Kendin Yap (DIY)

Kolay Patik Nasıl Örülür? En Güzel Patik Modelleri ve Örnekleri

Soğuk kış günleri başta olmak üzere geçiş mevsimi olan bahar aylarında ayakları sıcak tutmak oldukça önemlidir. Çünkü soğuğa maruz kalan ayaklar, birçok rahatsızlığa neden olabilir. Bu nedenle kış aylarına özel daha kalın çoraplar tercih edilir. Ancak bazıları için kalın çoraplar da yeterli değildir. Patikler, bu durumlarda devreye girer ve ayakları sıcacık tutar. Hazır patik yerine örgü patik seviyor ve kendinize bir meşgale arıyorsanız, bu yazımız tam size göre! En güzel modellerle “Kolay patik nasıl örülür?” anlatıyoruz.

Her yaştan insanın kullandığı patikler, farklı desenleri ve renkleri ile soğuk günlerde en iyi yardımcılar arasında yer alır. Özellikle bebekler ve yaşı büyük olanlar için kış aylarında olmazsa olmazdır. Ayrıca yeni doğan bebeklere hediye, çocuklara kendi emeğinizle yaptığınız bir sürpriz, sevdikleriniz için özel bir armağan olabilir.

Patik Nasıl Örülür?

Patik nasıl örülür?
Farklı yaş grupları ve tekniklerle anlatmaya başlayalım…

Bebek Patiği Nasıl Örülür?

Örgü patik denildiğinde akla ilk gelen model, bebek patikleridir. Fakat “Bebek patiği nasıl örülür?” sorusunun cevabı diğer modellerden biraz farklıdır. Bu patiklerde temel konu, ayak ölçüsüdür. Bunun için temel olarak yeni doğan bebekler için 7-8 cm, 3-6 aylık bebekler için 7-8 cm, 6-9 aylık bebekler için 10 cm, 9-12 aylık bebekler için 11 cm, 12-18 aylık bebekler için ise 13 cm’lik taban ölçüsü ideal olarak kabul edilir.

Malzemeler: Patik ipi, tığ, süslemek için boncuk veya kurdele, makas ve isteğe göre hazır bebek patik tabanı, iğne ve iplik.

Yapılışı:

 • İlk olarak hazır tabanlı modeli anlatacağız. Bebek patik tabanının etrafını sık iğne ile örerek etrafını geçin.
 • Sonrasında üzerine zincir çekerek 3’lü trabzan örgüsü yapın. Bebeğin ayağına göre çizme şeklini vermeyi unutmayın. Bunun için kenarlarda oluşan fazlalıkları dikerek şekil verebilirsiniz.
 • Son adımda ise iki kısmı birleştirin. Kurdele ve püsküller yardımıyla süsleyin.
 • Diğer modelde ise yuvarlak şişle 20-25 ilmekten başlayarak bir parmak boyunda düz örün. Sonrasında bir kenarından 5 ilmek eksiltin ve diğer tarafı düz örün. Ortaya L harfine ve yarım aya benzer bir örgü çıkacaktır.
 • Kısa kenardan kalın tarafa doğru birleştirin ve iplikle dikerek patiği oluşturun. Son olarak üzerini istediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz.

Erkek Patiği Nasıl Örülür?

Erkek patik örme yöntemleri
Kış aylarında erkekler de patik giymeyi en az kadınlar kadar tercih eder. Peki, erkek patik nasıl örülür?

Malzemeler: Örgü ipi, 3 numara misinalı şiş, 2 adet metal düğme, makas, iğne ve iplik.

Yapılışı:

 • Öncelikle ayak ölçüsüne uygun bir taban oluşturmanız gerekmektedir. 41-42 numara yetişkin erkek patik için 105 ilmek düz bir taban örmeniz gerekir. Bu tabanı haroşa tekniği ile örmeniz faydalı olacaktır. Eğer daha büyük ayak numarasına sahipseniz 43-44 gibi, 111 ilmek örmeniz yeterli olacaktır.
 • Sonrasında 44 ilmek kadar belki biraz daha fazla bir kenarına dikdörtgen parça diğer tarafına da aynı şekilde bir dikdörtgen parça örmelisiniz. Son olarak ise arka kısmı birleştirme işlemi kaldı.
 • Taban ile dikdörtgen parçaları iğne ve iplikle diktikten sonra uç kısımla arka kısmı da birbirine dikin. İsterseniz şık bir görüntü için düğmelerin her birini patiğin sağ veya sol köşesine dikebilirsiniz.
 •  Farklı bir yöntem olarak ise dikdörtgen parçaların arasına 17 ilmek kadar bir boşluk bırakıp kalan boş kısma desenli örgü ekleyebilirsiniz.

Kadın Patiği Nasıl Örülür?

Kadın patik örme yöntemleri
Kadın patik modelleri farklı dikiş tarzları ve örgü teknikleriyle yapılmaktadır. Biz bu yazımızda iki farklı yöntemle kolay örgü yapmanıza yardımcı olacağız.

Pratik Çorap Patik Yapımı

Malzemeler: Orta kalınlıkta patiklik ip, 3,5 – 4 numara şiş, makas, patik tabanı, iğne ve iplik.

Yapılışı:

 • Bu yöntemde bilekli ve bileksiz olarak iki türlü model örebilirsiniz. Öncelikle ayak numaranıza uygun bir tabanlık edinmelisiniz.
 • Patik tabanlığının etrafını dikişle geçip sağlamlaştırdıktan sonra patik tabanına eş boyutta iki şişle veya tek şişle dikdörtgen iki parça örün.
 • Bu parçaları tabandan birkaç santim daha uzun yapın ve sonra taban ile birleştirin.
 • Birleştirme işlemi sonrasında tığ kullanarak iki kenarda olan parçaları uç ve arka kısımlarından dikin. Ayak boşluğunuza uygun bir giriş bırakın ve dilerseniz üzerine süslemek için düğme, boncuk vs. ekleyin.

Tığ İle Kolay Patik Yapılışı

Malzemeler: Tığ, Alize patik ipi, makas, iğne ve iplik.

Yapılışı:

 • Tığla örülen patikler, bebek patikleri gibi tek parça halinde örülmektedir. Bunun için burun kısmından başlanır ve diğer kısımlar artırılarak tamamlanır.
 • İlk adımda Alize midi ipi halka yaparak başlayın ve örgüyü yalancı trabzan ile doldurun. Toplam 10 tane trabzan sonrası halkayı kapatın ve her deliğe ikişer adet yalancı trabzab daha atın. Yani toplamda 20 adet olması gerekmektedir.
 • Üst kısma geçin ve bir tek iki çift ile örün. 8 sıra kadar böyle devam edin. Sonrasında patiğin kapan kısmı ve yaban kısmını örün.
 • Son adımda ise parçaları birleştirin ve iğne iplikle dikin. Dilerseniz patiklerin üstünü kurdele, boncuk gibi süslerle süsleyebilirsiniz.

En Güzel Patik Modelleri ve Örnekleri

Farklı modeller arıyorsanız ve “Nasıl bir patik örsem?” diye düşünüyorsanız için birbirinden güzel örnekleri aşağıda bulabilirsiniz:

Not: Patik görselleri Pintrest platformundan alınmıştır.

Kolay patik örme yöntemlerini anlattığımız yazımız burada sona eriyor. Kendiniz veya sevdikleriniz için ihtiyacınız olan tüm örgü malzemeleri ve çok daha fazlasınız ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir