TrendKendin Yap (DIY)

Jant Temizleme ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Otomobili olanlar bilir ki bir otomobili iyi gösteren etkenlerin başında lastik ve jantlar gelir. Fakat lastik ve jantlar aynı zamanda hızla kirlenen kısımlardır. Nedeni ise oldukça basit; yere yakın olmaları ve yolda olan her türlü etkenin ilk lastik ve jantlara ulaşması… Ayrıca her fren yapıldığında aşınan balataların tozu, yollardaki birikintiler, ufak da olsa bir yere sürtme gibi durumlar çizik ve kire neden olur. Peki, jant temizleme ve bakımı nasıl yapılmalıdır? Cevabı yazımızda!

İlk olarak bilenler çoğunlukta olsa da bilmeyenler için “Jant nedir?” sorusunun cevabı ile başlayalım. Jant, lastiklerin orta kısmında bulunan ve teker çemberinin iç kısmında konumlanan bölüme verilen isimdir. Lastik performansını ve sürüş keyfini doğrudan etkileyen bir parçadır. Ayrıca aracın estetik görünümü için oldukça önemlidir. Jant temizleme ve bakımı da bu nedenlerden ötürü dikkat edilmesi gereken bir konudur. Düzenli bakım ve temizlik lastiklerin ömrünün uzamasına yardımcı olurken araç performansının da maksimum seviyede kalmasını sağlar.

Aracınızı şımartma zamanı geldi! Oto aksesuarlarının geniş dünyasına adım atın ve sürüş deneyiminizi mükemmelleştirin! Uygulamamızı hemen indirin!
👉 Play Store için tıklayın!
👉 App Store için tıklayın!
Pratik organizerlerden keyifli dekoratif ürünlere kadar, aracınıza özel her şey burada! 🚗🌟

Jant Nasıl Temizlenir?

Jant temizleme nasıl yapılır?
Jantların parlak ve ilk günkü gibi görünmesi için bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Aracına bakmayı ve güzel görünmesi için uğraşmayı sevenlerin en çok aradığı soruların başında “Jant kiri nasıl çıkar?” ve “Jant en iyi neyle temizlenir?” soruları gelmektedir. Öncelikle belirtmekte fayda var ki jant temizliğinde aracın bütün temizliğini sağlamak için adım adım ilerlemek gerekir. Üzerinde biriken kir, toz, çamur gibi etkenleri arındırmak ve sonrasında en iyi sonucu elde etmek için dikkat etmeniz gereken bazı konular bulunmaktadır:

 • Öncelikle jantları temizlerken kirlerin daha fazla yapışmaması ve janta hasar vermemesi için ayda en az 1 kez aracınızı yıkatmalısınız. Bu sayı 2 veya 3 olursa daha sağlıklı olur. Yıkama işlemi sonrasında jantları temizlemeli ve parlatmalısınız.
 • Jant temizliği sırasında kullandığınız sünger, fırça ve bezlerin yumuşak olmasına dikkat etmeniz gerekir. Sert ve pütürlü malzemeler jantları çizer. Bu nedenle özel olarak üretilen jant fırçası kullanmanız faydalı olacaktır. Eğer jant fırçası bulamazsanız yumuşak uçlu yağlı boya fırçası da kullanabilirsiniz.
 • Jant temizliği için kullanacağınız malzemeleri dikkatle seçmelisiniz. Örneğin; tuz ruhu ile temizlik birçok kişinin bildiği bir yöntemdir. Peki, tuz ruhu janta zarar verir mi? Cevap, kesinlikle evet. Tuz ruhu, bulaşık deterjanı, kola ve gaz yağı gibi ürünler jant yüzeyini aşındırır. Bu da jantlarınızın parlaklığını kaybetmesine ve yapısının bozulmasına neden olur.

Jant Temizliğinde Kullanılması Gereken Malzemeler Nelerdir?

Jant temizleme malzemeleri nelerdir?
Jant temizliği için temel gereken malzemeler şunlardır:
 • Sabunlu su
 • Jant temizleme spreyi
 • Arap sabunu
 • Kova
 • Jant cilası
 • Parlatma spreyi
 • Jant ve lastik fırçası
 • Araba şampuanı
 • Sünger

Tüm bu ürünleri oto bakım ve temizlik ürünleri sayfasında uygun fiyatlarla bulabilirsiniz.

Tüm Detaylarıyla Jant Temizleme

Bu malzemeleri edindikten sonra jantları temizleme adımına geçebilirsiniz. En iyi sonuçları almak için aşağıda yer alan adımları takip etmeniz faydalı olacaktır.

 • Balata tozu, çamur, toprak, zift gibi pislikler lastiklerin ve jantın kirlenmesine neden olur. İlk adım olarak bu pisliklerden jantı arındırmanız gerekir. Bol tazyikli su ile önce genel kiri arındırmalısınız. Bu arındırma işlemi sonrasında kova içerisinde hazırladığınız sabunlu suyu yumuşak sünger ile jantlara sürün. Bol köpükle tüm lastikleri yıkayın ve 10 dakika kadar bekletin.
 • Bekleme işlemi bittikten sonra sünger ile tekrar ovarak üzerinden geçin ve bol su ile durulayın. Sabunlu sudan sonra jant asidi denilen jant temizleyici kimyasal kuru bezle jantlar üzerinden geçebilirsiniz.
 • Jant asidi yoksa Arap sabunu ideal bir üründür. Arap sabunun temizlenmiş jant üzerine sürün ve jantları çizmeyecek fırça ile jant kenarlarını, lastik bağlantılarını ve kıvrımlarını fırçalayın. Fırçalama işlemi sonrasında güzelce durulayın ve bir süre suyun kendini bırakmasını bekleyin.
 • Suyunu bırakan jantı fiber temizleme bezleri ile kurulayın. Sonrasında ise jant parlatma işlemene geçebilirsiniz.

Jant Nasıl Parlatılır?

Jant temizleme sonrası jant nasıl parlatılır?
Temizleme işlemi sonrasında jantların parlaması için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.
 • Öncelikle jant ve lastiklerin kirden arındırılmış olması önemlidir. Temizleme sonrası kalan nem ve ıslaklıktan kurtulmak için güzelce bez ile ortamı kurutun.
 • Kurutma işlemi sonrasında jant cilasından yeteri kadar alın ve jantlara sürün. Her bir janta sürdükten sonra bir süre cilanın kurumasını bekleyin. Kurumasından sonra jant fırçası ile tüm yüzeyi fırça ile ovalayın.
 • Bu işlemden sonra özel jant parlatıcı sprey adımına geçilir. Jant parlatıcı spreyi jant üzerine belli bir mesafeden püskürtün ve sonrasında herhangi bir işlem yapmayın. Jantlarınız ilk günkü gibi parlak hale gelmiş olacaktır.

Jant Temizlime İçin Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Lastik temizliği hakkında sorular
Jant temizliği ve jant problemleriyle ilgili en çok merak edilen sorular ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.
 • Janttaki çizikler nasıl gider?

Öncelikle yukarıda anlattığımız adımları yaptıysanız ufak tefek olan çiziklerin çoğunluğu yok olmuştur. Fakat daha büyük çizikler mevcut ise çizik veya göçükleri metal destekli dolgu macunuyla doldurmanız gerekir. Öncelikle pürüzleri gidermek için çizik ve darbeli bölgeyi zımparalamalısınız. Hasar gören bölgeyi pürüzsüz hale getirene kadar bu işleme devam edin. Sonrasında metal destekli dolgu macunu kullanmalısınız. Hasarlı bölgeye macunu bastırarak uygulayın ve spatula yardımıyla yayın. Macunun hasarlı bölgenin dışına taşmasına izin vermeyin. Çünkü düz ve hasarsız bölgelere gelen macun, çirkin çıkıntılara neden olabilir. Macun işlemi sonrasında kuruması için 2 saat kadar bekleyin. Kuruma işlemi sonrasında ise bölgeyi pürüzsüzleştirmek için tekrar zımparala. İşlem tamamdır.

 • Asperox jant temizleme Zararlı mı?

Asperox vb. yağ çözücü ürünler içerisinde PH değeri yüksek olan asit bazlı kimyasallar bulundurur. Her ne kadar kir ve yağ çözme konusunda başarılı olsa da araç boyası ve jantlarını aşındıracağı için kullanılmaması gerekir.

 • Jant temizleyici Balataya zarar verir mi?

Jant temizleyici ürünler özel formülleri sayesinde janta zarar vermese de direkt olarak fren disklerine ve balatalarına sıkılmamalıdır. Çünkü jant ve diğer parçalar farklı materyallerden üretilmektedir. Direkt uygulama sonrası disk ve fren balatalarının zarar görme ihtimali artmaktadır.

 • Janttaki pas lekesi nasıl çıkar?

Günümüzdeki çelik ve kaplama jantlar kolay kolay paslanmasa da alüminyum jantlarda bazen paslanma görünmektedir. Pasları jantlardan çıkarmak için bol su ve jant temizleyici kullanmanız gerekir. Eğer bu işlemden sonra pas lekeleri çıkmıyorsa profesyonel destek almanız en iyi seçenektir.

Otomobil bakım ürünleri ve oto aksesuarlarını uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir