aşağıda yer alan konulara dikkat ederek seçim yapmanız, hem kedinizin sağlığı hem de sizin rahat etmeniz için faydalı olacaktır:

  • Öncelikle kedi kumunun pati ve deri tahrişi oluşturmaması için doğal maddelerden imal edilmiş olması gerekir.
  • Koku sorunu yaşamamak adına yüksek emiş gücü sağlamalıdır. Ek olarak özel kokular yayması avantaj sağlar.
  • Hijyenik bir ortam sağlamak için kolay temizlenebilir özellikte olması önemlidir.
  • Uzun süreli kullanım için topaklanma sağlaması ve üzerine eklenerek kullanım sağlaması lazımdır.
  • Koku hapsetme özelliğinin yüksek olmasına dikkat edilmelidir.
  • Çok fazla tozmamalı ve kum taneleri kedinizin üzerine çok fazla yapışmamalıdır.

1-) Sanicat

Sanicat kedi kumu
Sanicat kedi kumları, oldukça hijyeniktir.

%100 doğal ve bentonit maddeden üretilen Sanicat kedi kumları, hızlı topaklaşan yapıya sahiptir. Toz miktarı oldukça azdır ve temizlemesi oldukça kolaydır. Ek olarak yüksek emiş gücü sağlar ve farklı koku çeşitleriyle kötü koku oluşmasının önüne geçer. En çok tercih edilen çeşitleri şu şekildedir:

2-) EverClean

ever clean kedi kumu
Oldukça kaliteli bir kedi kumu olan EverClean, fiyat olarak rakiplerinden biraz üst seviyededir.

Kedi sahiplerinin en çok tercih ettiği markalardan biri olan EverClean, ekstra güçlü koku bırakmayan yapıda ürünler sunmaktadır. İçerdiği özel kristaller sayesinde kokunun ve sıvının hızla emilmesini sağlar. Yoğun idrar kokusu oluşturan kediler için idealdir. Ayrıca yüksek topaklanma becerisi ile rahat bir temizlik imkanı sunar. En çok tercih edilen çeşitleri şu şekildedir:

3-) Sandy

sandy kedi kumu
Sandy kedi kumu fiyat/performans olarak oldukça başarılıdır.

Yüksek topaklanma sağlayan ve kötü koku oluşumunun önüne geçen Sandy kedi kumları, %99.5 içeriğinde tozdan arındırılmıştır. Ortamdaki sıvıyı ve nemi hızla emerek protozoonların ve bakterilerin üremesini, yayılmasını engeller. İçindeki toz emdirilip minimuma indirilmiştir. Böylelikle kediniz tuvaletinde eşelenirken toz yutmaz ve tozlar solunum yoluna yapışmaz. Ek olarak kolay temizlenir yapıdadır ve hassas burunlu kediler için özel olarak üretilmiştir. En çok tercih edilen çeşitleri şu şekildedir:

4-) Pisipisi

pisipisi kedi kumu
Pisipisi kedi kumu, en iyi markalar arasında yer almaktadır.

Eczacıbaşı tarafından üretilen Pisipisi kedi kumları, %100 doğal ürünlerden üretilmektedir. Hem kalın hem de ince taneli çeşitleri bulunmaktadır. Kokulu ve kokusuz çeşitleri sunulan kedi kumları, sıvıyı hızlı bir şekilde emer ve hızlı topaklanma özelliğine sahiptir. Toz çıkarma oranı minimum seviyededir. Ayrıca temizlemesi kolaydır. En çok tercih edilen çeşitleri şu şekildedir:

5-) Proline

proline kedi kumu
Proline kedi kumları özel formülleri sayesinde az toz üretmektedir.

Kedi maması ve kedi kumu markaları arasında en çok bilenen markalardan biri olan Proline, bentonit çeşitler sunmaktadır. Sıvıyı hızlıca emen kum, doğal maddelerden üretilir. Topaklanma hızı oldukça yüksektir ve yüksek emicilik sağlar. Ek olarak özel kokulu çeşitleriyle kötü koku oluşmasının önüne geçer. En çok tercih edilen çeşitleri şu şekildedir:

6-) Quik

Quik cat litter
Quik kedi kumunun kokulu ve kokusuz gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Evcil hayvanlar için aksesuar ve mama üreten Quik, kedi kumu çeşitleriyle de bilinmektedir. %100 organik yapısından dolayı kediler için zararsızdır. Düşük tozlanma oranına sahiptir. Kedilerin ve insanların solunum yolunu etkilemez. Yüksek emiş gücü sayesinde kokuyu içine hapseder. Ek olarak topaklaşma oranı yüksek, toz oranı düşüktür. En çok tercih edilen çeşitleri şu şekildedir:

7-) Vancat

vancat cat litter
Vancat kedi kumları tamamen doğal ve çevre dostudur.

Hızlı topaklanma sunan Vancat kedi kumları, kalın ve ince taneli çeşitlerde sunulmaktadır. Uzun süreli kullanım için uygundur. Tozsuz özelliği sayesinde kedinizi ve sizi rahat ettirir. Ayrıca anti-alerjik olması sayesinde zararsızdır. Kötü koku oluşmasının önüne geçer. En çok tercih edilen çeşitleri şu şekildedir:

Evcil dostlarının tüm ihtiyaçlarını uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir